Gašpuitis: mazinās eksporta cenu kāpums

Dainis Gašpuitis

Vietējā tirgū realizētās produkcijas cenu kāpums par 1,2% jūnijā bija pietiekams, lai mēneša laikā ražotāju cenu līmenis pieaugtu par 0,5%. Tajā pat laikā eksportētajai produkcijai tas samazinājās par 0,5%, norāda SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis.

Gada griezumā turpina iezīmēties ražotāju cenu kāpuma tempa mazināšanās. Lai arī jūnijā, salīdzinot ar iepriekšējā gada jūniju, cenu līmenis pieauga par 7,3%, iepriekšējos mēnešos cenu kāpums bija daudz straujāks. Ražotāju cenu dinamikā iezīmējas šķēres, kad vietējā tirgū realizētās produkcijas cenu pieaugums pārsniedz eksporta produkcijas cenu kāpumu, attiecīgi 8,9% un 5,2%. Šāda tendence tuvākajos mēnešos saglabāsies.

Apstrādes rūpniecības eksportējamās produkcijas cenu dinamikā vērojamas tendences, kas atspoguļo apstākļus ārējos tirgos. Šā gada februārī, sasniedzot 9,7% cenu pieaugumu, jūnijā cenu kāpums ir noslīdējis līdz 5,2%, norādot, ka cenu rallijs, kas ļāva strauji audzēt apgrozījumu un eksporta apjomus, ir (vismaz uz laiku) sevi izsmēlis, norāda ekonomists.

Protams, situācija nozarēs atšķiras. Joprojām straujš eksporta produkcijas cenu kāpums vērojams ķīmijas, pārtikas, papīra un tā izstrādājuma, poligrāfijas produkcijai. Jūnijā un maijā strauji sarucis kokrūpniecības produkcijas cenu kāpuma temps, kas atsauksies arī uz nozares uzņēmumu apgrozījuma pieaugumu. Salīdzinoši šaurās nozares dēļ, nav pieejama informācija par attīstību farmācijas produkcijas cenās, teic Gašpuitis.

Vietējā tirgū realizētās produkcijas pašizmaksu uz augšu dzen nodokļu un energoresursu kāpums, bet ārējos tirgos vērojama pieprasījuma bremzēšanās. Vietējās ekonomikas aktivizēšanās un eksporta jaudu tuvošanās limitiem, dod iespēju kāpjošās izmaksas, kas vājās pirktspējas dēļ iespēju robežās līdz šim tika absorbētas, iekļaut produkcijas gala cenā. Tādēļ sagaidāms, ka ražotāju vietējās produkcijas cenu kāpuma pārsvars pār eksporta produkciju saglabāsies. Vidējais cenu līmenis turpmākajos mēnešos varētu normalizēties, kas nedaudz varētu arī mazināt spiedienu uz patēriņa cenām. Tomēr nav pamata sagaidīt uz būtisku patēriņa cenu kāpuma mazināšanos, tā ekonomists.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas