Kamēr Lietuvā skandāls par dzelzceļa darījumiem ar bijušā VDK aģenta sievas uzņēmumu, LDz slavē tā reputāciju

VAS Latvijas dzelzceļam (LDz) ar bijušā Valsts drošības komitejas (VDK) aģenta Jurija Simoņenkova sievas uzņēmumu SIA Sigmen slēgti līgumi kopš 2005.gada vairāku desmitu miljonu eiro apmērā. Kamēr Lietuvā līdzīgi valsts akciju sabiedrības darījumi ar cilvēkiem, kuru sakari varētu sniegties līdz par Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, izraisījuši skandālu un pievērsuši gan ministriju, gan drošības dienestu vērību, Latvijā rīkojas kūtri, bet LDz pat slavē darījumu partnera reputāciju.

Jāatgādina, ka jūnija sākumā Lietuvas sabiedriskā medija LRT žurnālisti bija atklājuši, ka Lietuvas dzelzceļš (Lietuvos geležinkeliai) slēdzis darījumus ar Sigmen 130 miljonu eiro apmērā par spīti tam, ka Simoņenkovam no VDK laikiem ir saiknes ar citiem VDK virsniekiem un aģentiem, kā arī Krievijas prezidentam Putinam pietuvinātām personām.

Oficiāli uzņēmums gan pieder Simoņenkova sievai Irinai Simoņenkovai. Lursoft dati liecina, ka patiesā labumu guvēja ir viņa un Aleksandrs Maksimovs. Abi ir arī uzņēmuma valdē.

Drīz vien pēc LRT ziņotā Lietuvas Transporta un komunikāciju ministrija lūdza Lietuvas drošības dienestiem palīdzēt izvērtēt draudus, ko varētu radīt Lietuvas dzelzceļa darījumi ar Sigmen. Līdz tam ministrijai nebija informācijas, ka šādas attiecības varētu radīt draudus.

Arī LDz slēdzis darījumus Sigmen. Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) publiski pieejamie dati liecina, ka, piemēram, darījumu summas, sākot no 2013.gada, sasniedz 25,6 miljonus eiro. Vēl 2012.gadā ar Sigmen slēgts iepirkums 17,1 miljona eiro vērtībā. Vien 2019.gadā slēgto līgumu summas apmērs veido 4,7 miljonus eiro.

Tiesa, arī summas pirms 2013.gada mērāmas miljonos. IUB dati liecina, ka LDz ar Sigmen slēdzis līgumus kopš 2005.gada.

Latvijas Satiksmes ministrija pārstāve Iveta Kancēna BNN gan norādīja, ka ministrija neplāno vērsties drošības iestādēs par LDz darījumiem ar Sigmen.

Kancēna skaidro, ka potenciālie darījumu partneri tiek noteikti iepirkumu procesa rezultātā. Ministrijas nesaņem nekādu informāciju par noslēgtajiem līgumiem, jo tas ir pretrunā spēkā esošo normatīvo aktu prasībām.

Savukārt LDz pārstāve Ella Pētermane BNN apliecina, ka «katrs potenciālais darījuma partneris pirms līguma slēgšanas tiek rūpīgi pārbaudīts, izmantojot dažādas datu bāzes». Tiek pārbaudīta potenciālā sadarbības partnera esamība sankciju sarakstos, kā arī tas, vai uzņēmuma amatpersonas un dalībnieki nav bijuši saistīti ar noziedzīgu līdzekļu legalizāciju. Ja par uzņēmēju parādās šī informācija, līgums netiek slēgts.

LDz pārstāve uzsver, ka Sigmen ir ilgstošs sadarbības partneris,un atzīmē, ka VID uzņēmumu 2019.gadā ierindojis starp Sudraba līmeņa uzņēmumiem.

Lietuvas žurnālistu atklāto par Simoņenkovu un Lietuvas dzelzceļa ilgstošo sadarbību ar Sigmen Pētermane BNN nekomentēja.

Valsts drošības dienests (VDD) BNN informēja, ka arī viņi izvērtē informāciju par Lietuvas dzelzceļa darījumiem ar Sigmen.

VDD atzina, ka viņiem ir informācija, ka LDz ilgstoši slēdzis darījumus ar Sigmen, taču pašlaik dienestam nav informācijas, kas liecinātu, ka darījumi ar šo uzņēmumu būtu saistāmi ar iespējamu apdraudējumu nacionālās drošības interesēm.

BNN mēģināja sazināties arī ar Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītāju Māri Kučinski (ZZS), bet bez panākumiem.

Lietuvas žurnālisti ziņojuši, ka Simoņenko strādājis Latvijā VDK nodaļā kopā ar Jevgēniju Rolduginu, kurš savukārt VDK skolu apmeklēja kopā ar Putinu. Roldugina brālis Sergejs Roldugins ir viens no Krievijas prezidenta tuvākajiem draugiem.

Simoņenkovs Latvijā sāka savu biznesu ar Skonto, kompāniju, kas nodibināta kopā ar citiem bijušajiem VDK darbiniekiem, informē Lietuvas žurnālisti. Līdz 2008.gadam, kad pret to vērsa ASV sankcijas par naudas atmazgāšanu 2005.gadā, viņam piederēja arī Multibanka. Līdz 2016.gadam Simoņenkovam bija kopīgs bizness ar Sergeju Nosovu, vienu no Putina padomniekiem un Magdana reģiona gubernatoru.

Novērotāji žurnālistiem pauda, ka Simoņenkova bizness aizvien varētu būt saistīts ar bijušajām VDK struktūrām.

Jau pirms PSRS sabrukuma, VDK gatavoja savus padotos biznesa izveidei, lai tie izmantotu savus kontaktus, tajā skaitā ar kriminālo pasauli. VDK pat nodrošināja starta kapitālu biznesam, LRT norāda politikas vērotājs Marjus Laurinavičs (Marius Laurinavičius).

«Baltijas valstīs viņi atstāja aģentus, lai tie nodarbotos ar biznesu, kur tie gūtu lielu ietekmi un varētu ietekmēt arī politiku,» teic Laurinavičs.

LRT ziņo, ka Simoņenkova sakari ar bijušajiem VDK aģentiem varētu sniegties līdz pat Kremlim. Viņa vārds figurējis arī Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēvica skandālā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas