Nu jau bijušais Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) priekšsēdētājs Ainārs Dimants ir iespītējies un oficiāli informējis, ka neatmaksās valsts budžetā 305 eiro, kurus Valsts kontroles (VK) ieskatā 2013.gadā neattaisnoti notērējis taksometru braucieniem, kas nav saistīti ar NEPLP darbu – uz Biznesa augstskolu Turība lasīt lekcijas žurnālistikas studentiem.
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) šomēnes ir pieprasījis no NEPLP čekus un citu informāciju, kas attiecas uz šiem braucieniem, un apstiprina, ka ir sākta pārbaude, bet tās norises laikā par konkrētiem pasākumiem komentāru nebūs, vēsta laikraksts Diena.
Dimants no vienas puses atzīst, ka šo disputu par taksometru rēķiniem var izmantot viņa kritiķi, pamatojot atstādināšanu no amata ar finanšu pārkāpumiem, bet vienlaikus uzstāj, ka šī viņam ir principa lieta, kurā nepiekāpsies. «Kāpēc man ir jāatmaksā, ja es nepiekrītu, ka braucu privātiem mērķiem, jo likums man atļauj apvienot abus darbus? Kas mums te ir – Staļina laiki, ka jākaisa sev pelni uz galvas? 300 eiro man ir liela nauda, man ir divi bērni un nav uzkrājumu. Es arī principa pēc netaisos to maksāt!» laikrakstam saka no amata pirms divām nedēļām atbrīvotais NEPLP priekšsēdētājs.
KNAB uzsākto pārbaudi Dimants uzskata par daļu no politiskā pasūtījuma, jo tas pēc laika sakritis ar Saeimā rosināto viņa atbrīvošanu. KNAB informācijas pieprasījumu par Dimanta izmantotajiem taksometra pakalpojumiem parakstījusi biroja priekšnieka vietniece Ilze Jurča.
Lai gan medijos un oficiālā sarakstē ar VK Dimants gada garumā konsekventi ir uzsvēris, ka braukāšana ar taksometru uz NEPLP rēķina, lai paspētu uz otro darbavietu Biznesa augstskolā Turība, nav uzskatāms par budžeta līdzekļu izmantošanu personiskām vajadzībām, ar viņa svētību pirms gada ar atpakaļejošu datumu grozīta NEPLP iekšējā kārtība taksometra pakalpojumu apmaksātai izmantošanai, nodrošinoties, ka braucieni darba vajadzībām tulkojami maksimāli plaši.
No šī NEPLP nolikuma braucieniem uz augstskolu, kurā jāpasniedz lekcijas, ar gariem zobiem var mēģināt pielāgot atrunu, ka par taksometra pakalpojumu izmantošanu darba pienākumu pildīšanai var tikt uzskatīti arī «tie īpašie gadījumi, kad darbinieks izmanto transportlīdzekli ārpus tiešajiem darba pienākumiem, (..) intensīvos darba apstākļos vai steidzamu uzdevumu izpildes termiņu gadījumā, lai nokļūtu no darba vietas līdz dzīves vietai vai līdz citam gala mērķim». Tomēr pāris mēnešu pēc VK revīzijas nolikums grozīts, papildinot ar punktu, ka ar braucieniem darba pienākumu ietvaros saprotami visi braucieni, īstenojot Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 60., 61. un 62. pantā noteiktos pienākumus un tiesības. Šie panti pēc būtības noteic NEPLP locekļa statusu, tādēļ saprotamā valodā tas nozīmē, ka darba pienākumi ir viss, ko dara NEPLP loceklis.
BNN jau rakstīja, ka Saeima 8.jūlijā nolēma no amata atbrīvot NEPLP vadītāju Dimantu. Saeima noraidīja priekšlikumus par NEPLP trīs locekļu – Daiņa Mjartāna, Aijas Dulevskas un Ivara Zviedra – atbrīvošanu no amata.
Iepriekš Vienotības, Zaļo un zemnieku savienības, Latvijas Reģionu apvienības un partijasNo sirds Latvijai līderi rosināja minēto četru NEPLP locekļu atlaišanu.
Iesniedzēji kritizēja, ka NEPLP pieņēma lēmumu attiecībā uz Radio Skonto plusprogrammas apstiprināšanu, padarot to par krievu valodā raidošu radiostaciju. Tādējādi NEPLP esot mazinājusi Saeimas deputātu uzticību padomes locekļu kompetencei un spējai pieņemt situācijai atbilstošus lēmumus.
Politiķi arī atsaucās uz Valsts kontroles revīzijas ziņojumā secināto, ka NEPLP nav efektīvi rīkojusies ar finanšu līdzekļiem gandrīz divu miljonu eiro apmērā. Tāpat ziņojumā secināts, ka NEPLP ir vāja kontroles sistēma pār amatpersonu un darbinieku komandējumiem un darba braucieniem, kā arī konstatētas citas nepilnības.
Ref: 102.000.102.10376