Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir uzsācis sadarbību ar Pasaules bankas ekspertiem, lai Eiropas Komisijas atbalsta projekta ietvaros stiprinātu VID kapacitāti efektīvākai nodokļu iekasēšanai.
Projekta mērķis ir VID veiktspējas stiprināšana, sniedzot atbalstu nodokļu ieņēmumu izpildes uzlabošanai un vidēja termiņa nodokļu politikas pamatnostādņu īstenošanai. Projektu pilnībā finansē Eiropas Komisija, BNN vēsta dienestā.
Projekta programmā būs trīs galvenie virzieni – PVN nemaksāšanas novēršana, t.sk. kontroles funkciju stiprināšana, VID analītiskās spējas pilnveidošana, t.sk. nodokļu plaisas analīze, kā arī darbinieku apmācības vairākās jomās – PVN krāpšanas atklāšana, «aplokšņu» algu noteikšana, e-komercijas kontrole u.c.
Pirmā Finanšu ministrijas, VID un Pasaules bankas ekspertu darba tikšanās notika jau šī gada 18. un 19.decembrī. Tās laikā puses vienojās par pirmā posma aktivitātēm, kas tiks uzsāktas 2018.gada februārī un būs saistītas ar PVN plaisas noteikšanas metodes pilnveidi un efektīvu metožu noteikšanu PVN krāpšanas apkarošanai.
Tehnisko atbalstu nodrošinās Pasaules banka. Tas ietvers tiesiskā regulējuma pārskatīšanu, lai stiprinātu VID spējas gan novērst, gan pierādīt nodokļu nemaksāšanas gadījumus, kā arī ieteikumus efektīvām metodēm PVN krāpšanas novēršanai.
«Lai stiprinātu VID analītisko kapacitāti, projekta gaitā Pasaules banka sadarbībā ar VID ekspertiem izstrādās mūsdienīgas analītiskās metodes, lai noteiktu nodokļu nedeklarēšanas vai nenomaksas “vājās vietas”. Mērķa sasniegšanai VID pilnveidos PVN plaisas aprēķināšanas un apgūs UIN plaisas noteikšanas metodes. Tas ļaus efektīvāk atpazīt un segmentēt nodokļu nenomaksu pēc nozares veida un dažādām nodokļu maksātāju grupām, kā arī modelēt atbilstošāko VID preventīvo vai sankcionējošo rīcību,» skaidro dienestā.
Projekta ietvaros uzmanība tiks pievērsta arī nopietnu neatbilstību identificēšanai uzņēmējdarbības segmentos ar lielu skaidras naudas apgrozījumu, nepietiekamo ienākumu deklarēšanas gadījumu identificēšanai u.c.
Projektu plānots īstenot triju gadu laikā – no 2018. līdz 2020.gadam. To finansē Eiropas Savienība, izmantojot Strukturālo reformu atbalsta programmu. Eiropas Komisijai un Pasaules Bankai ir kopīgs mērķis veidot konkurētspējīgas ekonomikas un veicināt izaugsmi veicinošas reformas – stratēģijas “Eiropa 2020” mērķi, kas balstīti gudrā, ilgtspējīgā un iekļaujošā izaugsmē.
Ref:224.000.103.3234