Zemkopības ministrija lūdz līdzdarboties savvaļas putnu vērotājus, medniekus un visu Latvijas sabiedrību, sniedzot informāciju Pārtikas un veterinārajam dienestam par neraksturīgām parādībām savvaļas putnu populācijā.
Vairākās Eiropas Savienības dalībvalstīs, tostarp Skandināvijā, ir konstatēts augsti patogēnā putnu gripas ierosinātāja H5N8 apakštipa uzliesmojums. Tādēļ Zemkopības ministrija vērš iedzīvotāju uzmanību, ka esošā epidemioloģiskā situācija un tas, ka šo vīrusu vairumā gadījumu pārnes migrējošie savvaļas putni, rada risku ievazāt slimību mājputnu populācijā Latvijā. Lai slimība netiktu ievazāta mājputnu ražošanas saimniecībās, kā arī zoodārzā un cirkā, svarīgi ir nodrošināt sabiedrības apzinīgu līdzdarbošanos risku mazināšanā.
Ņemot vērā šīs slimības spēju strauji izplatīties, jānodrošina cieša sadarbība gan visiem mājputnu sektorā nodarbinātajiem, gan arī sadarbība ar ornitologiem un veterinārajiem epidemiologiem, lai varētu operatīvi reaģēt dažādās slimības uzliesmojuma situācijās, informē ministrija.
Zemkopības ministrija aicina ieviest un ievērot biodrošības pasākumus fermās un visos mājputnu un olu ražošanas posmos, tādējādi samazinot risku infekcijas izplatībai. Mājputnu vai citu nebrīvē turētu putnu īpašniekiem un turētājiem ir pienākums nekavējoties ziņot Pārtikas un veterinārā dienesta attiecīgajai teritoriālajai struktūrvienībai par barības un ūdens patēriņa samazināšanos putnu ganāmpulkā vairāk nekā par 20 procentiem, par dējības samazināšanos vairāk nekā par pieciem procentiem, ja to ganāmpulkā novēro ilgāk par divām dienām, kā arī, ja mājputnu vai citu nebrīvē turētu putnu mirstība nedēļas laikā pārsniedz trīs procentus. Tāpat, ja mājputniem vai citiem nebrīvē turētiem putniem parādās jebkādas klīniskās pazīmes vai pēc to nāves konstatē audu bojājumus, kas rada aizdomas par saslimšanu ar putnu gripu.
BNN jau rakstīja, ka Eiropā turpina izplatīties augsti patogēnās putnu gripas (APPG) H5N8 vīruss – lai gan tas konstatēts savvaļas ūdensputniem salīdzinoši netālajās Zviedrijā un Somijā, Latvijā pagaidām lielam satraukumam nav pamata, iepriekš norādījis Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), vienlaikus aicinot putnu turētājus būt modriem.
PVD mudina stingri ievērot biodrošības prasības un nekavējoties ziņot veterinārārstam vai dienestam par mājputnu saslimšanas vai nāves gadījumiem vai par vienkopus atrastiem vairākiem (3-5) mirušiem savvaļas putniem.
Putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kas rada bojājumus dažādās orgānu sistēmās un tās klīniskā izpausme atkarīga no ierosinātāja patogenitātes. Ar putnu gripu slimo mājputni: vistas, pīles, zosis, tītari, paipalas, pāvi, fazāni un strausi, retāk citas putnu sugas, informē PVD.
Slimībai izšķir divas formas – zemi patogēna putnu gripa (ZPPG), kas norit ar vispārīgām saslimšanas pazīmēm, kuras ne vienmēr liecina par saslimšanu ar putnu gripu, un augsti patogēna putnu gripa (APPG), kas putnu audzētājiem rada milzīgus zaudējumus, kas saistīti ar putnu likvidēšanu slimības apkarošanas ietvaros.
Slimības simptomi ZPPG putniem ir šķaudīšana, acu asarošana, iesnas, depresija un dējības pasliktināšanās. APPG – pēkšņa un strauja slimības norise, nespēks, depresija un atteikšanās no barības, izspūrušas spalvas, drudzis, izmainīta gaita, zilgana ādas krāsa un masveida putnu nobeigšanās.
Vīrusa izplatītāji ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt subklīniski – bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot tiešā kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem vai uzņemot slimības ierosinātāju ar inficētu barību vai ūdeni.
Ūdenī vīruss atkarībā no temperatūras var saglabāties vairākas dienas vai nedēļas, fekālijās līdz trīs dienām.
Slimību uz citām novietnēm var pārnest ar inficētiem putniem, novietnes aprīkojumu, darbarīkiem, iepakojuma materiāliem, barību, darbiniekiem, transportlīdzekļiem utt.
Līdz šim putnu gripas H5N8 vīruss ir konstatēts savvaļas putniem Polijā, Horvātijā, Vācijā, Austrijā, Dānijā, Nīderlandē, Zviedrijā, Somijā, Rumānijā, Francijā un Šveicē. Pārsvarā ar putnu gripu ir saslimuši savvaļas migrējošie pīļu dzimtas (piemēram, cekulpīles) ūdensputni, kuri atrasti miruši jūras piekrastēs vai pie ezeriem.
APPG H5N8 slimības uzliesmojums mājputnu novietnēs konstatēts Ungārijā, Austrijā, Vācijā, Dānijā, Zviedrijā, Nīderlandē, Francijā un Polijā. Turklāt Vācijā, Nīderlandē, Francijā un Somijā ar APPG ir saslimuši arī citi nebrīvē turētie savvaļas putni, piemēram, putni zooloģiskajos dārzos.
Visās slimības skartajās valstīs APPG vīruss tika vispirms konstatēts savvaļas putniem. Valstu veterinārie dienesti nekavējoties ir ieviesuši apkarošanas un kontroles pasākumus, lai novērstu vīrusa izplatīšanos uz citām mājputnu novietnēm, kā arī noteiktas aizsardzības un uzraudzības zonas ap APPG skartajām mājputnu novietnēm.
Ref: 102.000.102. 14122