5 vietas Baltajā naktī, kas apvieno izklaidi un zināšanas, atpūtu un krāšņumu

Mūsdienu kultūras forums Baltā nakts Rīgā norisināsies šonedēļ, naktī no 9. uz 10.septembri. Organizatori piedāvās 59 dažādus laikmetīgās mākslas un kultūras pasākumus. Šogad Baltā nakts norit svinību zīmē – ir pagājuši 15 gadi kopš pirmās Baltās nakts jeb Nuit Blanche Parīzē, kur radīta šī foruma ideja, tāpēc Rīgā šogad būs īpaši daudzveidīga starptautiska programma.


Sestdienas vakarā no pulksten 18.00 laukumā pie tirdzniecības centra Origo notiks AHHAA zinātnes centra Izgudrojumu nakts, savukārt pulksten 21.00 uzstāsies starptautiski pazīstamais ielu teātra kolektīvs Kamchatka no Barselonas.

Jāatzīmē, ka no pulksten 18.00 līdz 00.40 AHHAA zinātnes centrs laukumā pie t/c Origo piedāvā apmeklēt radošās darbnīcas, kur ikvienam būs iespēja ne tikai uzzināt dažādas jaunas, interesantas ar zinātni saistītas lietas, bet arī veikt patstāvīgi dažādus atraktīvus uzdevumus, piemēram, iedegt «lavas lampu», pašam izgatavot LED gaismekļus u.c.

Savukārt pulksten 20.00, 22.00 un 24.00 ikviens aicināts uz īpašajiem zinātnes centra veidotajiem šoviem, kuru ietvaros skatītāji tiks iepazīstināti un pārsteigti ar dažādiem interesantiem trikiem.

Vienlaikus pulksten 21.00 laukumā pie t/c Origo, izspēlējot asprātīgu un jautru teātra izrādi, uzstāsies teātra grupa Kamchatka no Spānijas pilsētas Barselonas.

Ikviens aicināts ļauties emociju un iespaidu pasaulei, ko sniedz aktieru tēlojums, izspēlējot humoristisku stāstu par astoņiem iebraucējiem no tālienes, kas apmaldījušies svešā pilsētā, katrs nesot savu iedzīvi nelielā čemodānā. Ielu teātra Kamchatka izrāde ir guvusi plašu starptautisku atpazīstamību desmit gadu laikā, piedzīvojot vairāk nekā 350 izrādes 27 pasaules valstīs.


 Rīgas Starptautiskais filmu festivāls 2ANNAS ir pirmais neatkarīgais īsfilmu festivāls Baltijas valstīs. Festivāls 2017.gada nogalē norisināsies jau 22.gadu. Viens no 2ANNAS galvenajiem mērķiem ir sabiedrības izglītošana par kino kā svarīgu mākslas un sabiedrības norišu izpausmes veidu, tādēļ 2ANNAS komanda dodas pie skatītājiem, rādot gan latviešu režisoru jaunākās filmas, gan pasaules īsfilmu festivālu atzītus mākslas darbus.

2ANNAS mūsdienu kultūras foruma Baltā nakts ietvaros piedāvās īpašu pasākuma programmu – 2ANNAS dejo. Nakts tiks veltīta dejai, ar lekcijām un auditorijas iesaistīšanu, projekciju instalācijām un atbilstošām dekorācijām.

2ANNAS dejo notiks pasākumu norises vietā Darbnīca, Alojas kvartālā jeb tā saucamajā Piena kvartālā, Aristīda Briāna ielā 9. Apmeklētājiem, kuri dosies uz lekciju un kino seansiem ēkas 2. stāvā, vispirms būs jādodas cauri pirmatnējo ritmu skaņu multimediālai instalācijai pirmajā stāvā.


Mēness muzejs ir Lielbritānijas mākslinieka Luka Džeroma (Luke Jerram) un vairāku sadarbības partneru veidota ceļojoša instalācija – septiņus metrus liels, ar gaisu pildīts un izgaismots Mēness modelis, uz kura attēlots precīzs NASA Mēness virsmas satelītuzņēmums mērogā 1:500 000 (1 cm atbilst aptuveni 5 km dabā).

Instalācija apvieno Mēness tēlu, mēnessgaismu un noskaņu veidojošu mūziku, ko īpaši šim mērķim radījis komponists Dans Džonss (Dan Jones). Luks Džeroms pasaulē pazīstams kā dažādu starpdisciplināru skulptūru, instalāciju un dzīvās mākslas projektu autors.

