Sagruvušajā lielveikalā Maxima, Zolitūdē, otrdien, 27.maijā, pulksten 13:00 tiks rīkots otrais eksperiments, kura laikā tiks dedzinātas nesabrukušās jumta konstrukcijas.
Otrais eksperiments nepieciešams, lai izpētītu, kā uguns varējis ietekmēt jumta stiprību, jo aptuveni divus gadus pirms traģēdijas uz Maxima XX jumta bija izcēlies ugunsgrēks, informē Valsts policija.
Eksperimenta laikā paredzams, ka ap notikuma vietu izplatīsies dūmi, tādēļ policija aicina blakus māju iedzīvotājus aizvērt logus.
Šobrīd aktīvi turpinās izmeklēšana Zolitūdes traģēdijas lietā, taču precīzu notikušā cēloņu noskaidrošanai ir jāveic dažādi eksperimenti, kas ekspertiem parādīs, kādā stāvoklī atradās sabrukušās ēkas daļas traģēdijas dienā, norāda policijā.
Kā zināms, pirmais eksperiments notika no 15. līdz 17.aprīlim, kad tika radīti apstākļi, kas lika iebrukt vienai no iepriekš nesabrukušajām jumta konstrukcijām.
BNN jau vēstīja, ka izmeklēšanas eksperimenta rezultātā 17.aprīlī, pusdienas laikā sagruvušā lielveikala Maxima jumta konstrukcijas nav izturējušas ūdens svara spiedienu un tā rezultātā pārlūzušas. Eksperiments sākās 14.aprīlī.
Īsi pēc plkst.12 kopnes neizturēja ūdens svara spiedienu un jumta konstrukcija pārlūza. Jumts sabruka tā, kā eksperti to bija plānojuši. Līdz ar to eksperimenta mērķis ir sasniegts un ir iegūti visi nepieciešamie dati. «Ūdens ir palicis baseinos, taču jumta konstrukcija ir pārlūzusi,» iepriekš stāstīja Valsts policijas preses pārstāvis Toms Sadovskis.
Pašlaik eksperti datus apstrādā, vēlāk izanalizēs un uz iegūtajiem rezultātiem varēs balstīt savu slēdzienu, norādīja Sadovskis.
Valsts policijas Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins jau iepriekš žurnālistiem paziņoja, ka eksperimenta mērķis ir iegūt zinātniskos datus, kurus pēc tam eksperti izmantos, sagatavojot galīgo ekspertīzes slēdzienu.
Ekspertīzes slēdziens būs, visticamāk, rudens otrajā pusē. Ekspertīzē tiks izmantoti dati no šīs nedēļas eksperimenta un dati no plānotā eksperimenta, kas būs saistīts ar būvkonstrukciju kontrolētu dedzināšanu un uguns nodzēšanu. Dedzināšana nepieciešama, lai pārliecinātos, vai pirms vairākiem gadiem būvniecības procesā notikušais ugunsgrēks ir radījis paliekošas sekas būvkonstrukcijā un, turpinot būvniecību, bija pienācīgi padomāts par bojājumu novēršanu.
Policija sagruvušo lielveikalu plāno pamest maija beigās.
Pagājušā gada 21.novembrī Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam Maxima, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.
Saistībā ar Zolitūdes traģēdiju policija atklājusi viltotus ar būvniecību saistītus dokumentus, un vainīgais sodu jau saņēmis.
Ref: 102.000.102.7401