Lietuvas Centrālā Vēlēšanu komisija paziņojusi oficiālos rezultātus 29.jūnija referendumam, kur līdz ar citiem jautājumiem vēlētāji pauduši savu viedokli par iespējamu aizliegumu ārzemniekiem iegādāties Lietuvas zemi.
Ierosinājumu atbalstījuši 70,77 % vēlētāju, tomēr referendumā piedalījies nepietiekams skaits balsstiesīgo (tikai 14,98% jeb 380 178 balsstiesīgie), tādēļ referendumā uzdotie jautājumi uzskatāmi par neatbalstītiem.
Referendumā iedzīvotājiem jautāts, vai tie atbalsta trīs dažādus Konstitūcijas grozījumus, kas paredzēja: 1) noteikt, ka Lietuvas pilsonība ir obligāta prasība zemes iegādei valsts teritorijā; 2) samazināt parakstu skaitu, kas jāsavāc referenduma rīkošanai no 300 000 uz 100 000; kā arī 3) iekļaut Konstitūcijā normu, saskaņā ar kuru referendumā pieņemtus lēmumus var mainīt tikai ar referendumu.
Premjers pauž atbalstu zemkopības ministram, kura atkāpšanos vēlas prezidente
Lietuvas premjerministrs Aļģirds Butkevičs (Algirdas Butkevičius) paudis atbalstu prezidentes Daļas Grībauskaites (Dalia Grybauskaitė) nežēlastībā kritušajam zemkopības ministram Vigīlijam Junknam (Virgilijus Jukna).
Savukārt Gīrbauskaites padomnieks Nerijs Udrens (Nerijus Udrėnas) paudis bažas par Juknas vadītās ministrijas reputāciju: «Tas ir ministra pienākums, nodrošināt Lietuvas zemkopības sistēmas caurskatāmību. Sabiedrībā pastāv šaubas, ka Eiropas Savienības atbalsts un zvejas kvotas tiek piešķirtas necaurskatāmi, ka ministrijai pakļautās iestādēs darbinieki netiek pieņemti darbā pienācīgā konkursa kārtībā, kā arī ka politiķiem pietuvināti uzņēmumi ir priviliģētā stāvoklī».
Tikmēr Seima spīkere Loreta Graužiene (Loreta Graužinienė) paudusi viedokli, ka trūkst pierādījumu, lai varētu teikt, ka Jukna vai Lietuvas Zemkopības ministrija darbojas necaurskatāmi.
Premjerministrs atbalsta Seima deputātu skaita samazināšanu
Būtiskais iedzīvotāju skaita kritums prasa samazināt Seima deputātu skaitu, norādījis Lietuvas premjerministrs Aļģirds Butkevičs, vienlaikus piebilstot, ka paši varas kalpi šādu ieceri, visticamāk, neatbalstīs.
Lietuvas Seimā 36 deputāti ierosinājuši parlamenta deputātu skaitu samazināt no 141 uz 101. Priekšlikuma iesniedzēji, kas pārstāv gandrīz visas frakcijas, norāda, ka iedzīvotāju īpatsvars uz vienu deputātu Lietuvā (21 000 uz katru deputātu) mazākais Eiropā. Priekšlikuma mērķis ir samazināt valsts pārvaldes izmaksas.
Ref: 020/111.111.103.1312