No cilvēces pirmsākumiem Mēness bijis kā kultūras spogulis sabiedrības uzskatiem, pārliecībai un pieņēmumiem. Mēness interpretēts gan kā dievs, gan planēta, izmantots kā laika atskaites sistēma, kalendārs un orientēšanās palīgs naktī. Cauri gadsimtiem Mēness bijis iedvesmas avots māksliniekiem, dzejniekiem, zinātniekiem, rakstniekiem un mūziķiem. Ēteriski zilā pilnmēness gaisma, pēc saulrieta uzlecošais Mēness sirpis un Mēness mistiskā tumšā puse vienmēr modinājusi kaisli un zinātkāri.

Cik atšķirīgas kultūras, tik atšķirīga ir attieksme pret Mēnesi. Museum of the Moon vienlaikus izceļ kultūru līdzības un atšķirības visā pasaulē, kā arī atklāj pēdējos Mēness izpētes zinātniskos aspektus.


Kā zināms, ēna rodas, ja gaismas stari, izplatoties taisnā virzienā, ceļā sastop šķērsli. Runājot par cilvēka ēnu, komiķis Čārlijs Čaplins ir teicis: «Tēlam ir jābūt tik spilgtam, ka to atpazīst pēc tā ēnas.»

Iedvesmojoties no šīs idejas, Baltās nakts ietvaros Ziemeļblāzmā iecerēts mākslas piedzīvojums, kurā vizuālā māksla savienota ar mūziku, laikmetīgo deju un ēnu teātri. Ēnu tēma tiks izspēlēta grupas Triānas parks (Agnese Rakovska (vokāls), Artūrs Strautiņš (ģitāra), Edgars Viļums (bungas), Kristaps Ērglis (basģitāra)) mūzikā pils Lielajā zālē, bet parkā – ar dejas teātra kompānijas Stars’ Well izrādi Ēnas.

Ēnas ir izrāde par mūsu saikni ar Visumu un Dievu, par dzīvību uz planētas Zeme, par nāvi un mūsu ēnām, kas ir neatņemama eksistences sastāvdaļa. Izrādē horeogrāfe Lilija Lipora risina jautājumus: Kas ir ēna? Kāda ir mana, sabiedrības, dejas un laikmeta ēna?

Izrāde ir telpa iztēlei, asociācijām, zināšanām un vienkārši – baudījumam. Dejo Gabija Bīriņa, Kate Pumpiņa, Katrīna Albuže, Reinis Rešetins un Modris Opelts. Gaismu un video mākslinieks Egils Kupčs, mūzikas autori Stefano Barone (Stefano Barone) un Liene Circene, tērpu māksliniece – Guna Stikāne.


Rasas un Raita Šmitu izstādes Mikropasauļu svārstība atklāšana un virtuālās realitātes demonstrējumi.

Virtuālā realitāte paplašina mūsu vizuālo un sensoro pieredzi. Kaut arī tā, šķiet, ir mūsdienu aktualitāte, tomēr virtuālajai (tāpat kā paplašinātajai) realitātei ir sava vēsture. No ilūzijas līdz stereoskopiskiem attēliem, no panorāmas līdz hologrammām – mūs vienmēr fascinējuši iluzori attēli un iztēlotas vides, kas paplašina uztveres un apziņas telpu. Iepriekš šādu virtuālo realitāšu radīšanai un apskatīšanai bija nepieciešamas sarežģītas tehnikas, taču tagad to var aplūkot, piemēram, izmantojot savu viedtālruni.

VR/AR (virtuālā/augmentētā realitāte) šobrīd ir gandrīz visur! Pat Ķemeru tīreļpurvā, kur RIXC mākslinieki Rasa un Raitis Šmiti šogad uzstādījuši vides novērošanas kameras un baktēriju baterijas ar sensoriem. Līdz vasaras beigām būs uzkrāti dažādi purvu ekosistēmas dati, attēli un veikti dronu lidojumi ar 360 grādu kamerām. Purva ekosistēmas datu vizualizācijas un lidojumu virs tīreļpurva varēs apskatīt virtuālās realitātes maskās mākslinieku Šmitu izstādē, kas tiks atklāta Baltajā naktī jaunajā RIXC galerijā. Izmantojot virtuālo realitāti, mākslinieki tiecas aplūkot jaunas šķautnes mūsu attiecībās ar dabu, kurās, pētot intensīvās lauksaimniecības neskartās teritorijas (tādas kā purvi) un meklējot atjaunojamos resursus, mums atklājas «zaļās enerģijas» poētika.

Projekta ietvaros norisināsies arī mākslinieku grupas Trihars izstāde un virtuālās realitātes performances 11. novembra krastmalā 35 (ieeja no Minsterejas ielas) no pulksten 20.00 līdz 2.00.


Ref: 225.000.103.1856

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas