Viltotu rotaslietu, rokaspulksteņu, rokassomu un ceļojumu somu ražošana Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu uzņēmējiem ik gadu rada 3,5 miljardus eiro lielus zaudējumus.
Iekšējā tirgus saskaņošanas biroja (OHIM) divi jaunākie pētījumi atklāj, ka viltojumu dēļ rotaslietu un rokaspulksteņu pārdošanas apjoms ES dalībvalstu tirgū samazinās par 13,5%, savukārt rokassomu un ceļojumu somu pārdošanas apjoma kritums ir 12,7%.
Viltojumu radītie zaudējumi abos sektoros nozīmē 27 000 zaudētas darbavietas, jo legālo izstrādājumu ražotāji spēj nodarbināt mazāk darbinieku, nekā tas būtu iespējams tirgū bez viltojumiem.
Papildus šiem zaudējumiem kopējais budžeta ieņēmumu samazinājums viltojumu dēļ abos sektoros ES tiek lēsts ap 1,1 miljardu eiro. Zaudējumu valstu budžeta ieņēmumos veido nenomaksātie nodokļi, piemēram, ienākuma nodoklis, sociālās iemaksas un PVN.
OHIM prezidents Antoniu Kampinušs (António Campinos) uzsver, ka rotaslietas, rokaspulksteņus, rokassomas un ceļojumu somas ES ražo galvenokārt mazie uzņēmumi, kuros nodarbināti mazāk par desmit cilvēkiem. Rotaslietu un rokaspulksteņu ražošanas sektorā vidēji tie ir pat tikai trīs darbinieki ražotnē. Šādi uzņēmumi īpaši izjūt viltošanas radīto ekonomisko efektu.
Pētījumā aprēķināts, ka Latvijā rotaslietu un rokaspulksteņu ražošanas sektorā viltojumu dēļ pārdošanas apjoms samazinās par 14,7% (pieciem miljoniem eiro). Salīdzinājumā ar citām Baltijas valstīm Igaunijā viltojumu radītie zaudējumi rotaslietu un rokaspulksteņu sektorā ir 12,9% no pārdošanas apjoma (trīs miljoni eiro), bet situācijā Lietuvā ir ļoti līdzīga Latvijas tirgum.
Savukārt rokassomu un ceļojumu somu ražošanas sektorā Latvijā pārdošanas apjomu samazinājums viltojumu dēļ ir 27,8% (četri miljoni eiro). Salīdzinot relatīvos rādītājus, Latvijas situācija ir viena no sliktākajām ES.
Vairāk nekā puse ES ražoto rokassomu un ceļojumu somu tiek izgatavotas Itālijā (2012.gadā sektora apjoms bija 6,5 miljardi eiro). Itālija nodrošina 40% eksporta un rada 35% darbavietu ES šajā sektorā. Viltojumu dēļ Itālijas tirgū radīti 520 milj. eiro lieli zaudējumi, kas ir viena trešdaļa no zaudētā tirdzniecības apjoma ES. Itālija ir arī viena no lielākajām rotaslietu ražotājvalstīm ES (pieci miljardi eiro gadā). Viltotu izstrādājumu dēļ rotaslietu un rokaspulksteņu ražošanas sektorā Itālijā rodas apmēram 400 milj. eiro lieli zaudējumi.
«Latvijas tirgū somu viltojumus diemžēl ieved ļoti daudz. Lielākoties viltotas tiek lielo zīmolu somas un preces, kas, kā jau pētījumā minēts, kompānijām rada miljoniem lielus zaudējumus. Viltojumi tiek pirkti, un tas vistiešākajā veidā rada viltotāju vēlmi tos ražot. Kāpēc tas tā notiek, manuprāt, ir visai skaidrs. Pircējam ir vēlēšanās iegūt un lietot preci, kas oriģinālā ir ļoti dārga un viņa materiālām iespējām neatbilstoša, bet viltojumu cenas mēdz būt stipri zemākas par oriģinālu cenām. Dārgas dizaineru somas un aksesuāri bieži vien tiek klasificētas kā luksusprece, kas pircējiem nozīmē zināmu statusu un labklājību. Pērkot viltojumus, pircējs, kurš nespēj atļauties oriģinālu, iegūst vismaz ārēji šķietamu statusa un labklājības līmeni. Taču viltotu preču pircējam jārēķinās, ka viltojums būs tikai un vienīgi viltojums, kas lielākoties nozīmē arī nekvalitatīvāku preci, un ir atbalsts nelikumīgai nodarbei,» stāsta somu dizainere, reģistrēta dizainparauga īpašniece Iveta Semjonova.
«Gadījumi, kad tiek viltotas Latvijas preces, ir ļoti maz. Pie mums vairāk sastopami pakaļdarinājumi, kas šķietami ir līdzīgi oriģinālai precei, bet tomēr nedaudz atšķiras. Te man jānorāda, ka pakaļdarinātāju preces, protams, arī ir uzreiz pamanāmas. Tiek izmantoti lētāki un nekvalitatīvāki materiāli, un preces izpildījums bieži vien ir nekvalitatīvāks. Pērkot pakaļdarinājumus, pircējs mēģina ietaupīt līdzekļus, bet zaudē uz preces kvalitātes rēķina. Vēlme pirkt pakaļdarinājumus un viltojumus uzņēmumus ietekmē finansiāli, radot zaudējumus, kas tiešā mērā kavē ražošanas uzņēmumu attīstību,» teic dizainere.
Ref: 102.000.102.11872