Alkohols ik gadu izraisa 3,3 miljonu cilvēku nāvi jeb nogalina vienu cilvēku ik pēc desmit sekundēm, paziņojusi Pasaules Veselības organizācija (PVO), piebilstot, ka tik liels upuru skaits nav pat AIDS, tuberkulozei un vardarbībai kopā ņemot.
Ieskaitot braukšanu dzērumā, ar alkohola lietošanu saistītu vardarbību un slimības, alkohols izraisa vienu no 20 nāves gadījumiem pasaulē, secinājusi PVO.
2012.gadā alkohols izraisīja 3,3 miljonu cilvēku nāvi, proti, 5,9% no kopējā nāves gadījumu skaita. Sieviešu vidū tie bija attiecīgi 4% no kopējā nāves gadījumu skaita, bet vīriešu vidū – 7,6%.
HIV un AIDS izraisīja 2,8% no kopējā nāves gadījumu skaita, tuberkuloze 1,7% un vardarbība tikai 0,9%, liecina PVO pētījums.
Turklāt vērojama tendence, ka alkohola patēriņš pieaug tādās valstīs, kur tas tradicionāli bijis zems, piemēram, Ķīnā un Indijā. PVO to skaidro ar iedzīvotāju dzīves līmeņa paaugstināšanos.
PVO eksperti norādīja, ka nepieciešams pielikt lielākas pūles, lai pasargātu sabiedrību no alkohola lietošanas negatīvajām sekām.
Dzeršana ir saistīta ar vairāk nekā 200 veselības problēmām, tostarp aknu cirozi un vairākām vēža formām. Alkohola lietošana arī padara cilvēku uzņēmīgāku pret infekcijas slimībām, piemēram, tuberkulozi, HIV un pneimoniju.
Aptuveni trešo daļu nāves gadījumu, kas saistīti ar alkoholu, izraisījušas dzeršanas radītas vai veicinātas sirds slimības un diabēts.
17,1% izraisīja ar alkohola lietošanu saistīti negadījumi, piemēram, autoavārijas.
Sevišķi kaitīga veselībai ir pārmērīga dzeršana, kas raksturīga 16% alkohola lietotāju, norādīts PVO pētījumā.
Lai gan cilvēki pasaules bagātākajās valstīs, sevišķi Eiropā un Amerikā, patērē alkoholu vairāk nekā nabadzīgajās valstīs, pārticības palielināšanās jaunattīstības valstīs arī palielina alkohola patēriņu.
Sevišķi strauji alkohola patēriņš aug Ķīnā un Indijā, secinājusi PVO, norādot, ka Ķīnā vidējais izdzertais tīra alkohola daudzums līdz 2025.gadam, visticamāk, sasniegs 1,5 litrus.
Tomēr vislielākie dzērāji joprojām mīt Krievijā un Austrumeiropā, secinājusi PVO.
Eiropā visvairāk alkoholu patērē Baltkrievijas iedzīvotāji, kur vidējais alkohola patēriņš uz vienu iedzīvotāju, kas vecāks par 15 gadiem, veido 17,5 litrus tīrā alkohola. Otrajā vietā ierindojas Moldova – 16,8 litri tīrā alkohola, trešajā Lietuva – 15,4 litri tīrā alkohola, kam seko Krievija – 15,1 litrs tīrā alkohola un Rumānija – 14,4 litri tīrā alkohola.
Savukārt vismazāk alkoholu lieto Turcijas iedzīvotāji – divi litri tīrā alkohola uz vienu iedzīvotāju, kam seko Azerbaidžāna – 2,3 litri tīrā alkohola, Tadžikistāna un Izraēla – 2,8 litri tīrā alkohola.
Latvijā vidējais alkohola patēriņš uz vienu iedzīvotāju 2010.gadā bija – 12,3 litri tīrā alkohola, bet Igaunijā – 10,3 litri tīrā alkohola.
Vērtējot pēc dzimumiem, Eiropā visvairāk vīrieši dzer Baltkrievijā, kur vidējais alkohola patēriņš uz vienu vīrieti, kas vecāks par 15 gadiem, ir 27,5 litri tīrā alkohola. Tālāk seko Moldova – 25,9 litri tīrā alkohola, Lietuva – 24,4 litri tīrā alkohola, Krievija – 23,9 litri tīrā alkohola un Rumānija – 22,6 litri tīrā alkohola.
Baltkrievijā arī reģistrēts vislielākais alkohola patēriņš sieviešu vidū – 9,1 litrs tīrā alkohola, kam seko Moldova – 8,9 litri tīrā alkohola, Andora – 8,2 litri tīrā alkohola, Lietuva – 7,9 litri tīrā alkohola un Čehija – 7,8 litri tīrā alkohola.
Latvijā vīriešu vidū alkohola patēriņš veido 19,7 litrus tīrā alkohola, bet sieviešu vidū – 6,3 litrus tīrā alkohola. Bet Igaunijā vīriešu vidū – 16,2 un sieviešu vidū – 5,3 litri tīrā alkohola.
Latvijā populārākais alkoholiskais dzēriens ir alus, kas veido 47% no patērētā alkohola, kam seko stiprie grādīgie dzērieni – 37% un vīns – 11% no patērētā alkohola.
Nekad mūžā alkoholu nav lietojuši 14,3% Latvijas iedzīvotāju, kas vecāki par 15 gadiem.
Vidēji rēķinot, pasaulē ikviens cilvēks, kas vecāks par 15 gadiem, gadā izdzer 6,2 litrus tīra alkohola. Bet rēķinot tikai uz nopietniem dzērējiem, šī proporcija pieaug līdz 17 litriem.
Tomēr tai pat laikā gandrīz puse pieaugušo nekad nav pieskārušies alkoholam un gandrīz 62% apgalvo, ka pagājušajā gadā nav lietojuši alkoholu, secināts PVO pētījumā.
Atturība sevišķi izplatīta sieviešu vidū. Visizplatītākā tā ir zemu ienākumu valstīs, kā arī musulmaņu valstīs, jo tur alkohola lietošanu ierobežo reliģiskie uzskati un sabiedrības uzvedības normas.
Ref: 102.000.102.7292
Ko nu!!! Jāpārorientējas uz pulverīšiem un zālīti, tur statistika pašreiz ir iepriecinoša.
Debīlie tik lieto alkoholu,normāls cilvēks priecājas no dzīves.
neticu ka 6,2 litri gada izdzer, mans sencis 6 litri diena alu izdzer, diendiena koz, , ap 100 litriem menesi :D
rēķini, ka tavs sencis izdzer arī par nedzērājiem – tad tā statistika kļūst ticamāka