Viņķele: Latvijā būs jāspēj pret COVID-19 vakcinēt 50 000 personu nedēļā

COVID-19 pandēmijas apstākļos Latvijā vakcinēšanas kapacitāti ir plānots celt līdz 50 000 cilvēku nedēļā atbilstoši plānotajam piegādāto vakcīnu skaitam, pirmdien, 4.janvārī, notikušās sarunas laikā ar Valsts prezidentu Egilu Levitu sacīja veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Valsts prezidenta kancelejas pārstāve Justīne Deičmane informēja, ka prezidentam 4.janvārī notika attālināta saruna ar ministri un Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāju Daci Zavadsku par situāciju COVID-19 veselības nozarē, it sevišķi slimnīcās, un par Latvijas iedzīvotāju vakcinācijas plānu tuvākajos mēnešos.

Skaidrojot COVID-19 plānoto vakcinācijas grafiku, ministre sacīja, ka parastos apstākļos Latvija jau tā ir spējīga pusotra mēneša laikā vakcinēt 200 000 personu, un patlaban, pandēmijas apstākļos, plāns pēc vakcīnu saņemšanas ir spēt vakcinēt 50 000 personu nedēļā, atbilstoši plānotajam Latvijai piegādāto vakcīnu skaitam. «Šie dažādo ražotāju vakcīnu konkrētie piegādes datumi patlaban ir zināmi tikai daļēji, bet tuvākā laikā tas kļūs skaidrāks,» viņa uzsvēra.

Saskaņā ar aģentūras LETA rīcībā esošajiem Veselības ministrijas (VM) aprēķiniem, vakcinēšanas kapacitāti 50 000 pret COVID-19 sapotēto personu nedēļā Latvijai vajadzētu sasniegt martā, ja vakcīnu piegādes noritētu atbilstoši pašreizējiem plāniem. Izpildoties šiem vakcīnu piegādes plāniem, saskaņā ar VM aprēķiniem

janvārī Latvijā vajadzētu vakcinēt 34 529 personas nedēļā, februārī – 44 929 personas nedēļā, bet martā – 54 098 personas nedēļā.

Kopumā janvārī, februārī un martā Latvijas iedzīvotājiem varētu injicēt 651 701 vakcīnas pret COVID-19 devas. Tas nozīmē, ka, izpildoties vēl pagājušajā nedēļā aktuālajiem vakcīnu piegādes plāniem, gada pirmajā ceturksnī varētu tikt savakcinēts 325 851 cilvēks, liecina aģentūras LETA rīcībā esošie VM aprēķini. Dati par piegādājamo vakcīnu devu skaitu gan regulāri mainās atbilstoši tam, kad tiek prognozēta vakcīnu reģistrēšana, un atbilstoši informācijai no ražotājiem par plānotajiem piegāžu apjomiem.

Kā informēja Valsts prezidenta kancelejā, Viņķele pirmdien prezidentu iepazīstināja arī ar plānoto vakcinācijas infrastruktūru. Tajā paredzēts iesaistīt ne tikai slimnīcas, bet arī privāto sektoru un ģimenes ārstus. Viņķele uzsvēra, ka 5.janvārī Ministru kabinets šo plānu, kas balstīts uz ekspertu izstrādāto vīrusa apkarošanas stratēģiju, izskatīs detalizēti.

Toties prezidents uzsvēra, ka vakcinācija jāveic ātri un efektīvi. Viņš sacīja, ka ir jāpanāk, lai «mūsu vakcinācijas tempi būtu labākie Eiropā – tas ir visas mūsu sabiedrības un ekonomikas atveseļošanas interesēs».

Tāpat Levits uzsvēra, ka nav jāsamierinās ar vakcinēšanas minimālo kapacitāti, bet jāorientējas uz maksimāli iespējamo, lai visi cilvēki, kuri to vēlēsies, īsākā iespējamā laika posmā patiešām arī tiktu vakcinēti.

«Tieši tādam ir jābūt vakcinācijas plāna mērķim. Vakcinācijas infrastruktūra, organizēšana un īstenošana ir jāpakārto šim virsmērķim,» pauda prezidents.

Zāļu valsts aģentūras (ZVA) direktors Svens Henkuzens norāda, ka vakcinācija Latvijā norit pēc izstrādātā plāna – sākotnēji vakcīnas saņem mediķi, kuri strādā ar COVID-19 pacientiem:

«Nekādas nozīmīgas aizķeršanās nav bijušas, pagājusī nedēļa pierāda, ka esam sagatavojušies labi. Zināms, ka līdzīgi vakcinēšanās pirmajās dienās sekmējusies arī, piemēram, Igaunijai.»

Šobrīd vakcīnas saņēmuši aptuveni 10% no slimnīcās strādājošajiem un tuvāko divu nedēļu laikā vakcīnas varēs saņemt pārējie slimnīcu mediķi, kuri strādā ar COVID-19 pacientiem, norāda Veselības ministrijā.

Ņemot vērā, ka aizvien vairāk stacionārās ārstniecības iestādes iesaistās COVID-19 pacientu ārstēšanā, no 7.janvāra būs atvērti vēl divi vakcinācijas kabineti, savukārt no 11.janvāra vakcinācija notiks visās I līdz V līmeņa slimnīcās, kā arī specializētajās ārstniecības iestādēs, piemēram, psihoneiroloģiskajās slimnīcās. Vienlaikus jau šonedēļ esošajos vakcinācijas kabinetos tiks palielināta vakcinācijas jauda, ko var izdarīt pēc pagājušajā nedēļā gūtās pieredzes.

VM norāda, ka vakcīnu piegāde slimnīcām notiek regulāri, ņemot vērā, ka piegādātās vakcīnas jāizlieto piecu dienu laikā.

«Atbildīgajām iestādēm nav šaubu par vakcīnu uzglabāšanu un to korektu izlietošanu,» atzīmē ministrijā.

Turpmāk Nacionālais veselības dienests katru darbadienu savos sociālo tīklu profilos publicēs vakcinēto cilvēku skaitu. Dati par vakcinācijas faktu tiek ievadīti e-veselības portālā.

Jau ziņots, ka sākotnēji vakcinēšanās iespēja tiek nodrošināta ārstniecības personālam universitātes slimnīcās un reģionālajās slimnīcās, kurās tiek nodrošināta stacionārā ārstēšana COVID-19 pacientiem.

5.janvārī Veselības ministrija kopā ar citām atbildīgajām iestādēm informēs arī Ministru kabinetu par līdz šim noritējušo vakcinācijas procesu un turpmākajām darbībām, lai vakcinētu visus Latvijas iedzīvotājus, kuri to vēlēsies. Vakcīnu piegādes Latvijai plānotas no septiņiem vakcīnu ražotājiem, no kuriem jau ar sešiem ir noslēgti līgumi. Rezultātā vakcīnu devu apjoms būs pietiekošs visiem, kuri Latvijā vēlēsies vakcinēties.

Uzsākot vakcināciju pret COVID-19, pagājušās nedēļas laikā vakcinēti kopumā 2 243 cilvēki valsts desmit lielākajās slimnīcās. Šonedēļ vakcinācija tiek turpināta, nodrošinot ārstniecības personu vakcināciju gan universitātes un lielajās reģionālajās slimnīcās, gan uzsākot vakcinācijas procesu mazākās slimnīcās – Rīgas 2.slimnīcā un Bauskas slimnīcā.

4.janvārī Valsts asinsdonoru centrā nogādāta arī otrā piegādes krava ar 1 3650 vakcīnu Comirnaty devām, kas ļaus paplašināt vakcinācijas uzsākšanu citās slimnīcās.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas