Latvijas publiskajā telpā pēdējā laikā atkal ir atsākusies diskusija par bezrecepšu medikamentu tirdzniecības liberalizāciju. Idejas iniciatori aicina atļaut daļu no biežāk lietojamajiem medikamentiem – zāles pret saaukstēšanos, sāpēm, drudzi u.tml. – tirgot ne tikai farmaceita uzraudzībā aptiekās, bet arī citās tirdzniecības vietās, piemēram, pārtikas veikalos, benzīntankos.
Pret to stingri iestājas Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente Kitija Blumfelde: «Uzreiz vēlētos uzsvērt – zāles, tajā skaitā bezrecepšu, nekādā gadījumā nav uzskatāmas par preci šī vārda sadzīviskajā izpratnē. Jebkuri medikamenti būtībā ir inde, kas pozitīvi iedarbojas tikai uz konkrētiem pacientiem, konkrētas diagnozes gadījumā, precīzās devās un precīzās kombinācijās ar citiem medikamentiem. Turklāt, jebkurām, arī bezrecepšu zālēm, piemīt nereti pat ļoti bīstamas blaknes,» savu uzskatu pauž Blumfelde.
Blumfelde norāda uz nopietnu gadījumu, kas pavisam nesen noticis Latvijā: «Slimnīcā neizdevās glābt kāda bērniņa dzīvību, jo vecāku nevērības dēļ bija ievērojami pārdozēts viens no populārākajiem pretsaaukstēšanās līdzekļiem paracetamols. Vecāki, nekonsultējoties ar ārstu vai farmaceitu, bērnam bija devuši virkni dažādu nosaukumu medikamentu pret temperatūru, kuru visu sastāvā ietilpa aktīvā viela paracetamols.»
Tikmēr Statoil Fuel&Retail tīklā vairākās Eiropas valstīs jau tiekot tirgota neliela daļa no bezrecepšu medikamentiem – pretsāpju, pretdrudža, vēdera un zarnu darbības veicinošie, pretsmēķēšanas un citi, portālam medicine.lv atzīmē Statoil pārstāvis Artūrs Eglītis.
Taujāts, vai citās Eiropas valstīs nav nācies saskarties ar negatīvu pieredzi, Eglītis atzīst, ka neviens no kolēģiem nav minējis kādus kritiskus gadījumus, kas būtu saistīts ar bezrecepšu medikamentus iegādi ārpus aptiekām.
Mazumtirdzniecības kompānijas SIA Maxima Latvija pārstāvis norādījis, ka vispār medikamentu tirdzniecība ir aptieku bizness. Viņš atzīst, ka šo ieceri kopumā atbalstītu tikai tad, ja Latvijā tiktu vienkāršotas administratīvās prasības šādai tirdzniecībai. Pie patlaban esošās kārtības uzņēmums šādu ieceri neatbalsta.
Blumfelde iestājas pret šo ieceri: «Es uzdrošinos apgalvot nozares profesionāļu – gan farmaceitu, gan ārstu – vārdā, ka jebkuru medikamentu, tajā skaitā ierindas cilvēka izpratnē pat tik vienkāršu līdzekļu kā pretsāpju un pretsaaukstēšanās līdzekļu nekontrolēta izplatīšana ārpus aptiekām ir bīstama Latvijas iedzīvotāju veselībai. Pavaicājiet gastroenterologiem Latvijas slimnīcās, cik bieži pie viņiem nonāk pacienti ar nopietnu kuņģa asiņošanu pēc nepareizas, nekontrolētas pretsāpju līdzekļu lietošanas.»
Latvijas Farmaceitu biedrība aicina būt atbildīgiem, publiskajā telpā sākot runāt par sabiedrībā visai jūtīgiem jautājumiem – it kā ar mērķi uzlabot zāļu pieejamību, tajā pat laikā otrā svaru kausā ieliekot drošu un efektīvu to lietošanu.
Viens no labākajiem rakstiem par šo tēmu atklāti, bez farmācijas koncernu lobija interešu popularizēšanas. Es izvairos lietot medikamentus, citiem arī iesaku