Saldus novada Zirņu pagastā plānots būvēt ūdeļu fermu, kas izraisījis atsevišķu vietējo iedzīvotāju neapmierinātību.
Ūdeļu novietņu būvniecības ieceres ierosinātājs ir SIA Perspect Investments. Plānots, ka tā būs vidēja lieluma ferma 10 hektāru platībā ar aptuveni 70 novietnēm un ganāmpulku līdz 10 000 ūdeļu. Ieceres attīstītājs sola piecu gadu laikā radīt 30 līdz 40 jaunas darba vietas.
Būvniecības iecere ir saskaņota ar zemes īpašniekiem, kuru īpašumi robežojas tieši ar plānoto fermas teritoriju, norādīja Perspect Investments pārstāvis. Tomēr ne visi iedzīvotāji ar šo būvniecības ieceri ir apmierināti. Vietējā iedzīvotāja Liene Berga, kura dzīvo divarpus kilometru attālumā no fermas plānotās atrašanās vietas, ir noraizējusies par iespējamām smakām un citām neērtībām, ko varētu radīt fermas darbība. Viņasprāt, ferma potenciāli radītu apdraudējumu apkārtējai videi un iedzīvotāju labklājībai.
«Barības pārpalikumi, dzīvnieku mēsli un kritušo un nogalināto dzīvnieku ķermeņi pūstot radīs smakas, kas izplatīsies apkārtējās teritorijās. Apdraudēti būs arī apkārtējo īpašumu mājdzīvnieki, jo tos apdraudēs gan izbēgušās ūdeles, gan parazītdzīvnieki (kaijas, vārnas), gan gluži vienkārši nokožot, piemēram, mājputnus, gan iznēsājot dažādas slimības (žurkas, mušas),» nobažījusies ir Berga.
Ieceres attīstītājs mierina, ka šādām bažām neesot pamata. Iedzīvotāju apziņā vārds «ferma» saistoties ar cūku vai govju fermām, kuru darbība radot daudz lielākas smakas. Pretēji govju vai cūku fermām ūdeļu fermas darbības rezultātā rodas sausie kūtsmēsli, kuriem nav raksturīga tik specifiska un spēcīga smaka. Savukārt ūdeļu barošana plānota no slēgta tipa barības tvertnēm, tāpēc neesot pamata uzskatīt, ka fermas darbība pievilinās putnus. Ūdelēm izbēgt neļaus speciāli nožogojumi.
Vietējā iedzīvotāja Berga arī uzskata, ka tikšot apdraudēta Cieceres upe, kuras tuvumā plānots būvēt fermu: «Pastāv liels upes ūdeņu piesārņojuma risks – piesārņojums upē var nonākt gan ar notekūdeņiem, gan lietus ūdens noskalojumiem, turklāt, pateicoties ūdeļu barības specifikai (pārsvarā zivju izcelsmes produkti), gan barībā, gan dzīvnieku mēslos ir īpaši augsts slāpekļa un fosfora saturs, kas ir īpaši upju aizaugšanu veicinoši elementi.»
Ieceres attīstītājs noraidīja arī bažas par iespējamu vides piesārņojumu, jo jebkurā gadījumā uzņēmumam ir jāievēro visi Valsts vides dienesta (VVD) tehniskie noteikumi un prasības, – uzņēmums neesot ieinteresēts tos nepildīt. VVD uzraudzīs, lai visas prasības tiktu ievērotas, norādīja Perspect Investments pārstāvis. Notekūdeņu attīrīšanas iekārtas neļaus piesārņot apkārtējo vidi, piebilda uzņēmējs.
Perspect Investments pārstāvis akcentēja, ka iedzīvotājiem nevajadzētu baidīties no ūdeļu novietņu būvniecības ieceres. Daļai cilvēku joprojām esot nepareizs priekšstats un nepilnīga izpratne par šo netradicionālās lauksaimniecības nozari. Nozare esot ļoti perspektīva, un šādu projektu īstenošana palīdzēšot stimulēt ekonomiku un uzlabot nodarbinātības situāciju lauku reģionos.
Uzņēmuma iecere paredz ūdeļu šedu, administratīvās ēkas, lauksaimniecības šķūņa, silosu, tehniskās ēkas, kūtsmēslu krātuves, ugunsdzēsības rezervuāra un sūkņu stacijas būvniecību.
11.jūnijā plkst.11 Zirņu pagasta pārvaldē notiks šīs būvniecības ieceres publiskās apspriešanas prezentācijas pasākums. Informatīvie materiāli par būvniecības ieceri apskatāmi līdz 1.jūlijam Zirņu pagasta pārvaldē un Saldus novada pašvaldībā. Tāpat līdz 1.jūlijam Saldus novada būvvaldē un Zirņu pagasta pārvaldē iesniedzamas atsauksmes par būvniecības ieceri. Ņemot vērā arī publiskās apspriešanas rezultātus, pašvaldībai būs jālemj, vai atbalstīt šo būvniecības ieceri.
Ref:103.000.103.6329
un neviens neprotestē pret nežēlību pret dzīvniekiem? Visiem, kas nēsā ūdeļādu, novēlu ādas ekzēmu.
latvietis ir mūžīgais protestētājs,nekad nekad taču nav pa prātam
Smaka tiešām ir vēl riebīgāka nekā no govju fermas… Un visi pārējie minētie faktori arī būs- gan maitēdāju putnu tūkstoši, gan izbēguši zvēri… Turaties pretīm, kamēr varat!
Lūdzu deputātus godprātīgi izvērtēt projekta lietderību, ņemot vērā visus projekta autoru iesniegtos materiālus un to atbilstību tiesību aktiem un bioētikas normām( par dzīvnieku uzturēšanas apstākļiem nebrīvē, par dabas piesārņojumu, par lauksaimniecībai izmantojamas zemes nelietderīgu izmantošanu u.t.t.), kā arī ņemt vērā apkārtējo iedzīvotāju viedokli.