Nepietiekami caurspīdīga lēmumu pieņemšana Rīgas brīvostā atkal liek sevi manīt: 4.oktobrī notikušajā preses konferencē Vācijas būvfirmas Josef Möbius Bau-Aktiengesellschaft pārstāvji neizslēdza korupcijas esamību ostā sakarā ar lēmumu par Krievu salas apbūvi. Brīvostas izsludinātajā konkursā uzvarēja BMGS un Skonto būve, neskatoties uz to, ka viņu piedāvājums ir par 12 miljoniem dārgāks nekā Möbius projekts.
Brīvostas izsludinātajā slēgtajā konkursā par ostas aktivitāšu pārcelšanu no Rīgas centra uz Krievu salu piedalījās trīs kompānijas – vietējā pilnsabiedrība BMGS S (Skonto būve un BMGS), igauņu un dāņu apvienība Aarsleff-Merko, kā arī vācu uzņēmums Möbius. Uzvarēja BMGS S piedāvājums par 88,7 miljoniem latu. Tas bija par 12,7 miljoniem latu dārgāks nekā vāciešu piedāvājums. Maijā Möbius pārsūdzēja brīvostas lēmumu IUB. Sūdzība tika apmierināta un IUB lūdza brīvostu vēlreiz pārvērtēt visus piedāvājumus, precizējot to vērtēšanas metodiku. Möbius atkal apstrīdēja šo metodiku, uzskatot, ka tā bija pielāgota uzvarētājam.
«Mums ir būtisks pārmetums pasūtītājam, kas ir netieši attiecināms uz jautājumu par iespējamo korupciju. Uzvarējušam pretendentam nepārprotami bija pieejams Möbius iesniegtais piedāvājums», uzsvēra Möbius pārstāvis, zvērināts advokāts Sandis Petrovičs. Zvērināta advokāte Agnese Hartpenga piebilda, ka katra pretendenta konkursam iesniegtais piedāvājums satur konfidenciālu informāciju un neviens no pretendentiem nedrīkst redzēt konkurentu piedāvājumu. Pretējā gadījumā to var uzskatīt par likuma pārkāpumu.
Möbius projektu vadītājs Vaids Zbarausks norādīja, ka Vācijas uzņēmuma piedāvājums ir lētāks tāpēc, ka tam pieder visa nepieciešama tehnika darbu veikšanai. «Mums ir arī profesionāli strādnieki, kuri šos darbus veiks. Turklāt mēs piederam ļoti lielam koncernam – Strabag, kura gada apgrozījums ir 12 miljardi eiro. Tā ir mūsu lielā priekšrocība, jo šis koncerns kalpo kā galvotājs», uzsvēra Zbarausks.
Galvenais brīvostas atteikuma iemesls bija neatbilstoši izstrādāts darba organizācijas plāns, kur pēc Iepirkumu komisijas vērtējuma Möbius saņēma krietni mazāk punktu. «Iepirkuma piedāvājuma izvērtējums ir balstīts uz diviem kritērijiem: pirmkārt, tā ir cena (50% no vērtēšanas īpatsvara) un, otrkārt, darba organizācija (30%)», atklāja Petrovičs. «Darba organizācija ir ļoti plašs jautājumu loks, kurā ietilps gan tehnika, gan personāls, gan arī kalendārais grafiks, un to visu var novērtēt dažādi. Pirms tam vērtēšanas metodika nebija zināma, līdz ar to, ja par etalonu tiek ņemts uzvarētājs, tad arī šī metodika tiek pielāgota uzvarētājam», paskaidroja Hartpenga.
Kā uzvarētāja BMGS S priekšrocības brīvostas paskaidrojumā tika minēts tas, ka tā ir vietējā sabiedrība, kas šeit ir strādājusi un labi pārzina vietējos apstākļus. Līdz ar to BMGS S spēj izstrādāt vispareizāko piedāvājumu attiecībā uz darba organizāciju, kuras izstādes nosacījumi, pēc Möbius pārstāvju domām, nebija skaidri. Uz BNN korespondenta jautājumu par to, vai valsts, iespējams, šādi cenšas aizsargāt vietējo tirgu, Petrovičs atbildēja, ka tad to vajadzētu darīt kaut kā smalkāk un gudrāk. «Mēs tiešām nevienu nevainojām korupcijā. Nosacīti mēs varētu vainot brīvostu ieinteresētībā atbalstīt šo te vienu pretendentu, bet kādi ir viņu motīvi – par to mēs nevaram spriest», – komentēja advokāts.
Kā zināms, Krievu salas projekta kopējās izmaksas ir aptuveni 105 miljoni latu, no kuriem Eiropas Savienības līdzfinansējums varētu būt 52 miljoni latu. Taču, pēc Petroviča teiktā, ja Eiropas Komisija, veicot iepirkumu procedūras auditu, konstatēs pārkāpumus, tad finansējumu var arī nepiešķirt.
Piektdien, 7.oktobrī, IUB izskatīs Möbius iesniegto sūdzību. Ja IUB tomēr atļaus Rīgas brīvostas pārvaldei slēgt līgumu ar BMGS S, vācu būvfirma, visticamāk, pārsūdzēs šo lēmumu tiesā.