Uzlabojums ir pat nedaudz lielāks, nekā bija domāts, sezonāli neizlīdzinātās IKP izmaiņas pret pērnā gada otro ceturksni ir bijušas nevis -2.3%, bet -2.1%.
Pateicoties sezonāli neizlīdzinātā IKP labvēlīgākajai dinamikai, tagad arī IKP dati vairs nenonāk konfliktā ar dzīves un ekonomikas burzmā gūtajām intuitīvajām sajūtām, ka otrajā ceturksnī ekonomikas pieaugums paātrinājās, nevis palēninājās, norāda DnB NORD Bankas ekonomikas speciālists Pēteris Strautiņš.
Attiecībā uz izmaiņām nozaru ietvaros milzu pārsteigumi šajā brīdī vairs nevarēja būt, jo par lielāko daļu nozaru sniegumu otrajā ceturksnī jau kaut kādi dati ir pieejami.
Pat nedaudz labāk, nekā gaidīts, ir pieaugusi apstrādes rūpniecības pievienotā vērtība, nedaudz lēnāk tas noticis transporta nozarē. Par mērenu pārsteigumu saucams tirdzniecības mikroskopiskais, bet tomēr pieaugums pret pērnā gada attiecīgo periodu. Pagrūti ir saprast, kāpēc par spīti tūrisma pieaugumam ir sarucis viesnīcu un restorānu pienesums ekonomikai, – varbūt te parādās ēnu ekonomikas efekti, jo šajā nozarē ir ļoti daudz mazu, grūti uzraugāmu uzņēmumu, kuru faktiskā apgrozījuma dinamika tātad varētu būt drusku labvēlīgāka.
Šie dati ļauj apstiprināt pirms dažām dienām izteikto domu, ka šī gada IKP izmaiņu prognozi var nedaudz paaugstināt. Pašlaik DnB NORD Bankas prognoze par IKP izmaiņām 2010.gadā kopumā pret 2009.gadu ir -1%.
Ienākošās ziņas par trešo ceturksni liecina izaugsmes paātrināšanos un paplašināšanos, aptverot lielāku nozaru skaitu. Tāpēc domājams, ka sezonāli izlīdzinātais IKP pieaugums trešajā ceturksnī pret otro ceturksni pārsniegs 1%. Tāpat sagaidāms, ka pirmo reizi pēc ilgāka laika tiks reģistrēts pieaugums gada griezumā, tiesa gan, ļoti neliels, procentu daļās mērāms.
Vairāk bažu ir par ceturto ceturksni – gan apkures cenu pieauguma iespējamā iespaida uz patēriņu dēļ, gan sakarā ar pirmajām pazīmēm, ka ekonomikas atlabšana bremzējas jau vairs ne tikai ASV, bet arī Eiropas ekonomikas svarīgākajā valstī Vācijā. Taču pagaidām nav iemesla prognozēt atkārtotu lejupslīdi, vien izaugsmes tempa piebremzēšanos.