Iedzīvotāju ienākuma nodokļa daļas 2% samazinājums pašvaldībām būs izdevīgs mazajām nevis lielajām pašvaldībām pārliecināts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs.
Domāju, ka pašlaik esam nonākuši pie stabilas vienošanās, tādējādi IIN sadalot – pašvaldībām 80%, bet valstij 20%, līdz ar to neredzu pamatu satraukumam, jo pat pie šāda sadalījuma pašvaldību budžeti īpaši nemazināsies, intervijā LNT raidījumam 900 sekundes norādīja Sprūdžs.
Viņaprāt, nevarētu runāt, ka šāds sadalījums būtiski ietekmēs mazās pašvaldības, bet gluži pretēji, tas nedaudz ietekmēs lielās. Faktiski šī vienošanās no satura viedokļa ir tāda pati kā pirms tam un es izprotu pašvaldību vēlmi – pilnīgu pašnoteikšanos garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalsta jautājumos, bet mēs noteikti uz to tieksimies, jo pašvaldības labāk pārzina situāciju uz vietas un pašas labāk varēs noteikt, ka šāds GMI ir nepieciešams, tā Sprūdžs.
Vienlaikus gan ministrs uzsvēra, ka ir pienācis laiks pāriet no atbalsta uz attīstības pasākumiem, kas pašvaldībām ļautu ne vien palīdzēt saviem iedzīvotājiem, bet veikt virkni pasākumu, kas ļautu tai pilnvērtīgi attīstīties.
Savukārt Latvijas Pašvaldību savienība uzskata, ka pārdalot iedzīvotāju ienākuma nodokli starp valsti un pašvaldībām, nosakot pašvaldību daļu 80% līdzšinējo 82% vietā, nākamajā gadā pašvaldību ieņēmumi no nodokļa salīdzinājumā ar 2012.gada bāzi samazināsies par 16 miljoniem lat.
Kopumā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) daļas 2% samazinājums pašvaldībām vērtējams negatīvi, jo pašvaldības nevarēs nodrošināt pietiekamā apmērā iedzīvotājiem nepieciešamos pakalpojumus, tai skaitā arī citus sociālos pakalpojumus, kuri netiek nodrošināti no sociālās drošības tīkla finansējuma, šādu uzskatu paudusi LPS.
Ref: 102.000.102.206