Elektroenerģijas cena jūlijā visās Baltijas valstīs bijusi rekordaugsta

2022.gada jūlijā vidējā elektroenerģijas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā palielinājās līdz 304,96 EUR par megavatstundu (MWh), kas jau otro mēnesi ir vēsturiski augstākā mēneša vidējā cena kopš elektroenerģijas tirgus atvēršanas, informē Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators AS Augstsprieguma tīkls (AST).

Jūlijā jau otro mēnesi pēc kārtas Latvijā sasniegta vēsturiski augstākā mēneša vidējā elektroenerģijas cena kopš elektroenerģijas tirgus atvēršanas – 304,96 EUR/MWh.

Arī pārējās Baltijas valstīs vidējās mēneša cenas sasniegušas vēsturiski augstākos līmeņus – Lietuvā 305,36 EUR/MWh, bet Igaunijā – 233,21 EUR/MWh.

Pēc AST sniegtās informācijas secināms, ka kopumā jūlijā vērojams elektroenerģijas sadārdzinājums par 39,7% attiecībā pret jūniju.

Savukārt salīdzinājumā ar 2021.gada jūliju elektroenerģijas cena ir par 245% augstāka.

Latvijā un Lietuvā fiksēta arī vēsturiski augstākā stundas cena – 21.jūlijā laika posmā no 18.00 līdz 19.00 elektroenerģijas cena sasniedza 2100,08 EUR/MWh.

Lasiet arī: Latvijā 21.jūlija vakarā gaidāma rekordaugsta elektroenerģijas cena

Kā skaidro AST, straujais cenu pieaugums saistāms ar ierobežoto elektroenerģijas piedāvājumu Baltijas tirgū – to ierobežo gan Daugavas HES dambju remonts, kā rezultātā zemā ūdens līmeņa dēļ lielās hidroelektrostacijas Latvijā saražo maz.

Cenu ietekmē arī gāzes pieejamība un tās augstās cenas elektroenerģijas ražošanai koģenerācijas stacijās, kā arī lēmums pārtraukt elektroenerģijas importu no Krievijas tai noteikto sankciju dēļ.

Lai gan arī Igaunijā arī tika sasniegta vēsturiski augstākā cena, tur pieaugums nebija tiek liels. Tas saistāms ar ierobežotajām iespējām pārvadīt elektroenerģiju uz Latviju abu valstu starpsavienojumu jaudu ierobežojumu dēļ, ko izraisīja gan plānotie remonti, gan augstā gaisa temperatūra.

Ierobežotais ražošanas apjoms veicināja importa pieaugumu uz Baltiju no Eiropas Savienības valstīm – kopumā Baltijā importētas 1 138 716 MWh elektroenerģijas, kas ir par 7% vairāk nekā jūnijā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas