Ar slodzi pārbaudot jumta izturību, otrdien, 15.aprīlī, sāksies eksperiments novembrī sabrukušajā Zolitūdes Maximas ēkā. Vēlāk plānota arī ēkas jumtu konstrukciju pārbaude ar uguni, jo pirms traģēdija laupīja 54 cilvēku dzīvības, veikalā notika ugunsgrēks.
Kontrolētas jumta konstrukciju iebrucināšanas eksperiments sāksies otrdienas rītā, un tiek prognozēts, ka jau ap pulksten 12:00 jumta konstrukcijas varētu iebrukt. Konstrukcijas noslogos, piepildot ar ūdeni uz jumta izvietotus baseinus.
Valsts Policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta Panorāma stāstīja, ka vēlāk paredzēta arī pārbaude ar uguni, jo ēkas būvniecības procesā notika ugunsgrēks, kas tika nodzēsts, bet gan uguns, gan ūdens ietekmēja būvmateriālus.
Tāpēc policija plāno ne vien jumta izturības pārbaudi ar slodzi, bet arī kontrolētu dedzināšanu jumta daļās, pēc tam pārbaudot metāla un betona konstrukcijās, kādas izmaiņas materiālos notika un vai tas bija izvērtēts būvniecības procesā. Grišins norādīja, ka iespējams, tas ir viens no iemesliem, kādēļ notika traģēdija.
BNN jau vēstīja, ka būvfirmas Re&Re darbinieks īsi pēc Zolitūdes traģēdijas notikuma vietā gabalos sagriezis kādu īpaši aizdomīgu sabrukušās ēkas konstrukcijas daļu. Valsts policija nepatiesi apgalvo, ka sagriezējs esot «darbinieks, kurš tika pieaicināts no Rīgas domes», un nespēj paskaidrot ne to, kas devis komandu tieši šo detaļu sagriezt, ne to, kur precīzi tā palikusi.
Taču zīmīgākais ir tas, ka šīs un citas dīvainības centrējas tieši ap to sabrukušā veikala konstrukcijas daļu, kura izteiksmīgi liecina – konstrukcija sākusi deformēties jau ilgi pirms ēkas sabrukšanas. Turklāt to, pēc visa spriežot, vismaz būvniekiem noteikti vajadzēja pamanīt.
Tieši deformēto konstrukciju, kura, kā varētu domāt, tieši savā sākotnējā izskatā varētu būt bijusi nozīmīgs fakts izmeklēšanā, jau neilgi pēc traģēdijas lielā steigā sagriezis kāds «no Rīgas domes pieaicinātais darbinieks», bet pēc tam šie fragmenti aizvesti nezināmā virzienā, par ko Valsts policija sniedz pretrunīgas un vismaz daļēji nepatiesas ziņas.
Re&Re pārstāve netieši apliecināja, ka Valsts policija ir sniegusi nepatiesas ziņas, informējot par kādu «no Rīgas domes pieaicinātu darbinieku», – tas esot bijis tieši «Re&Re darbinieks, kas ir kvalificēts strādāt ar autogēnu».
«Kā jau publiski esam stāstījuši – piedāvājām gan glābējiem, gan policijai savu palīdzību. Pēc Valsts policijas lūguma palīdzēt ar griešanas tehniku – norīkojām kvalificētu strādnieku ar autogēnu, kas policijas uzdevumā pildīja policijas pārstāvju norādījumus,» apliecināja Re&Re pārstāve.
Papildu šaubas par Valsts policijas sniegto informāciju radīja arī tas, ka policija nevēlējās un joprojām nevēlas atklāt, kas tieši devis rīkojumu par deformētās konstrukcijas sagriešanu, – tas esot bijis kāds anonīms «VP darbinieks, kurš veica notikuma vietas apskati».
Valsts policija tā arī nevēlas kliedēt bažas šai sakarā, – tā nevēloties sniegt nekādus papildu skaidrojumus par to, kur tad palikusi gabalos sagrieztā deformētā konstrukcija.
«Tādās detaļās par pierādījumu izņemšanu policija neielaidīsies, tas ir izmeklēšanas noslēpums. Ja ir bažas, ka ir kaut kas pazudis, varam apliecināt, ka nekas nekur nav pazudis un visi lietiskie pierādījumi tiek saglabāti,» neraugoties uz visām dīvainībām, apgalvo Valsts policijas pārstāve.
Sagatavošanās darbi izmeklēšanas eksperimentam, kura laikā notiks ēkas konstrukciju brucināšana:
Ref: 102.000.102.7107