VIDEO: «Atklātā» VeA sēde, kas notiek aiz aizvērtām durvīm

 

Ventspils augstskola

2017.gada 19. janvārī Ventspils Augstskolā notika pārceltā Senāta sēde, kurā bez sabiedrības informēšanas piedalījās Ventspils pilsētas domes deputāts Aivars Lembergs un Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja 1.vietnieks infrastruktūras jautājumos jeb tā dēvētais augstskolas «kurators» Jānis Vītoliņš un kurā aiz «slēgtām» durvīm notika apspriede par valsts naudas izlietošanu, vēsta portāls Ventspilniekiem.lv.

Plašu rezonansi sabiedrībā izraisīja 2017.gada valsts budžeta sagatavošanas un pieņemšanas process, kad sabiedrību pāršalca satraucoša informācija par  daudzu miljonu sadalīšanu tā saucamajās deputātu kvotās, kā arī tas, ka budžets tika pieņemts steigā, nakts aizsegā. 

«
Sabiedrībai nav zināmi motīvi, kāpēc noticis šāds vai savādāks budžeta sadalījums, zināms tikai tas, ka rezultātā ievērojama naudas summa – apmēram 4 miljoni eiro tikuši piešķirti Ventspils Augstskolai (turpmāk- VeA)  zinātnes infrastruktūras –  jaunas zemas frekvences antenas  LOFAR – attīstībai Irbenē*,» raksta portāls.
Jau iepriekš savā preses konferencē Ventspils pilsētas domes deputāts Aivars Lembergs (kurš, iespējams, tomēr faktiski pilda arī Ventspils domes priekšsēdētāja pienākumus) informēja, ka esot saņēmis pozitīvu atbildi no Ventspils Augstskolas Senāta par iespēju tikties un runāt par šiem no valsts budžeta piešķirtajiem 4 miljoniem eiro «kas paredzēti Ventspils Augstskolai trijos gados zinātnes infrastruktūras  attīstībai». Iepriekš Lembergs bija paudis, ka vēlētos sagaidīt brīdi, kad augstskolai ir rektors.
Savā preses konferencē Lembergs minēja, ka «..mērķis ir paklausīties un uzrunāt augstskolas vadību, lai pieliek visas pūles, lai tā nauda tiktu ļoti racionāli izmantota, protams, lai tiktu ieguldīta un netiku pazaudēta, jo tur ir termiņi
Ventspils Augstskolā aptuveni vienu reizi mēnesī notiek Senāta sēdes, gadu gadiem iegājies, ka Senāta sēžu dienas ir trešdienas. Arī šajā nedēļā sākotnēji Senāta sēde bija ieplānota 18.janvārī, trešdien, vēstīja anonīmi Ventspils Augstskolas pārstāvji! Tomēr pēdējā brīdī Senāta sēde tikusi pārcelta uz ceturtdienu, 19.janvāri, iespējams, tieši, lai pielāgotu Ventspils pilsētas domes pārstāvju vēlmēm, uzskata portāla veidotājs Edvards Ratnieks.
Jāatzīmē, ka valsts augstskolas Senāts ir augstskolas augstākais lēmējorgāns budžeta un saimnieciskos jautājumos. Senātā  no sava personāla vidus ievēlēti akadēmiskā personāla- profesoru, zinātnieku, vispārējā personāla un studentu pārstāvji un nav paredzēti ārēji pārstāvji.
Neskatoties uz to, ka VeA saņem lielu finansējumu  no nodokļu maksātāju naudas (arī no ventspilnieku nodokļiem), informācija par 
Senāta sēdēm VeA mājas lapā un Ventspils pilsētas kalendārā ir gaužām skopa.  Zināms vien sēžu norises laiks, kas atspoguļots VeA mājas lapā, bet nav pieejama ne sēžu dara kārtība, ne pieņemtie lēmumi un protokoli.
«VeA Senāta sēdes teorētiski ir atklātas, par ko varējām pārliecināties iepriekšējo reizi, kad Lembergs un Vītoliņš VeA Senātu apmeklēja 2016.gada 23.martā. Toreiz abus domes deputātus pavadīja vesela rinda pilsētas žurnālistu pārstāvji un notikums plaši tika atspoguļots  medijos.
Tagad, tikai nejauši portāls Ventspilniekiem.lv uzzināja, ka tieši šīs nedēļas Senātu  ar  slepenu vizīti  pagodinās Ventspils domes deputāts Aivars Lembergs un Jānis Vītoliņš, lasītājiem  vairāk pazīstams arī kā amatpersona, kas tiesājas ar savas pilsētas iedzīvotājiem,» raksta portāla pārstāvji.
Portāls Ventspilniekiem.lv novēroja, kā vakara krēslā VeA viens pēc otra ierodas Jānis Vītoliņš un Aivars Lembergs, kuram VeA «VIP» stāvvietā nebija atstāts pietiekoši daudz vietas, lai novietotu savu auto; tā rezultātā Krēsliņam nebija skaidrs, pie kuras ieejas domes deputāts jāsagaida.
Jautājot Krēsliņam, vai Senātā tiks spriests par budžeta naudas un deputātu kvotu naudas izlietojumu, tika saņemta atbildē «nē».
Lai gan VeA Senāta sēdes ir atklātas, tomēr dalība 19.janvāra sēdē portāla Ventspilniekiem.lv pārstāvjiem tika liegta bez sīkākiem paskaidrojumiem.
Pēc Senāta sēdes portāls novēroja, ka Lembergs dod virkni acīmredzami vadošu norādījumu  Ventspils Augstskolas rektora v.i. Krēsliņam, kurš savu piekrišanu apliecināja ar vairākkārtīgiem galvas mājieniem.
Pēc sēdes, izjautājot Ventspils pilsētas domes deputātu Aivaru Lembergu par apmēram stundu ilgās apspriedes tematu, portāls saņēma atbildi, ka sēdē tika runāts par valsts budžeta naudas izlietošanu Ventspils Augstskolā (Irbenes teleskopu attīstību).  Lembergs noliedza, ka šie 4 miljoni piešķirti no deputātu kvotām, bet lika noprast, ka tos piešķīrusi Izglītības un zinātnes un Finanšu ministrijas.
Kā vēstīts, šī ir otrā Lemberga vizīte Ventspils Augstskolas Senātā pēdējā gada laikā. Iepriekšējā vizīte notika  2016.gada 23.martā, kad Lembergs un Vītoliņš, izmantojot  toreizējās rektores Dr. Gitas Rēvaldes prombūtni, ieradās Senātā, lai pateiktu, ka  rektore neder un ka augstskolai jāorganizē Satversmes sapulces sēde, kur lemtu par viņas atcelšanu.

