«Pārāk maz uzmanības pievērsts ziņai, ka nākamgad tiesas sēdes tā dēvētajā Lemberga krimināllietā Rīgas apgabaltiesā notiks katru dienu, nevis trīs reizes nedēļā kā pašlaik. Šāda notikumu pavērsiena sekas varot būt dramatiskas visos virzienos, brīdina viņa rupori,» raksta izdevuma Ir žurnālists Aivars Ozoliņš.
«Savelkot īsi kopā Neatkarīgās Rīta Avīzes stāstu par šādu tiesneša Borisa Geimana lēmumu pagājušonedēļ, varētu secināt, ka politiskā pasūtījuma nospiestajam Aivaram Lembergam ir nopietnas veselības problēmas, bet nākamgad viņš varbūt vairs nevarētu dzīvot arī veselīgu sociālo un privāto dzīvi un pilnvērtīgi pelnīt sev iztiku,» Ozoliņš norāda portālam TVNET.
«Ja šāds tiesas sēžu grafiks 2016.gadam tiešām tiks apstiprināts, tad trijiem apsūdzētajiem zudīs iespēja strādāt, lai nopelnītu līdzekļus, piemēram, aizstāvības izdevumiem,» avīze šausminās. Savukārt aizstāvamo advokātiem būšot jāiztiek tikai no tā, ko samaksās šie trīs klienti, jo sniegt pakalpojumus arī citiem viņi vairs nevarēšot. Un arī «četriem tiesnešiem uz ilgu laiku (varbūt pat līdz pensijai) turpmāk šis būs vienīgais darbs». Tiesas sēdes ne tikai notiks katru dienu, bet būs arī par vismaz divām stundām ilgākas nekā līdz šim.
«Kaitējums būtu nodarīts ne tikai Latvijas darba, bet arī politiskajam tirgum. Kā cieņpilni atgādina NRA, Saeimas vēlēšanās Zaļo un zemnieku savienība, kuras karogs pēdējos daudzus gadus ir bijis A. Lembergs, guvusi lieliskus panākumus, un bez šā politiskā spēka valdību sastādīt praktiski nav iespējams». Nudien, kurš gan dos stratēģiskus un vairāk vai mazāk taktiskus norādījumus valdības un Saeimas politiķiem, ja ZZS karogs vismaz sešas stundas ik dienu plīvos uz apsūdzēto sola Rīgas apgabaltiesā?» ironiski raksta Ozoliņš.
Viņš atgādina, ka Lembergu apsūdz virknē smagu un sevišķi smagu ar korupciju saistītu noziegumu — kukuļņemšanā, dienesta stāvokļa ļaunprātīgā izmantošanā, dokumentu viltošanā, amatpersonai noteikto ierobežojumu pārkāpšanā, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā, nepatiesu ziņu sniegšanā amatpersonas deklarācijā.
Piemēram, tikai vienu no apsūdzībām — par iespējamo atrašanos interešu konfliktā — prokuratūra pamato ar vismaz 235 epizodēm, kurās Lembergs, būdams amatpersona, lēmis vai piedalījies lēmumu pieņemšanā, kas saistīti ar uzņēmumiem, kuros vai nu pats bijis īpašnieks, vai īpašnieki bijuši viņa dēls un meita. Un viņa, iespējams, nozagtās summas arī ir iespaidīgas. Piemēram, pirms dažiem gadiem medijos parādījās ziņa, ka tikai vienā Luksemburgas bankā vien pēc Latvijas Ģenerālprokuratūras prasības esot arestēti viņa ģimenei piederoši 85 miljoni ASV dolāru. (Lembergs, protams, to noliedza.)
2006.gada beigās un 2007.gada sākumā vērienīgās kratīšanās Ventspils domē un Lemberga dzīvesvietā prokuratūra ieguva tik nopietnus pierādījumus viņa iespējamajai ietekmei Ventspils uzņēmumos un varas pirkšanai, ka 2007.gada martā tiesa viņam piemēroja stingrāko drošības līdzekli — arestu, un Lembergs četrus nākamos mēnešus pavadīja cietumā. Lietas iztiesāšana sākās 2009.gada februārī. Uz apsūdzēto sola viņam līdzās sēž arī dēls Anrijs un par Lemberga izsūtāmo dēvētais Ansis Sormulis.
«Tiesas prāva ritējusi lēni, un valsts apsūdzības uzturētāji palaikam bilduši, ka Lembergs un viņa advokāti cenšoties novilcināt lietas izskatīšanu. Dažiem šī tiesa acīmredzot bijusi pat letāla — no 98 lieciniekiem līdz pagājušā gada sākumam astoņi jau bija miruši. (Un arī «Ventspils aprindās» kopumā darbs laikam nav veselīgs; pirms diviem gadiem ziņu aģentūra BNN apkopoja datus par 13 ar Lemberga biznesiem saistītām personām, kuras pēkšņi šķīrušās no dzīves pašos spēka gados – https://bnn.lv/virkne-naves-gadijumu-lemberga-tuvakaja-loka-112307.) Bet viens no pirmajiem lietas izmeklēšanas prokuroriem Aldis Mežsargs presei stāstījis, ka viņam esot divas reizes piedāvāts finansiāls «nodrošinājums» par atteikšanos no Ventspils amatpersonu pārbaudes lietas — vai nu uzreiz visai atlikušajai dzīvei, vai regulāri līdz mūža beigām,» raksta žurnālists.
«Lemberga tropiski košais ģērbšanās un palaikam ākstīgais publiskās uzvedības stils var radīt priekšstatu par ne īsti nopietni ņemamu personu. Taču viņa spēja savienot apsūdzētā solu ar valdības koalīcijas apspriežu krēslu pastāvīgi atgādina par auksti cinisku prasmi gadu desmitiem izmantot savā labā politiķus, lai arī kādā partijā viņi būtu un kādus ideoloģiskos virzienus pārstāvētu. Nez, ja nākamgad tam vairs nebūs laika dienā, politiķiem būs jāstrādā naktīs, kā kārtīgiem zagļiem un bandītiem piedien?» tā Ozoliņš.
Ref: 102.000.102.11070