Deinstitucionalizācijas projektā Rīgas plānošanas reģionā (RPR) izstrādāti 1 529 individuālie sociālās aprūpes vai sociālās rehabilitācijas plāni bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, bērniem, kuri dzīvo sociālās aprūpes centrā un personām ar garīga rakstura traucējumiem.
«Deinstitucionalizācijas projekta ietvaros Rīgas plānošanas reģionā noslēdzies iedzīvotāju ar garīga rakstura traucējumiem un bērnu ar funkcionāliem traucējumiem vajadzību individuāla izvērtēšana. Kopumā ir izstrādāti 490 individuālie sociālās aprūpes vai sociālās rehabilitācijas plāni bērniem ar funkcionāliem traucējumiem (kuriem noteikta invaliditāte un kuri dzīvo ģimenēs), 398 bērniem, kuri dzīvo sociālās aprūpes centros, kā arī 641 personai ar garīga rakstura traucējumiem,» stāsta RPR pārstāvji.
Tāpat RPR norāda, ka balstoties uz šiem rezultātiem, pašvaldības lems par konkrētu sociālās aprūpes un rehabilitācijas pakalpojumu nodrošināšanu savā teritorijā, kas būtu tuvāk šo iedzīvotāju dzīvesvietai. Pēc viņu ieskatiem šo pakalpojumu labāka un ērtāka pieejamība dzīvesvietai ļaus nodrošināt daudz lielāku šo personu patstāvīgumu un sekmīgāku iedzīvošanos sabiedrībā kopumā
Rīgas plānošanas reģiona Deinstitucionalizācijas projekta vadītāja Annele Tetere: «Šis bija ļoti nozīmīgs un atbildīgs projekta posms, jo, balstoties uz šiem novērtējumiem un individuāli izstrādātajiem plāniem tālāk tiks veidots projekta mērķa grupu vajadzībām atbilstošs sociālo pakalpojumu tīkls reģiona pašvaldībās. Gandrīz deviņu mēnešu garumā speciāli izveidota speciālistu komanda rūpīgi noteica ikviena projekta mērķgrupas dalībnieku vajadzības, lai tālāk, izstrādājot deinstitucionalizācijas plānu, pašvaldībās veidotu tādu pakalpojumu sistēmu, kas sniedz personai, kurai ir ierobežotas spējas sevi aprūpēt, nepieciešamo atbalstu.»
Personām ar garīga rakstura traucējumiem tika noteikta nepieciešamība pēc tādiem pakalpojumiem kā aprūpes mājās, dienas aprūpes centra vajadzībām, specializētām darbnīcām, grupu dzīvokļiem, īslaicīgās sociālās aprūpes pakalpojumiem, speciālistu konsultācijām un individuālā atbalsta, atbalsta grupām un grupu nodarbībām.
Savukārt saistībā ar bērniem ar invaliditāti pašvaldībās tika izvērtēta nepieciešamība noteiktiem rehabilitācijas pakalpojumiem, piemēram, psihologa atbalsts, fizioterapija, dienas centra pakalpojumi u.c. Projekta ietvaros šai mērķgrupai ir jau pieejami atsevišķi atbalsta pasākumi vecākiem kā «atelpas brīdis», nodrošinot bērna atstāšanu speciālistu aprūpē uz noteiktu laiku.
Līdz 2023.gadam pieci plānošanas reģioni Latvijā ar Eiropas Sociālā fonda (ESF) finanšu atbalstu īstenos Labklājības ministrijas uzsākto deinstitucionalizācijas procesu, attīstot sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus pilngadīgiem cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, ārpus ģimenes aprūpē esošiem bērniem un bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuri dzīvo ģimenēs.
Deinstitucionalizācijas projekta mērķis ir palielināt ģimeniskai videi pietuvinātu sociālo pakalpojumu pieejamību bērniem ar funkcionāliem traucējumiem vai ārpus ģimenes aprūpē esošiem bērniem, kā arī sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamību dzīvesvietā personām ar invaliditāti vai garīga rakstura traucējumiem.
Deinstucionalizācijas laikā tiek veikts individuālo vajadzību izvērtējums visiem mērķa grupas bērniem un pieaugušajām personām ar garīga rakstura traucējumiem. Balstoties uz šiem izvērtējumiem, katrai personai tiek izstrādāts individuāla atbalsta plāns, tai skaitā patstāvīgas dzīves veicināšanai. Tāpat tiek nodrošinātas apmācības speciālistiem un informatīvi un izglītojoši pasākumi.
Ref:224.000.103.1629