Dobeles dzirnavnieks saņēmis Valsts ieņēmumu dienesta (VID) lēmumu, ar kuru pilnā apjomā tiek atcelta izpildes nodrošinājuma līdzekļu piemērošana, tas ir, noņemts liegums uzņēmuma mantai.
Patlaban Dobeles dzirnavnieks turpina darbu pie pārsūdzības dokumentu sagatavošanas par VID audita rezultātā uzņēmumam veikto uzrēķinu, informē uzņēmums.
«Vēlos vēlreiz uzsvērt, ka Dobeles dzirnavniekam nav nodokļa parādu, uzņēmums vienmēr ir laikus un noteiktajā apjomā veicis nodokļu maksājumus. Par to var pārliecināties arī VID publiskojamo datu bāzē. VID lēmums ir saistīts nevis ar Dobeles dzirnavnieka, bet gan uzņēmuma piegādātāju iespējamām negodprātīgām darbībām,» komentē Dobeles dzirnavnieka valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils.
«Šis gadījums ir izraisījis plašas diskusijas gan mūsu sadarbības partneru, gan citu nozares pārstāvju vidū, kas arī ir pauduši neizpratni par godprātīgajiem nodokļu maksātājiem uzlikto nesamērīgo atbildību piegādātāju ķēdes kontrolēšanā. Savā ziņā esmu gandarīts un ceru, ka pēdējā laika notikumi būs kā katalizators, lai valstī beidzot tiktu sakārtota nodokļu iekasēšanas sistēma un ieviesta reversā PVN maksāšanas kārtība graudaugu iepirkumos, par ko aktīvi esam iestājušies jau pāris gadus. Tomēr nožēlojams ir fakts, ka uzņēmumam jāmaksā ar savu reputāciju un jāpatērē tik daudz darba un enerģijas situācijas risināšanā,» skaidro Amsils.
Dobeles dzirnavnieks turpina ierasto darbu un pilda savas saistības gan pret darbiniekiem, gan sadarbības partneriem, tāpat kā līdz šim, norāda uzņēmumā.
BNN jau vēstīja, ka Valsts ieņēmumu dienests nodokļu parādu dēļ pieņēmis lēmumu par izpildes nodrošinājuma līdzekļu piemērošanu graudu pārstrādes uzņēmumam AS Dobeles dzirnavnieks. Uzņēmums grasās pārsūdzēt VID pieņemto lēmumu, uzsverot, ka uzņēmumam nav nodokļu parādu, tie vienmēr maksāti savlaicīgi un pilnā apmērā.
Uzņēmums uzskata, ka VID nepamatoti piemērojis papildus pievienotās vērtības nodokļa aprēķinu par atsevišķiem darījumiem, atsaucoties uz uzņēmuma piegādātāju veiktajām darbībām. Tādā veidā valsts nesamērīgi lielu atbildību par piegādātāju un starpnieku darbībām uzliek uz godprātīgo uzņēmumu pleciem.
Kā teikts VID lēmumā, nodokļu audita rezultātā aprēķināts, ka uzņēmumam budžetā jāmaksā 1,92 miljoni eiro, tajā skaitā papildu aprēķinātā summas pievienotās vērtības nodoklī ir 592 602 eiro, soda nauda 533 006 eiro, nokavējuma nauda 123 146 eiro, papildu aprēķinātā summa uzņēmumu ienākumu nodoklī ir 527 871 eiro, soda nauda 79 181 eiro, nokavējuma nauda 66 248 eiro. Samazināta no budžeta atmaksājamā pievienotās vērtības nodokļa summa 492 546 eiro apmērā.
VID pieņēmis lēmumu par nodokļa audita rezultātu izpildes nodrošināšanu. VID nolēmis uzlikt atsavināšanas aizliegumu Dobeles dzirnavnieka transportlīdzekļiem, ierakstīt zemesgrāmatā ķīlas tiesības atzīmi uz nekustamajiem īpašumiem, uzlikt atsavināšanas liegumu Dobeles dzirnavnieka traktortehnikai un reģistrēt aizliegumu komercķīlas reģistrācijai, pārreģistrācijai, pārjaunošanai un grozīšanai.
Dobeles dzirnavnieks VID piemēroto lēmumu pārsūdzēs, informējis uzņēmums, kas jau vairāk nekā pirms diviem gadiem rosinājis uzraugošās institūcijas ieviest Latvijā reversā PVN maksājuma principu, lai sakārtotu PVN maksāšanas kārtību. «Esam šokēti ne tikai par nepamatoto papildus aprēķinu, bet arī veidu, kā informācija tikusi publiskota, apdraudot uzņēmuma reputāciju. Ziņas par uzņēmumam uzlikto aizliegumu, piemērojot izpildes nodrošinājuma līdzekļus (lai arī norma nosaka, ka VID ir tiesības nevis pienākums to darīt) publiski izskanēja pirmās, savukārt mēs oficiālu lēmumu no VID saņēmām tikai pēc informācijas parādīšanās medijos,» skaidro uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils. «Pēc mūsu rīcībā esošās informācijas minētais VID lēmums saistīts ar vairākiem darījumiem ar mūsu piegādātājiem. Uzskatām, ka nepienācīgi ir izvērtēti lietas faktiskie apstākļi un līdz ar to absolūti nepamatoti uzņēmumam piemērots papildus pievienotās vērtības nodokļa aprēķins, pamatojoties uz piegādātāju un viņu starpnieku veiktajām darbībām.»
«Valsts šobrīd no godprātīgajiem, eksportspējīgajiem Latvijas uzņēmumiem sagaida, ka tie ne tikai īstenos sekmīgu uzņēmējdarbību un maksās visus tiem pienākušos nodokļus, bet veiks arī valsts funkciju – kontrolēs un uzraudzīs savu piegādātāju un to starpnieku darbību. Uzskatu, ka pārstāvu daudzu uzņēmēju un vadītāju viedokli, kas uzskata, ka tā ir nesamērīgi liela atbildība, kas šobrīd tiek pieprasīta no Latvijas uzņēmumiem,» iepriekš uzsvēris Amsils.
«Dobeles dzirnavnieks vienmēr ir iestājies par godprātīgu biznesa darbību un vairākkārt sniedzis priekšlikumus valsts iestādēm nodokļu iekasēšanas efektīvākas kārtības izstrādei. Izejvielu iepirkumi ir sarežģīti, parasti saistīti ar vairāku piegādātāju secīgiem darījumiem. Tāpēc jau vairāk nekā divus gadus kopīgi ar Latvijas Pārtikas uzņēmumu federāciju (LPUF) esam mudinājuši valsts uzraugošās iestādes ieviest reversā PVN maksāšanas kārtību arī graudu pārstrādē. Tas nodrošinātu to, ka gala iepircējs ir pilnībā atbildīgs par PVN apmaksu, un tad mēs, Dobeles dzirnavnieks, varētu uzņemties pilnu atbildību arī par piegādātāju PVN nomaksu budžetā. Diemžēl šobrīd valsts kūtrums šī principa ieviešanā ir beidzies ar to, ka mums nepamatoti piemērots vairāk nekā divu miljonu eiro liels nodokļu uzrēķins un apdraudēta uzņēmuma reputācija,» iepriekš ar nožēlu secinājis Amsils.
Uzņēmums pērn nodokļos samaksājis 1,86 miljonus eiro.
Ref: 102.000.102.12192