Zelta cenai 10% kritums

Pērnā gada decembrī dārgmetālu tirgus bija ārkārtīgi aktīvs, un, nostiprinoties dolāram, dārgmetāli piedzīvoja diezgan strauju cenu kritumu – mēneša laikā zelta cenas samazinājās par vairāk kā 12% dolāru un 8,7% eiro izteiksmē.

Vēl lielāka cenu korekcija bija sudrabam – par 15% samazinoties dolāru un 11,5% eiro valūtā, liecina jaunākais Goldinvest Asset Management dārgmetālu tirgus apskats.

Galvenā ietekme uz dārgmetālu cenu svārstībām bija notikumiem valūtu tirgos. Decembrī ievērojami stiprinājās ASV dolāra attiecība pret eiro, un mēneša laikā dolārs nostiprināja savas pozīcijas pret eiro par vairāk nekā 3%, pārsniedzot psiholoģiski svarīgo 1.30 USD/EUR līmeni. Eiropas parādu krīzes un eiro valūtas neskaidrā nākotne radīja labvēlīgu augsni kapitāla pārvietošanai uz dolāra zonu, tādējādi dolārs kļuva par sava veida drošo ostu, kuru daudzi izvēlējās kā alternatīvu zeltam. Dolāra stiprināšanās atjaunoja ierasto dolāra/zelta virzību – jo stiprāks dolārs, jo zemāka zelta cena.

«Ne mazāk svarīgs iemesls cenu samazinājumam, iespējams, ir arī gada nogale. Gada beigas tradicionāli ir laiks, kad finanšu institūcijām jāuzlabo savi likviditātes rādītāji, lai veiktu tekošos norēķinus. Lai uzlabotu rādītājus, jau tā grūtajos līdzekļu likviditātes apstākļos, daudzi investori spiesti likvidēt daļu no savām peļņu nesošajām aktīvu pozīcijām. Tajā paša laikā, vienlaicīgi ar cenu straujo kritumu netika novērota pasūtījumu mazināšanās pēc fiziskā zelta. Tieši otrādi – pasūtījumu apjoms pēc fiziskā zelta piegādes strauji pieauga,» norāda a/s Goldinvest Asset Management padomes priekšsēdētājs Pēteris Avotiņš.

Joprojām platīna cenas ir zemākas par zelta cenu, kas nav raksturīgs šo metālu attiecībai. Acīmredzot platīnam pietrūkst virzītājspēka cenu pieaugumam un tas saistīts ar neskaidro ekonomisko situāciju un līdz ar to – miglainajām platīna pieprasījuma prognozēm. Platīns ir izteikts rūpnieciska pielietojuma metāls, tāpēc tā cenas vairāk atkarīgas no ražošanas pieprasījuma, nekā zeltam, kura pielietojums ir plašāks – no rūpnieciskām līdz investīciju vajadzībām. Platīna cenas decembrī saruka par 11% USD un 7% EUR izteiksmē.

«Vienīgais dārgmetāls, kas šajā cenu kritumā uzrādīja pozitīvu tendenci, ir pallādijs – cenām pieaugot par 3,7% USD un 8,3% EUR valūtās. Tas, galvenokārt, skaidrojams ar šī metāla piedāvājuma deficītu tirgū. Lielākais pasaulē piegādātājs, kas ir Krievija, apzināti jau ilgāku laiku ierobežo metāla piegādes. Tas ļauj prognozēt arī turpmāku īstermiņa un vidēja termiņa deficītu šajā tirgū,» skaidro Avotiņš.

Zelta un sudraba cenu attiecība joprojām paliek ļoti augsta, kas liecina par sudraba cenu atpalikšanu no zelta cenu dinamikas. Sudrabs no šī viedokļa joprojām izskatās nenovērtēts, jo uzskata, ka zelta/sudraba optimālajai attiecībai jābūt ap 10. Novembra mēneša laikā šī attiecība vēl palielinājās par 3.3%.

«Apskatot Latvijas un Baltijas dārgmetālu tirgu, klienti Baltijas tirgū aktīvi izmantoja iespēju iegādāties zeltu par zemām cenām. Lai gan zelta cenu kritums bija iespaidīgs un varēja sagaidīt pretēju reakciju, tomēr darījumos galvenokārt dominēja zelta pirkšana, nevis pārdošana. Mazāk populāra bija sudraba iegāde. Pieprasījuma apjoms bija salīdzināms ar to pieprasījumu, kas radās septembrī, kad zelta cenas sasniedza augstākos rādītājus un pieprasījuma dēļ bija novērojamas aizkavēšanās piegādēs. Šoreiz piegādes problēmas nebija, taču pieprasījums bija ievērojami lielāks, nekā vidējais», atzīst Avotiņš.

Ref: 102.000.102.690

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas