Latvijas Centrālās padomes Memorandam – 75

Pie Brīvības pieminekļa Rīgā 17.martā pulksten 18.00 notiks par tradīciju kļuvusī piemiņas sveču iedegšana Latvijas Centrālās padomes Memoranda parakstītājiem un nacionālās pretošanās kustības cīnītājiem, informē pasākuma organizatori.

LCP Memorands ir datēts ar 1944.gada 17.martu. Šogad aprit 75 gadi kopš laika, kad 188 drosmīgi Latvijas patrioti nacistiskās Vācijas okupācijas apstākļos ar savu parakstu apliecināja Latvijas tautas gribu un prasību atjaunot Latvijas Republikas faktisko suverenitāti.

Pasākuma dalībnieki ir aicināti pulcēties pie Brīvības pieminekļa no pulksten 17.45 un ņemt līdzi sveces drošos ietvaros. Pasākuma rīkotāji īpaši aicina tos, kam ir tāda iespēja, ņemt līdzi Latvijas karogus. Pirms pasākuma svētdienā katrs ir laipni aicināts piedalīties kādā no LCP veltītajām tematiskajām ekskursijām Latvijas Kara muzejā. Ekskursijas notiks 12.00 un 15.30. (Dalība ir bez maksas). Savukārt pie Brīvības pieminekļa pasākuma dalībniekus uzrunās Dr. hist. Guntis Zemītis, Latvijas Vēstures institūta direktors un vēsturniece Ieva Kvāle no Latvijas Centrālās padomes piemiņas fonda. Par siltu tēju rūpēsies Zemessardzes 19.nodrošinājuma bataljona karavīri, bet vokālā grupa Vilkači dziedās vairākas karavīru dziesmas.

2019.gadā turpinās Latvijas valsts simtgades svinības, un īpaši jāatzīmē 100 gadi kopš Latvijas Neatkarības kara. LCP darbojās vairākas Latvijas armijas militārpersonas. No 188 Memoranda parakstītājiem 58 personas bija cīnījušās Latvijas Neatkarības karā par Latvijas brīvību. Viņu vidū Lāčplēša ordeņa kavalieri bija ģenerāļi Mārtiņš Peniķis, Eduards Kalniņš, Jānis Francis, Jānis Kurelis, Jānis Lavenieks, Verners Tepfers, pulkvedis leitnants Jānis Priede, profesors Rūdolfs Markuss, senators Pēteris Stērste, tiesnesis Georgs Apinis, profesors Kārlis Ābele, arheologs Valdemāŗs Ģinters, skolotājs Jānis Celms, agronoms Jānis Tirzītis. Latvijas nacionālā pretošanās kustība izveidojās un cīnījās par Latvijas Republikas suverenitātes atjaunošanu, pateicoties Latvijas armijas virsnieku un karavīru līdzdalībai.

Latvijas Centrālās padomes piemiņas fonds (LCPPF) ir dibināts, lai pētītu un saglabātu Latvijas Centrālās padomes un nacionālās pretošanās kustības vēsturi un koptu tās piemiņu. Kopš 2014.gada LCPPF 17.martā rīko publiskus pasākumus un aicina Latvijas sabiedrību šajā datumā pieminēt nacionālās pretošanās kustības cīnītājus un īpaši Latvijas patriotus, kuri parakstīja pretošanās organizācijas Latvijas Centrālās padomes (LCP) ar 1944.gada 17.martu datēto Memorandu – politisko deklarāciju, kurā tika izteikta prasība atjaunot Latvijas Republikas faktisko suverenitāti.

2017.gada martā LCPPF nāca klajā ar ierosinājumu Rīgā uzcelt nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem veltītu pieminekli. Pieminekļa idejiskā iecere ir aprakstīta mājas lapā www.apliecinatajiem.lv. Nacionālās pretošanās kustības dalībnieki – pretestības grupas PSRS okupācijas varai 1940.gadā, latviešu diplomāti Rietumos, Latvijas Centrālā padome, nacionālie partizāni un nevardarbīgās pretošanās dalībnieki – cīnījās par vienu mērķi – 1918.gada 18.novembrī proklamētās Latvijas valsts faktiskās neatkarības atjaunošanu. Viņi bija Latvijas valstiskuma apliecinātāji, kuri izvēlējās sekot Konstantīna Čakstes vārdos «Es esmu pilnīgi pārliecināts, ka Latvija atkal būs», izteiktajai ticībai un pārliecībai.

Pasākuma rīkotāji pateicas NBS Štāba bataljonam par tehnisko atbalstu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas