Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs izplatījis augstākās pakāpes – sarkano brīdinājumu Kurzemes rietumu piekrastei un Vidzemes rietumu piekrastei, kur vētra tuvākajā diennaktī var sasniegt orkāna spēku. Arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests iedzīvotājiem iesaka uzmanīties.
Visstiprākās dienvidrietumu vēja brāzmas gaidāmas piekrastes rajonos. Kurzemes piekrastē šīs nakts otrajā pusē, bet Vidzemes piekrastē sestdien, 13.decembrī, no rīta vējš brāzmās sasniegs 33-34 m/s, brīdina sinoptiķi.
Iepriekš meteorologi brīdinājuši, ka nedēļas nogalei sākoties, dienvidu, dienvidrietumu vējš pieņemsies spēkā un no jūras piekrastes puses pārvietosies uz valsts teritorijas lielākajā daļu, sasniedzot līdz 20-24 m/s stipras brāzmas.
Kurzemē un Vidzemē nakts otrajā pusē un priekšpusdienā vēja brāzmas sasniegs 27-32 m/s.
Vējš pakāpeniski pierims jau sestdien vakarā.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina cilvēkus sagatavoties spēcīgajām vēja brāzmām un atgādina par drošu rīcību vētras laikā, lai pasargātu sevi un apkārtējos no vētras radītajiem postījumiem.
Lai vētra nepārsteigtu cilvēkus nesagatavotus, VUGD aicina:
– Parūpēties, lai mobilais telefons būtu pilnībā uzlādēts. Spēcīgu vēja brāzmu dēļ mājokļi bieži paliek bez elektrības. Tieši mobilais telefons palīdzēs Jums sazināties ar apkārtējiem, kā arī nepieciešamības gadījumā izsaukt operatīvos dienestus pa tālruni 112.
– Sagatavot kabatas lukturīšus un pārliecinieties, ka mājās ir baterijas, kuras ievietot radioaparātā. Elektrības pārrāvumu laikā radioaparāts būs Jūsu vienīgā iespēja uzzināt par notikušo, kā arī operatīvo dienestu ieteikumus turpmākai rīcībai.
– Daudzdzīvokļu māju iemītnieki ir aicināti pārliecināties par to, ka uz viņu balkoniem neatrodas lietas, kuras vējš var aizpūst, tādējādi apdraudot garāmgājēju veselību un dzīvību. Tās lietas, kuras nevar pārvietot iekštelpās, ir stingri jānostiprina.
– Privātmāju un lauku iedzīvotājiem ir jāpārliecinās, ka viņu māju pagalmā visas vieglākās lietas ir piesietas vai nostiprinātas tā, ka vējš tās nevar aizpūst.
– Ja nepieciešams novietot automašīnu, tad tam izvēlieties vietu, kas nav zem kokiem vai tiešā to tuvumā.
Lai vētra neapdraudētu cilvēku veselību un dzīvību, VUGD aicina:
– Iespēju robežās vētras laikā ir jāuzturas telpās un tās jāpamet tikai galējas nepieciešamības dēļ. Lūstoši koki, vēja norauti reklāmas stendi un ēku konstrukciju daļas var apdraudēt ne tikai cilvēku veselību, bet arī dzīvību.
– Ja tomēr vētras laikā atrodaties ārpus telpām, izvairieties pārvietoties un uzturēties zem kokiem, reklāmas stendiem un celtniecības sastatnēm, neejiet pāri tiltiem.
– Aizveriet logus, durvis un bēniņu lūkas.
– Esot telpās, neuzturieties tiešā logu tuvumā. Lūstoši zari un vēja nesti priekšmeti var izsist loga rūtis.
– Ja vētras laikā bērniem ir jādodas ārpus mājas, vēlams viņus pavadīt.
– Nelietojiet lietussargu, tas samazinās redzamību, pastiprināti uztver vēja brāzmas un var savainot citus garāmgājējus.
– Neaizmirstiet par ugunsdrošību. Ja vētras rezultātā ir radušies elektrības pārrāvumi, lai pārvietotos pa māju, izmantojiet lukturīti. Neatstājiet degošu sveci bez uzraudzības.
– Lai savlaicīgi iegūtu informāciju par gaidāmo vētru, kā arī rīcību tās laikā, atstājiet ieslēgtu radio vai televizoru.
Līdzās tam vētras laikā jūrā var veidoties augsti viļņi, tāpēc VUGD atgādina, ka vētras laikā kategoriski aizliegts atrasties uz moliem. Šajā laikā mola akmeņi ir slideni, tāpēc viļņu, spēcīgā vēja un slideno akmeņu dēļ cilvēks viegli var iekrist ūdenī. No ūdens paša spēkiem izkļūt ārā praktiski nav iespējams un zemās ūdens temperatūras dēļ cilvēkam strauji iestājas ķermeņa atdzišana.
BNN jau vēstīja, ka šobrīd laika apstākļus Latvijā nosaka aktīvu ciklonu darbība, un nedēļas izskaņā tie parādīs savu maksimālo spēku.
Stiprāko vēju zona skars tieši Lietuvas, Latvijas un Igaunijas teritorijas.
Jau šobrīd virs Atlantijas okeāna aizsākas jauna ciklona, kuram dots vārds Billie, veidošanās. Tas savu maksimālo spēku parādīs sestdien, atrodoties virs Baltijas jūras ziemeļu daļas, BNN noskaidroja Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā.
Ref:102./103.000.103.6209