Apstiprina plānu, kā Latvija gatavosies klimata pārmaiņām

Valdība otrdien, 16.jūlijā, apstiprinājusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādāto plānu, kā Latvijai līdz 2030.gadam pielāgoties klimata pārmaiņām, informē VARAM.

Plāns paredz ieviest vairāk nekā 80 pasākumu, lai palīdzētu Latvijas iedzīvotājiem un tautsaimniecībai labāk pielāgoties klimata pārmaiņām un tādējādi mazinātu to radītos zaudējumus, skaidro ministrijā.

VARAM atzīmē, ka ilggadīgā vidēja gaisa temperatūra dažās desmitgadēs paaugstinājusies par 0,7°C un tiek prognozēts, ka līdz gadsimta beigām tā palielināsies par vidēji 3,5°C – 5,5°C. Tāpat sagaidāms, ka būs vairāk vasaras dienu un tropisko nakšu, kā arī pieaugs veģetācijas perioda ilgums, bet sala dienu paliks mazāks. Vēl paredz biežākus karstuma un sausuma viļņus, vairāk nokrišņu un ekstremālu laikapstākļu, kas varētu atsaukties ne vien uz iedzīvotāju veselību un drošību, bet arī tautsaimniecību un dabu.

Ministrija skaidro, ka plāna mērķis ir mazināt Latvijas cilvēku, tautsaimniecības, infrastruktūras, apbūves un dabas ievainojamību pret klimata pārmaiņu ietekmēm un veicināt klimata pārmaiņu radīto iespēju izmantošanu.

Paredzēts, ka plāna īstenošanā būs nepieciešama plaša institūciju un arī sabiedrības iesaiste un sadarbība. Plāna ieviešanas pasākumus un uzdevumus plānots īstenot, izmantojot gan valsts un pašvaldību budžeta finansējumu, gan piesaistot ES un citu avotu finanšu līdzekļus, kā arī privāto kapitālu.

Plānā ir iekļauti 89 pasākumi, kas aptver gan cilvēku dzīvības, veselības un labklājības pasargāšanu no klimata pārmaiņu nelabvēlīgās ietekmes, gan tautsaimniecības spējas pielāgoties veicināšana. Uzsvērta arī nepieciešamība nodrošināt zinātniski pamatotu informāciju, tai skaitā, monitoringu un prognozes, lai veicinātu pielāgošanās klimata pārmaiņām aspektu integrēšanu nozaru politiku un teritorijas attīstības plānošanas dokumentos, kā arī sabiedrības informēšanu.

Plāna izstrādes pamatā ir Latvijas līdzšinējo klimata pārmaiņu analīze un klimata pārmaiņu scenāriji periodam līdz 2100.gadam, kā arī Latvijā veiktie klimata pārmaiņu ietekmju un risku izvērtējumi sešās jomās: būvniecībā un infrastruktūras plānošanā; civilajā aizsardzībā un katastrofas pārvaldīšanā; veselībā un labklājībā; bioloģiskajā daudzveidībā un ekosistēmu pakalpojumos; lauksaimniecībā un mežsaimniecībā; tūrismā un ainavu plānošanā.

Saistītie raksti

1 komentārs

  1. Drīzāk jau lauki aizaug ar kokiem ar visu pārējo kas veikalā nopērkams. Ar vīriešiem no Kanādas un krievu kaimiņiem.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas