Pirms policijas oficiālās izmeklēšanas slēdziena par Rīgas pils ugunsgrēka iemesliem VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) atsūtījusi būvniecības ģenerāluzņēmējam – pilnsabiedrībai SBRE – vēstuli ar sevis apmaksātu ekspertu versijām. Acīmredzot, izziņojot preses konferenci, VNĪ gatavo spekulatīvu paziņojumu par ugunsgrēka izcelšanās iemesliem un atbildīgajiem, tādējādi cenšoties novērst uzmanību no savas atbildības par notikušo un sekām, norāda SBRE pārstāve Kristīne Zeltiņa.
Pašlaik ugunsgrēka izmeklēšanā piedalās vairāki dažādo pušu pieaicinātie eksperti, tomēr oficiālo slēdzienu sniegs Valsts policijas izmeklēšana, norāda SBRE pārstāve.
«Tā vietā, lai aktīvi risinātu jautājumus, kas saistīti ar Rīgas pils atjaunošanu, VNĪ nodarbojas ar dažādu publisku paziņojumu izplatīšanu un policijas izmeklēšanas publisku iespaidošanu. Pastāv pamatotas bažas, ka tas tiek darīts, lai novērstu sabiedrības uzmanību no patiesās situācijas ar Rīgas pils projektu un VNĪ nesaimnieciskās rīcības,» norāda SBRE pārstāvis Ivars Millers.
Viņš atgādina, ka SBRE kā atbildīgais būvuzņēmējs ir neskaitāmas reizes vērsies pie pasūtītāja ar aicinājumu konstruktīvi risināt Rīgas pils jumtu atjaunošanas un ēkas saglabāšanas jautājumus. Lai arī kopš negadījuma ir pagājuši gandrīz seši mēneši, SBRE joprojām no pasūtītāja nav saņēmis līdz galam saskaņotu pastāvīgā jumta projektu.
«Pēdējā vēstule par nepieciešamību strauji rīkoties pasūtītājam tika nosūtīta šā gada 9.decembrī, kopiju nosūtot atbildīgajam būvuzraugam un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijai. Izskatās, ka kārtējo reizi izveidojusies absurda situācija, ka it kā pēc papīriem un procedūrām viss ir kārtībā, bet jumta arvien nav un Rīgas pils turpina iet bojā,» norāda SBRE pārstāvis.
Millers uzsver, ka VNĪ bezatbildības dēļ – nesaskaņoti risinājumi un nepieņemti lēmumi – Rīgas pilī kopš negadījuma nenotiek restaurācijas un pils sienu žāvēšanas darbi un Rīgas pils kultūrvēsturiskais mantojums turpina iet bojā.
«Absolūtu bezatbildību pret savu īpašumu parāda jau tas, ka sākotnēji vairākus mēnešus tika aizkavēts konkurss pastāvīgā jumta projektēšanai un joprojām nav lēmuma par tā izbūvi. Katra novilcinātā diena ziemas apstākļos pasliktina objekta stāvokli, mikroklimatu ēkā un rada papildu zaudējumus,» uzsver Millers.
SBRE aicina klātienē valsts augstākās amatpersonas pārliecināties par kritisko situāciju Rīgas pilī un nekavējoties pieņemt atbildīgus lēmumus situācijas konstruktīvai risināšanai.
Trešdien, 11.decembrī, preses konferencē masu mediji tiks iepazīstināti ar VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) pasūtītās ekspertīzes rezultātiem par Rīgas pils ugunsgrēka izcelšanās iemesliem.
Kā zināms, šā gada 20.jūnija vakarā Rīgas pilī, kurā noritēja rekonstrukcijas darbi, izcēlās ugunsgrēks. Kopējā pils degšanas platība bija 3 200 kvadrātmetru – izdega jumta konstrukcijas un bēniņu telpa 2400 kvadrātmetru platībā, 4.stāvā – 600 kvadrātmetru platībā, bet 3.stāvā – 200 kvadrātmetru platībā. Par ugunsgrēka iemesliem tika sākts kriminālprocess.
102.000.102.6083