Viens no klupšanas akmeņiem šodienas sarunās par atbildības jomu sadali jaunajā valdībā bijusi atbildība par Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM), liecina neoficiālā informācija.
VARAM, kuru patlaban vada nacionālās apvienības Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK pārstāvis, savā pārziņā vēlas iegūt Zaļo un zemnieku savienība (ZZS). Vienošanās nav panākta arī par vairākām citām ministrijām, piemēram, par Veselības ministriju.
Ministru prezidente Laimdota Straujuma trešdien piedāvāja partneriem savu redzējumu par atbildības jomu sadali jaunajā valdībā un ministru amata kandidātiem, tomēr partneri tam nepiekrita. Straujuma oficiāli nenosauca iespējamos ministru amata kandidātus. Tāpat partijas publiski nenosauca tās jomas, par kurām nav panākta vienošanās.
Kā iespējamā kandidāte uz izglītības un zinātnes ministra amatu tiek minēta deputāte Lolita Čigāne, liecina neoficiāla informācija. Savukārt veselības ministra amatam izskatīta nacionālās apvienības pārstāvja kandidatūra – bijušais Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas vadītājs Dzintars Mozgis.
Saskaņā ar Straujumas piedāvājumu Vienotībai jaunajā valdībā pienāktos premjera amats, kā arī atbildība par Finanšu ministriju, Ārlietu ministriju, Iekšlietu ministriju, Izglītības un zinātnes ministriju, kā arī Satiksmes ministriju. Attiecīgi premjera pienākumus turpinātu pildīt Straujuma, finanšu ministrs jaunajā valdībā būtu Jānis Reirs, ārlietu ministrs – Edgars Rinkēvičs, iekšlietu ministrs – Rihards Kozlovskis, bet satiksmes ministrs – Anrijs Matīss.
Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS) tika piedāvāts pārraudzīt Aizsardzības ministriju, Labklājības ministriju, Zemkopības ministriju, ko turpinātu vadīt pašreizējie ministri – attiecīgi Raimonds Vējonis, Uldis Augulis, Jānis Dūklavs. Vēl Straujuma piedāvāja ZZS uzņemties atbildību par Ekonomikas ministriju, ko varētu vadīt Dana Reizniece-Ozola. Tāpat šī politiskā spēka pārstāvis varētu uzņemties Saeimas priekšsēdētāja amatu.
Nacionālā apvienība Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK saskaņā ar Straujumas piedāvājumu arī jaunajā valdībā turpinātu vadīt Kultūras ministriju, Tieslietu ministriju, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, kā arī uzņemtos atbildību par Veselības ministriju. Šīs ministrija attiecīgi varētu vadīt Dace Melbārde, Dzintars Rasnačs, Kaspars Gerhards un Mozgis.
Koalīcijas partneri šādam piedāvājumam nepiekrita, taču vienojās neatklāt tās jomas, par kurām vienošanās netika panākta. Piektdien, 17.oktobrī, plānota nākamā koalīcijas partiju tikšanās, kurā iecerēts turpināt diskusiju par jaunās valdības izveidi.
BNN atgādina, ka līdzīga situācija bija izveidojusies gada sākumā, veidojot koalīciju pēc tam, kad no amata bija spiests atkāpties Valdis Dombrovskis.
Toreiz potenciālie valdības partneri – Reformu partija (RP) un nacionālā apvienība Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK (VL-TB/LNNK) – pauduši atbalstu iepriekš izteiktajam premjera amata kandidātes Laimdotas Straujumas piedāvājumam par atbildības jomu sadali jaunajā valdībā. Tikai ZZS spītīgi turējās pie sava, vēloties savā pārraudzībā gan Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM), gan Zemkopības ministriju. Toreiz Zaļā partija, kuras kandidāts uz VARAM ministra amatu Artis Stucka vēl nesen pārstāvēja Aivaru Lembergu administratīvajā tiesā, kad iepriekšējais VARAM ministrs Edmunds Sprūdžs izdeva rīkojumu par viņa atstādināšanu no Ventspils domes priekšsēdētāja amata pienākumiem, piedraudējusi, ka, neiegūstot šo ministriju, atbalsta Straujumai nebūs.
Jo nelokamāka savā sadalījumā kļuva Straujuma, piedāvājot ZZS citas alternatīvas ministriju sadalē, piemēram, vadīt Aizsardzības ministriju, jo acīmredzamāka kļuva šī politiskā spēka vēlēšanās pārņemt savā kontrolē tieši VARAM. Toreizējais RP valdes priekšsēdētājs Edmunds Demiters izteicās, ka ZZS jānonāk līdz atbildei, vai galu galā šis politiskais spēks ir gatavs iesaistīties koalīcijas darbā. Taujāts par iespējamiem ZZS rīcības motīviem, Demiters aģentūrai LETA pauda, ka «šeit jau nav nekādu minējumu», jo ZZS pārstāvji jau pauduši, ka vēlas vadīt gan VARAM, gan Zemkopības ministriju. Arī toreizējā ekonomikas ministra Daniela Pavļuta skatījumā pastāvēja nopietns risks, ka Valda Dombrovska valdības sasniegtais racionālas un sabiedrības interesēs balstītas politikas veidošanā var tikt apdraudēts.
Kā tobrīd uzsvēra opozīcijā esošais Ventspils domes deputāts Aivis Landmanis, jauna, kārtējā bezprincipu valdība šoreiz tiek lipināta kopā uzkrītoši un atklāti ar smagos amatnoziegumos apsūdzētā, Ventspils pilsētas vadītāja līdzdalību. Kā zināms, Lembergs ir piedalījies pirmajās sarunās par jaunās valdības veidošanu, interesējoties par Eiropas Savienības (ES) fondu sadali.
Ventspils politiskajai virtuvei tuvu stāvošas personas gada sākumā portālam BNN arī norādījušas, ka Lembergam ir svarīgi, lai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), būtu viņa pārraudzībā, jo, iegūstot savā kontrolē VARAM, viņam būtu iespēja apturēt vēršanos pret apsūdzētu personu atrašanos valsts pārvaldē. Turklāt stresu Lembergam varētu radīt arī apstāklis, ka bijušais VARAM saimnieks Edmunds Sprūdžs ir pārsūdzējis Liepājas tiesas lēmumu lietā par Lemberga atstādināšanu no amata, un pastāv varbūtība, ka nākamās instances lēmums Ventspils baronam būs nelabvēlīgs.
Ref: 102.000.102.8371