Ventspils mēram Aivaram Lembergam pirmdien, 17. oktobrī nozīmētas divas dažādas tiesas sēdes – viena Rīgas apgabaltiesā saistībā ar krimināllietu, kurā viņš apsūdzēts par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu, bet otra Londonā – kur Augstās tiesas Karalienes tiesas departamenta Komerctiesas sēdē prasīts zvērēt par mēra īpašumiem.
Lembergs priekšroku devis Rīgai, Londonu jau informējot par varbūtējo neierašanos.
Lai arī Ventspils uzņēmējs un Lemberga oponents Oļegs Stepanovs jau vērsies Rīgas apgabaltiesā, brīdinot, ka nevarēs 17.oktobrī ierasties liecināt tiesā, Lembergs lūdzis sēdi neatcelt, aicinot lemt par iepriekš pieteiktajiem lūgumiem, raksta portāls Delfi.
Lembergam, lai izbrauktu no valsts, Rīgas apgabaltiesai vajadzētu lūgt atļauju, ko darīt pieprasa noteiktais drošības līdzeklis. Taču šādu lūgumu mērs nav izteicis.
Ventspils mērs portālam norādīja, ka tiesas sēde 17.oktobrī Rīgas apgabaltiesā jau sen bijusi ieplānota, esot pieteikti daudzi lūgumi, kuros jāpieņem lēmumi. Vienlaikus viņš bija izvairīgs, atbildot uz jautājumu, vai brauks uz Londonu, sakot – tas atkarīgs no tā, vai Rīgas apgabaltiesa nolems šajā datumā lietas izskatīšanu turpināt.
Taču Lembergs sacīja, ka viņš jau informējis tiesu Londonā par iespējamo neierašanos. Tāpat mērs atklāja, ka viņam neesot advokātu, kuri pārstāvētu viņa intereses Augstās tiesas Karalienes tiesas departamenta Komerctiesas priekšā. Jautāts, vai ir lūdzis Rīgas apgabaltiesai atļauju izbraukt no valsts, Lembergs pauda pārliecību, ka tās saņemšanai nevajadzētu būt sarežģījumiem.
Ja Lembergs neierodas uz tiesu Londona, tiesa var automātiski pieņemt lēmumu, atzīstot prasību pret Lembergu par pamatotu. Tādā gadījumā Lembergs zaudēs 135 miljonus ASV dolāru, jo tik liela ir prasības summa, noskaidroja Delfi.
Ziņu portāls BNN.LV jau vēstīja, ka Lembergam uzlikts par pienākumu ar zvērestu Anglijas un Velsas Augstākajai tiesai (The High Court of Justice) atklāt visus savus aktīvus visā pasaulē, kuru vērtība pārsniedz 10 tūkstošus mārciņu.
Tiesas prasībā teikts, ka Lembergam jāatklāj īpašumu nosaukumi «vienalga, vai tie ir uz viņa vārda, vai nē, un vai tie ir viņam individuāli piederoši vai kopīpašumā».
Šis lēmums ir pieņemts tiesas procesā, kurš plašākai Latvijas sabiedrībai kļuva zināms pagājušā gada vasarā, kad no tā materiāliem noplūda liecības par to, kā Andris Šķēle un Aivars Lembergs savulaik «pie galda» vienojušies par Latvijas kuģniecības privatizāciju.
Prasības nodrošinājuma lēmums uzskaita virkni aktīvu, kurus Anglijas tiesa interpretējusi kā Lemberga īpašumus. Tā, piemēram, Anglijas tiesa uzskata, ka par Lemberga aktīviem atzīstami arī visi tie īpašumi, kas arestēti par labu Latvijas Ģenerālprokuratūrai – māja Rīgā O.Vācieša ielā, patiesā labuma guvēja statusa daļas dažādās Latvijas un ārvalstu kompānijās, piemēram, Venceb, Ventbunkers, Inter-Rīga, Puses, Ventplac, Euridice, Hinch, Kaywood, Yelverton un citās, vērtslietas, piemēram, aproču pogas, vērtspapīri, automašīna Opel Tigra, kā arī konti virknē Latvijas un ārvalstu banku.
Turpretī Rīgas apgabaltiesā tiek skatīta krimināllieta, kurā Lembergs tiek apsūdzēts ļaunprātīgā dienesta stāvokļa izmantošanā, tostarp kukuļņemšanā sevišķi lielos apmēros, noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanā, kā arī citos noziegumos.
Pagājušajā otrdienā šajā lietā iesākta uzņēmēja Oļega Stepanova kā liecinieka nopratināšana. Sākumā viņam savus jautājumus uzdeva prokurori. Vispirms valsts apsūdzības uzturētāji lūdza lieciniekam pastāstīt, kā viņš iepazinies ar šajā lietā apsūdzētajiem – Aivaru Lembergu, viņa dēlu Anriju Lembergu un Ventspils tranzītbiznesa menedžeri Ansi Sormuli, ziņo LETA.
Ar Ventspils mēru Stepanovs esot iepazinies jau pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu beigās, kad abi strādājuši par deputātiem pilsētas padomē. Laika gaitā Stepanovs iepazinies arī ar Anriju Lembergu, taču ar viņu uzņēmējam nekādu lietišķu attiecību neesot bijis. Savukārt Sormuli Stepanovs pazīstot kopš laika, kad abi sākuši strādāt Ventspils Tirdzniecības ostā. Tur Sormulis bijis finanšu direktors, bet Stepanovs – padomes priekšsēdētājs, atzinis uzņēmējs.
Tāpat Stepanovs tiesā apstiprināja, ka pazīst uzņēmējus Aināru Gulbi un Vladimiru Krastiņu, kuriem Lemberga krimināllietā piemērots cietušo statuss. Stepanovs pazīstot arī Māri Forstu, Šveices advokātu Rudolfu Meroni un Lembergu ģimenes kādreizējo advokātu, tagadējo transporta nozares kompānijas AS Latvijas Naftas tranzīts padomes locekli Gintu Laiviņu-Laivenieku, vēsta ziņu aģentūra.
Lembergu prokuratūra apsūdz par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri viņam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem.
Līdzās Ventspils mēram šajā lietā apsūdzēts arī viņa dēls Anrijs un Ventspils tranzītbiznesa menedžeris Sormulis. Visi apsūdzētie nesaprot un neatzīst viņiem uzrādītās apsūdzības.
Lietā aptuveni 140 sējumos apvienoti divi kriminālprocesi, kurus prokuratūra tiesai nodeva 2008.gada otrajā pusē.