Nevalstiskās organizācijas (NVO) nevēlas pildīt «sargsuņa» lomu darbā ar valdību un valsts pārvaldi, jo pilsoniskā sabiedrība Latvijā ir pietiekami nobriedusi, lai kļūtu par pilnvērtīgu un vienlīdzīgu valdības sadarbības partneri, šādu viedokli pauž biedrība Ascendum.
Biedrībā skaidro, ka pēdējo gadu starpsektoru sadarbība bijusi neviendabīga un pilsoniskā sabiedrība līdz šim bieži bijusi «sargsuņa» lomā daudzu likumu un Ministru kabineta noteikumu izmaiņu gadījumos, jo valsts pārvaldes plāni līdz sabiedrībai nonākuši pārāk vēlu.
Ascendum valdes priekšsēdētāja Zaiga Pūce norāda, ka nepieciešams spēcīgs nevalstiskais sektors. «Latvijas sabiedrība un valsts būtu citāda, ja pilsoniskā sabiedrība ik dienas nepiedalītos tās problēmu risināšanā un atrisināšanā,» norāda Pūce.
Pēc viņas domām, tādas nozares kā kultūra, sports, sociālā palīdzība, izglītība, vides aizsardzība, interešu aizstāvība, attīstās un dažreiz pat pastāv tikai tāpēc, ka ir pašaizliedzīgi cilvēki, kas darbojas nevalstiskajā sektorā un dara darbu, kas lielai daļai sabiedrības ir neatsverams. «Valsts un pašvaldību iestādes nekad nespēs pilnvērtīgi aizstāt nevalstiskās organizācijas», piebilda Pūce.
Ascendum pārliecināta, ka NVO 25 gadu laikā ir kļuvušas profesionālas interešu aizstāvībā, tās apkopo tūkstošiem ekspertu dažādās nozarēs un sniedz kompetentu viedokli, kad tās tiek uzrunātas, vai kad tām ir iespēja paust savu viedokli.
Nevalstiskajā sektorā strādā gandrīz 12 000 darbinieku un daudzās jomās nevalstiskās organizācijas sniedz sabiedrībai nepieciešamus preces un pakalpojumus, ko nesniedz ne valsts, jo tā nespēj tik ātri reaģēt uz vienmēr mainīgajām sabiedrības vajadzībām, ne arī komersanti, jo šie pakalpojumi nav komerciāli izdevīgi. Tos var īstenot tikai pilsoniskās sabiedrības aktīvisti un organizācijas, tam papildus piesaistot privātu vai starptautisku organizāciju finansējumu, norāda biedrībā.
Pērn darbu sāka NVO fonds, kas, pēc biedrībā paustā, ir labs žests no valdības un Saeimas puses, jo tā tiek apliecināts, ka valdība un Saeima apzinās «proaktīvas» pilsoniskās sabiedrības nozīmi valsts attīstībā un drošības jautājumos un ir gatava veicināt tās attīstību, tomēr priekšā vēl ir vairāki uzdevumi, kas jāveic, lai panāktu īstu valsts pārvaldes un nevalstisko organizāciju partnerību.
Ref:224.000.103.438