Rīgas domes Finanšu departaments iecerējis līdz 2021.gadam ieviest jaunu grāmatvedības un finanšu vadības sistēmu, tomēr par 11 miljonus eiro vērto projektu dome nav rīkojusi atklātu iepirkumu, ziņo TV3 raidījums Nekā personīga.
Iepirkumu likumu var apiet, izmantojot Elektronisko iepirkumu sistēmu (EIS), jo tā ļauj iestādēm bez konkursa pirkt konsultācijas un programmu pielāgošanas pakalpojumus, kas uzstādīšanā varētu aizņemt no dažiem desmitiem līdz simtiem stundu. Tā vietā Rīgas dome (RD) iepirkumu sistēmā nopirkusi jaunas grāmatvedības rīku, kura ieviešanai nepieciešamas 96 000 stundas, noskaidrojuši žurnālisti.
Pašlaik Rīga grāmatvedībai un finanšu vadībai izmanto Latvijā tapušo programmu Horizont, ko lieto arī vairums citu pašvaldību un valsts iestāžu. Tomēr pirms trim gadiem galvaspilsētā nolēma, kas sistēma ir jāmaina, un pērn vismaz 11 miljonus vērto projektu bez konkursa uzticēja firmai Wearedots, ziņo Nekā personīga.
2017.gadā izsludināts konkurss, lai pārbaudītu, vai Rīgai der Microsoft jaunākās finanšu vadības programmu platformas. 41 000 eiro vērtajā pilotprojekta konkursā pieteicies tikai viens pretendents – kompānija Squalio cloud consulting, kas tagad saucas Wearedots, informē raidījums.
Līgumu par Finanšu departamentam nepieciešamo programmu slēdzis Rīgas domes Informācijas tehnoloģiju centrs.
Jaunās programmas ieviešanas darba grupas vadītājs ir RD Finanšu departamenta direktores biroja vadītājs Andris Konošonoks, kurš vadījis arī bēdīgi slaveno nodibinājumu Riga.lv.
Nekā personīga neizdevās satikties ar pašu Konošonoku, jo viņš devies atvaļinājumā. Viņa kolēģi skaidro, ka līdzšinējā sistēma esot novecojusi un to nomainīt ieteikuši auditori no Microsoft.
Veidu, kā programmu nopirkt, esot izvēlējies Rīgas domes Informācijas tehnoloģiju centrs. Jaunā programma Acto Rīgas domei derot, un licence Microsoft bāzes izmantošanai pašvaldībai jau bija no cita līguma. Nepieciešamos pakalpojumus sistēmas ieviešanai Rīgas domes Informācijas tehnoloģiju centrs iegādājies caur EIS, nopērkot 96 000 darba stundu un izvairoties no konkursa.
Lasiet arī: Rīgas domes budžets 2020.gadam: Naudas jaunām attīstības iniciatīvām nav
Rīgas domes Informācijas tehnoloģiju centra direktors Ēriks Zēģelis raidījumam skaidro, ka Ministru kabineta noteikumi paredz, ka, pirms rīkot iepirkumu, jāpārbauda, vai pakalpojumu nevar dabūt caur EIS. Tā kā jaunās sistēmas ieviešanu varēja noorganizēt caur EIS, tad dome nolēmusi iztikt bez iepirkuma.
Iepirkumu uzraudzības biroja vadītāja Dace Gaile gan norāda – EIS ir paredzēta jau esošu sistēmu uzlabojumiem un papildinājumiem, ne pilnīgi jaunas sistēmas ieviešanai.
Šajā gadījumā likums ir pārkāpts ar sākotnējo konkursu, kurš izsludināts par 220 reižu mazāku summu, nekā patiesībā vajadzēja, norāda Nekā personīga.
«Ja kaut kur kādreiz ir bijis kāds mazs iepirkums, kurš jau ir veikts ar skaidru apziņu, ka mēs viņu pletīsim ļoti plaši un vareni, tad sākotnējais iepirkuma apjoms bija jāapzina ar šīm nākotnes izvēles iespējām. Jo tas ir tieši pateikts likumā, kas ir paredzamā līguma cena: tas, ko es gribu šodien, bet ar visām nākotnes izvēles iespējām,» stāsta Gaile.
96 000 darba stundu nozīmē, ka firmai nepieciešami 25 speciālisti, kas strādās divus gadus astoņas stundas dienā tikai Rīgas pasūtījuma izpildei, secina raidījums.
Legālā krāpšana.