Valsts ieņēmumu dienests (VID) prokuratūrai kriminālvajāšanai nodevis lietu pret astoņām personām un vairākām firmām par izvairīšanos no nodokļiem. Viens no iesaistītajiem uzņēmumiem ir telpu uzkopšanas biznesa līderis SIA Cleanhouse. Tā klienti ir ministrijas, augstskolas, militārie objekti un bankas. Lai gan nodokļu iekasētāji uzņēmumu vaino nodokļu nemaksāšanā, izmeklēšanas laikā tas ir uzvarējis arī VID iepirkumu konkursā par putekļu slaucīšanu un grīdu mazgāšanu.
Firmas pārstāvji VID ģenerāldirektorei Inārai Pētersonei personīgi lūguši informāciju par procesa gaitu nepubliskot, vēsta TV3 raidījums Nekā personīga.
Telpu uzkopšanas firma Cleanhouse nodokļos neesot samaksājusi 700 tūkstošus eiro. Tā uzskata Finanšu policija. Tomēr ne kriminālprocess, ne nesamaksātie nodokļi nav bijis šķērslis firmai uzvarēt konkursos par putekļu slaucīšanu un grīdu mazgāšanu valdībā, ministrijās un citās valsts iestādēs.
Uzņēmums Cleanhouse dibināts 1997.gadā. Šobrīd tas ir lielākais telpu uzkopšanas un apsaimniekošanas uzņēmums, nodarbina 600 strādājošo, tā apgrozījums ir pieci līdz seši miljoni eiro gadā. Lai gan telpu uzkopšanas biznesā valda milzīga konkurence, tieši šī firma bieži uzvar valsts un pašvaldību konkursos. Tā ir tīrījusi valdības māju, ministrijas, Satversmes tiesu un augstskolas. 2015.gadā uzvarēto konkursu kopējā summa pārsniedza 4,5 miljonus eiro.
2013.gada beigās Finanšu policija aizturēja kārtējo naudas mazgātāju grupējumu. Veica 30 kratīšanas firmu birojos, dzīvokļos un privātmājās. Izņēma dokumentus, datorus un skaidru naudu. Starp grupējuma klientiem bija arī uzņēmums Cleanhouse.
«Shēma darbojās Latvijas teritorijā, nauda pārskaitīta par neesošiem darījumiem, ka arī grupējuma dalībnieki naudu noņēma un ieturot savu procentu, atgrieza atpakaļ saimnieciskās darbības veicējiem, kas šo naudu izmantoja gan savām vajadzībām, gan aplokšņu algu izmaksai,» komentē Finanšu policijas priekšnieks Kaspars Podiņš.
Pagājušā gada beigās izmeklēšana bija pabeigta un izmeklētāji gatavoja to sūtīšanai uz prokuratūru. Prasīja sākt kriminālvajāšanu pret astoņām personām, arī Cleanhouse īpašnieku Edvīnu Vansoviču un darbinieku Mārtiņu Droni.
Parasti par nozīmīgu nodokļu lietu izmeklēšanu pabeigšanu Valsts ieņēmumu dienests steidz informēt presi, rīkojot preses konferences, sūtot preses relīzes vai vismaz publicējot informāciju savā mājas lapā. Šoreiz ieņēmumu dienests klusēja. Raidījuma rīcībā nonākusi e-pasta vēstule, kurā Cleanhouse valdes loceklis Kristaps Drone īsi pirms Ziemasvētkiem lūdz VID ģenerāldirektorei Inārai Pētersonei neziņot medijiem, ka izmeklēšana pabeigta.
«Sveiki, Inār! Paldies par līdzšinējo sadarbību. Tikāmies pēc mūsu tikšanās ar FP vadību, janvārī lietu plānots nodot prokuratūrai. Šobrīd jau tad ar prokuroru meklēsim konstruktīvu dialogu un lietas atrisināšanu. Vienīgais lūgums būtu nenākt ar paziņojumiem mēdijiem par šo lietu no VID puses, jo uzņēmums ir lielākais darbdevējs un nodokļu maksātājs industrijā, un mēs esam ieinteresēti atrisināt šo lietu. Ja rodas kādi jautājumi – esmu Jūsu rīcībā! Miera & mīlestības pilnus svētkus, Kristaps,» teikts vēstulē.
Sākotnēji Cleanhouse valdes loceklis Kristaps Drone nenoliedza, ka tādu lūgumu ir izteicis, taču sarunas gaitā savas domas mainīja un paziņoja, ka nekādas vēstules nav bijis.
Lai gan VID Finanšu policija firmu Cleanhouse kopš 2013.gada tur izdomās par izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā, tas netraucē firmai visu šo laiku turpināt uzvarēt iepirkumu konkursos. Pagājušā gada vasarā Cleanhouse uzvarēja 770 tūkstošus eiro vērtā iepirkumā par Valsts ieņēmumu dienesta klientu apkalpošanas centru tīrīšanu visā Latvijā. Cleanhouse uzvarējis arī konkursā par Tieslietu ministrijas telpu uzkopšanu.
«Attiecībā uz to, ka šī firma uzkopj arī Tieslietu ministrijas telpas, tiklīdz būs šāds liegums, mēs par to varēsim pārliecināties, mums ir instrumenti, kā ar šo firmu pārtraukt līgumu, jo tas nav normāli, ja firma ir notiesāta par nodokļu nemaksāšanu un mēs ar šo firmu norēķināmies ar nodokļu maksātāju naudu,» norāda Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Raivis Kronbergs.
Tomēr līdz galīgajam spriedumam uzņēmums var piedalīties iepirkumos un pasūtītājiem nav pamata to noraidīt. Finanšu ministrija uzskata, ka iepirkumu likumos problēmu nav. «Uzņēmumu pēc šā brīža iepirkuma likumiem nevar izslēgt no dalības iepirkumā tamdēļ, ka, kamēr tiek pabeigts kriminālprocess, darbojas nevainīguma prezumpcijas princips, ka nevienu personu, kamēr nav pierādītā tās vaina, par vainīgu uzskatīt nevar,» uzsver Finanšu ministrijas Juridiskā departamenta direktore Inta Liepa.
Kriminālprocesā var ierobežot fizisku personu tiesības ieņemt amatus vai nodarboties ar kādām lietām izmeklēšanas laikā, taču juridiskām personām šādi ierobežojumi nav paredzēti. Prokuratūrā šobrīd uzsākta kriminālvajāšana pret visām astoņām Finanšu policijas norādītajām personām. Tomēr mainīta kvalifikācija – prokuratūra neuzskata, ka uzņēmējiem būtu jāatbild par naudas legalizāciju. Četrām personām mīkstināta arī apsūdzība nodokļu nemaksāšanā. Tā mainīta uz šī nodarījuma atbalstīšanu.
Ref: 102.000.102.12388