Runas, ka datorvīruss varētu tikt palaists desmitajā oktobrī – 10.10.10., aktīvi cirkulē interneta lietotāju vidū. Arī eksperti brīdina uzmanīties, ziņo Telegraph.
Šā gada oktobra desmitā datuma simetrija veicinājusi trauksmes izpausmes dažādu māņticīgu cilvēku sarunās internetā. Radušās bažas, ka datuma un pulksteņa 10:10 simetrija varētu veicināt datora vīrusu.
Sociālajā portālā Facebook pat izveidota speciāla vietne ar nosaukumu Vai mans dators joprojām strādās 10/10/10 pulksten 10:10?, kā arī dažādos forumos apspriesti iespējamie riski par «hakeru» izveidotu vīrusu palaišanu.
«Bailēm par specifisku datumu izraisošiem vīrusiem ir sena vēsture, un nav brīnums, ka cilvēki sačukstas par iespējamiem riskiem desmitajā oktobrī,» sacījis Sophos datora aizsardzības eksperts Grehams Klūlijs (Graham Cluley), «tomēr, ņemot vērā, ka ik dienu tiek atklāti vairāk nekā 60 tūkstošu ļaunprātīgu programmu, cilvēkiem vajadzētu būt uzmanīgiem visu laiku.»
Deviņdesmito gadu sākumā eksperti bieži vien norādījuši, lai cilvēkiem jābūt īpaši uzmanīgi 13. datumos piektdienās, tā kā, tā saucamais, Jeruzalemes vīruss varētu tikt aktivizēts. Eksperti pat ieteikuši datora lietotājiem mainīt datumu, lai dators nevarētu noteikt, ka tāda diena kā «trīspadsmitais – piektdiena» eksistē. Kaut arī šādā gadījumā varētu tikt palaists līdzīgu postu veicinošs Durbanas vīruss.
Lielākās raizes par datuma ietekmi uz datora drošību bija iestājoties jaunai tūkstošgadei, kad lielākā daļa nopietnu kompāniju programmētāju brīdināja par iespējamību, ka datora lietojumprogramma pārstās darboties līdz ar pulksteņa un datuma maiņu. Tomēr šādas prognozes nepiepildījās.
Ažiotāža ap datumiem parādījušās daudzās kultūrās, gan izvēlētos precību laiku, gan ļaujot izvēlēties dzemdību dienu, pielietojot ķeizargriezienu, kā tas ir kādā no Dubajas slimnīcām. «Cilvēki izvēlas sev īpašus tālruņa vai auto numurus, tad, kāpēc neizvēlēties arī īpašu dzimšanas datumu?» uzskata Dubajas veselības aprūpes centra ārsts Tareks Fatejs (Tarek Fathey).
Savukārt Lielbritānijā vecmātes iesaka cilvēkiem neļauties apsēstībai ar datumiem. «Kas vēl sekos pēc 10.10.10. dzimšanas dienas eiforijas?» retoriski jautā Karaliskās Vecmāšu koledžas konsultante Sjū Džeikoba (Sue Jacob). «Es vēlētos ticēt, ka neviens profesionālis Lielbritānijā neieteiktu saviem pacientiem izvēlēties datumu plānveida ķeizargriezienam. Tomēr mēs dzīvojam tādā laikā, kad izvēle ir jārespektē, un ir daudz privātu prakšu īpašnieku, kuri nevar iebilst pacienta vēlmēm,» tā vecmāšu konsultante.
Principā, jau ja cietnis normāli nosekjūrots un sistēmblokam kodi samesti pareizi, tad nav stresa.
10.10.10 10:10 izskatās labi.