Conexus sāk procesu gāzes izcelsmes apliecinājumu sistēmas ieviešanai Latvijā

Lai nodrošinātu Enerģētikas likumā noteiktās prasības par gāzes izcelsmes apliecinājumu sistēmas ieviešanu Latvijā, ko pārvaldīs vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operators AS Conexus Baltic Grid (Conexus), uzņēmums ieguvis biedra statusu Eiropas izcelsmes apliecinājumu izdevējiestāžu asociācijā, informē uzņēmums.

Asociācija ir Eiropas vadošā organizācija, kas nodrošina enerģijas izcelsmes apliecinājumu starptautisko apriti un vienotus standartus, kas nostiprināti Eiropas Enerģijas sertifikācijas sistēmā.

Biedra statusa iegūšana ir svarīgs priekšnoteikums Eiropas izcelsmes apliecinājumu izdevējiestāžu asociācijas Gāzes shēmas biedra statusa iegūšanai, kas Conexus ļaus ieviest starptautiski atzītu gāzes izcelsmes apliecinājumu sistēmu Latvijā.

Sadarbībā ar organizāciju pakāpeniski paredzēts veikt vairākas procedūras, lai izstrādātu izcelsmes apliecinājumu kārtību un pēc elektroniskā reģistra iegādes nodrošinātu tā pievienošanu Eiropas izcelsmes apliecinājumu izdevējiestāžu asociācijas centrālajai datu platformai. Tādā veidā nākotnē tiks nodrošināta iespēja veikt izcelsmes apliecinājumu eksportu un importu arī ar citām asociācijas biedru valstīm.

Arī Somijas, Igaunijas un Lietuvas gāzes izcelsmes apliecinājumu izdevējiestādes ir ieguvušas Eiropas izcelsmes apliecinājumu izdevējiestāžu asociācijas biedru statusu.

Saeima šī gada jūlijā pieņēma grozījumus Enerģētikas likumā, kas paredz līdz 2023.gada 1.jūlijam izveidot izcelsmes apliecinājumu izsniegšanas, aprites un kontroles sistēmu no atjaunojamiem energoresursiem iegūtai gāzei.

Šāda izcelsmes apliecinājumu sistēma jau pastāv no atjaunojamajiem energoresursiem ražotai elektroenerģijai.

Grozījumi paredz, ka gāzes izcelsmes apliecinājumus izsniegs un pārvaldīs Conexus, nodrošinot arī elektroniskā reģistra, kurā tiks reģistrēti, uzglabāti un apstrādāti dati saistībā ar gāzes izcelsmes apliecinājumiem, izveidi, uzraudzību un uzturēšanu.

Conexus skaidro, ka šāda sistēma ir vajadzīga, lai enerģijas patērētājiem vai galalietotājiem pierādītu, ka gāze ir saražota no atjaunojamajiem energoresursiem un izsekotu tās apritei.

Izcelsmes apliecinājumus varēs pieprasīt un saņemt gan par gāzes sistēmā ievadīto no atjaunojamajiem energoresursiem iegūto gāzi, gan arī par gāzi, kas tiek saražota, tirgota un izmantota ārpus sistēmas.

Kā norāda Conexus, sistēmas lietotāji ir aicināti sekot līdzi uzņēmuma mājas lapā publicētajai informācijai par sistēmas izveides progresu, kā arī sistēmas lietotāji tiks iesaistīti konsultācijā par aprites kārtību.

Conexus apgrozījums pagājušajā gadā bija 56,439 miljoni eiro, kas ir par 4,8% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa pieauga par 0,8% – līdz 13,217 miljoniem eiro.

Conexus lielākais akcionārs ir valstij piederošais Augstsprieguma tīkls (68,46%), kamēr 29,06% akciju pieder Japānas uzņēmuma Marubeni pārvaldītajam fondam MM Capital Infrastructure Fund, bet 2,48% – pārējiem akcionāriem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas