Elektroenerģijas tirgus likums nosaka, ka uzņēmumiem, kuros strādā 50 un vairāk darbinieku, elektrība jāpērk brīvajā tirgū, kur cena lielākoties ir augstāka nekā regulētajā, kas nozīmē, ka uzņēmumi, kuros strādājošo skaits tuvojas pussimtam netiek stimulēti radīt jaunas darba vietas, vēsta nra.lv.
Piensaimnieku kooperatīvās savienības (PKS) Straupe valdes priekšsēdētājs Imants Balodis atzinās, ka ar bažām gaida jauno elektrības rēķinu. Iemesls tam ir darbinieku skaits, kas kopš kooperatīva dibināšanas ir divkāršojies. 1994. gadā, kad dibinājās PKS Straupe, tajā strādāja 34 cilvēki, šobrīd jau 61 darbinieks. Līdz ar to, pārsniedzot 50 darba vietu slieksni, arī šim piena pārstrādātājam nāksies pirkt elektrību brīvajā tirgū.
Savukārt Ekonomikas ministrijas pārstāve Elita Rubesa-Voravko skaidro, ka elektrības cena brīvajā tirgū esot mainīgs lielums, kas atkarīgs no šīs pašas cenas izmaiņām un elektroenerģijas tirdzniecības līguma nosacījumiem. Uzņēmums brīvajā tirgū var slēgt līgumu par elektroenerģijas piegādi ar jebkuru elektroenerģijas piegādātāju, izvērtējot visus tirgū pieejamos piedāvājumus un vienojoties par abām pusēm pieņemamākajiem līguma nosacījumiem. Tāpēc elektroenerģijas cena brīvajā tirgū katram uzņēmumam var būt cita, kas var būt gan mazāka, gan lielāka. Vairākumā gadījumu elektroenerģijas regulētā cena joprojām ir zemāka nekā tirgus cena, uzskata E. Rubesa-Voravko.
Latvijā elektroenerģijas tirgus ir liberalizēts no 2007. gada 1. jūlija, līdz ar to gan uzņēmumiem, gan mājsaimniecībām radās iespēja izvēlēties elektrības piegādātāju. No 2008. gada 15. maija Latvijā stājās spēkā grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā, kas paredz elektroenerģijas tirgū obligātā kārtā iesaistīt lielos elektroenerģijas lietotājus – uzņēmumus, kuros strādā 50 un vairāk darbinieku vai kuru gada apgrozījums ir septiņi miljoni latu un vairāk.
Trakums jau būs ar to elektrību, ne viens vien Latvijas uzņēmējs saņemot jaunos rēķinu saķers galvu.