«Vēl joprojām atklāts ir jautājums, kas tad īsti faktiski vada un kontrolē Izglītības un zinātnes ministrijas pārziņā esošu valsts augstskolu un tās budžeta izlietojumu? Vai to vada rektors, Senāts un kontrolē Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis?
Portāla Ventspilniekiem.lv piedzīvotais 19.janvāra vakarā Ventspils Augstskolā liek par to šaubīties.  Kas varēja būt slēpjams Senāta sēdēs, kas teorētiski ir atklātas?
Kādas slepenas sarunas varēja būt par no valsts līdzekļiem finansētas augstskolas neatkarīgajiem Senāta locekļiem ar Ventspils pašvaldības vadību? Ja jau LOFAR antenas celtniecība paredzēta Irbenē, tad jāatgādina, ka tas ir aiz Ventspils pilsētas robežām – Irbene ir Ventspils novada domes pārziņā esošajā ģeogrāfiskajā izvietojumā.  Kāpēc tad netika pieaicināts Ventspils novada domes priekšsēdētājs un viņa vietnieks?
Vai tiešām norādījumi tika doti tikai par budžeta izlietojumu, vai arī piemēram, par iespējamajiem celtniecības darbu izpildītājiem, vai varbūt pat par nesaistītiem jautājumiem, piemēram, par jaunā rektora prorektoru kandidātiem, par ko Senātam būs jābalso? Vai par turpmāko tiesvedību ar domei netīkamo rektori Gitu Rēvaldi? Ja jau iepriekš tika doti norādījumi par to, kā tikt vaļā no rektora, varbūt šoreiz arī doti citi norādījumi? Vai arī izteikta pateicība par izdarīto šajā sakarā?
Kāpēc šie Ventspils domei acīmredzot svarīgie  jautājumi netika izskatīti atklāti šādām «konsultācijām» paredzētajā jaunizveidotajā VeA padomnieku konventā **?  Tātad šie norādījumi skāra iespējamos Senāta balsojumus?
Kā tas atbilst labas pārvaldības, atklātības un neatkarīgas valsts augstskolas (augstskolas autonomijas) principiem?» jautāts portāla paziņojumā.

Pievienots video, kurš atspoguļo notiekošo, taču papildināts ar dažādiem skaņas efektiem.
https://www.youtube.com/watch?v=Aa1teRieSiw

 

http://venta.lv/2016/12/01/pieskirts-butisks-finansejums-ventspils-augstskolas-starptautiskajam-radioastronomijas-centram/
** https://www.ventspilniekiem.lv/sapratat-kurs-meza-ir-galvenais/

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas