Turpmāka nodokļu palielināšana var vēl vairāk veicināt izvairīšanos no nodokļu nomaksas, īpaši, ja nesarūk ēnu ekonomikas apmēri un sabiedrībā mazinās uzticība izdevumu mazināšanas procesam, pārliecināti Swedbank ekonomisti.
Eksperti uzskata, ka veicot jebkādas izmaiņas nodokļu sistēmā, valdībai jāsabalansē iespējamie fiskālie ieguvumi ar nodokļu maksāšanas stimuliem. Nodokļu izmaiņām jāmazina nesabalansētība pašā nodokļu sistēmā, jāstimulē ekonomiskā aktivitāte un jāmotivē atteikties no ēnu ekonomikas, vēsta LETA.
Kā arguments nodokļu palielināšanai nekalpo arī nereti publiski izskanējušais viedoklis, ka Latvijā ir zems kopējais nodokļu slogs jeb aptuveni 30% no iekšzemes kopprodukta (IKP) iepretim vidēji 40% Eiropas Savienībā (ES). Kā skaidro bankas ekonomisti, zema iekasēto nodokļu attiecība pret IKP ir nesabalansētas nodokļu sistēmas un ēnu ekonomikas, nevis zemu nodokļu dēļ.
Ekspertu vērtējumā Latvijā ir nepieciešams samazināt nodokļu slogu darbaspēkam, lai stimulētu jaunu darba vietu radīšanu un nodokļu legalizēšanu, budžetam kompensējot to ar augstāku nekustamā īpašuma nodokli mājoklim.
Jau tagad visi izvairās no tās nomaksas, taču acīmredzot “ēnu ekonomika” nemaz tik ļoti kopējo ekonomisko situāciju neietekmē, jo šādus signālus attiecībā uz nodokļu politiku eksperti jau sen bārsta kā pupas, likumprojektu izstrādātājiem un pastiprinātājiem gan no tā ne silts ne auksts.
Skaidrs, ka veicinās.
“Ekspertu vērtējumā Latvijā ir nepieciešams samazināt nodokļu slogu darbaspēkam, lai stimulētu jaunu darba vietu radīšanu un nodokļu legalizēšanu, budžetam kompensējot to ar augstāku nekustamā īpašuma nodokli mājoklim.”
Godātie eksperti varēja pievienot arī instrukciju kā to realizēt!
tā arī būs, bet diez vai valdību šobrīd tas uztrauc