BNN PĒTA | Lietuvas varas iestādes: Lukašenko solījums «ātras pilsonības piešķiršana godīgiem un labiem kaimiņiem» var negatīvi atspēlēties

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Aleksandra Lukašenko piedāvājums «nepieredzēti ātras pilsonības piešķiršana godīgiem un labiem kaimiņiem» šonedēļ nonāca Baltijas valstu un Polijas mediju uzmanības centrā.

Tomēr Lietuvas Valsts drošības departaments (VSD) brīdina, ka šis vilinošais piedāvājums vēlāk var atspēlēties negatīvi, jo viņi var kļūt par Baltkrievijas un Krievijas režīma izlūkdienestu mērķi.

Lukašenko laikrakstam Zerkalo sacīja, ka Baltkrievija «jau tagad ātri piešķir pilsonību ukraiņiem, kuri ierodas valstī».

Uz jautājumu, vai to varētu piedāvāt arī valsts rietumu kaimiņiem – lietuviešiem, latviešiem un poļiem, Lukašenko atbildēja apstiprinoši: «Baltkrievija labprāt uzņems speciālistus, kas vēlas dzīvot un strādāt mūsu valstī.»

Lasiet arī: Lukašenko sola paātrinātu pilsonības piešķiršanu «labajiem kaimiņiem» no Latvijas, Lietuvas un Polijas

Kopš 15. aprīļa Baltkrievija ir ieviesusi bezvīzu režīmu ceļotājiem no Lietuvas, Latvijas un Polijas.

«Uzlieciet dokumentus uz mana galda – nebūs kavēšanās. Tas pats attiecas uz lietuviešiem, latviešiem un poļiem,» sacīja Baltkrievijas vadītājs, piebilstot, ka tik ātra pilsonības piešķiršana, iespējams, nav nekur citur pasaulē.

Ārvalstu analītiķi uzskata, ka neskatoties uz Baltkrievijas centieniem neiesaistīties karadarbībā pret Ukrainu, tomēr ir pamatotas bažas, ka tās loma Ukrainas karā drīzumā varētu kļūt aktīvāka.

Lietuvas prezidenta Gitana Nausēdas (Gitana Nausėdas) galvenais padomnieks nacionālās drošības jautājumos Ķēstutis Budris (Kęstutis Budrys) uzskata, ka Baltkrievijas pašpasludinātā prezidenta «vilinošais» piedāvājums esot kārtējā propaganda.

«Šis propagandas vēstījums galvenokārt ir domāts tam, lai Baltkrievijas iedzīvotājiem un pilsoņiem parādītu, ka Baltkrievija ir atvērta, draudzīga valsts, kas nevienam nekaitē [..]. Tie ir pilnīgi meli. Tā ir valsts, kas veicina militāro agresiju, kā arī iesaistās militārajā agresijā pret Ukrainu. Tā ir naidīgi noskaņota, un to tā arī ir jāuzlūko attiecībā uz visu, ko tā piedāvā – kā propagandu un viltus ziņas.» ceturtdien, 4.augustā, LRT radio sacīja prezidenta padomnieks.

Budris uzskata, ka, ja ir vēlme mainīt pilsonību, tad to var darīt, bet vispirms būtu nepieciešams izvērtēt šī lēmuma ētisko pusi, un ņemt vērā, ka šī ir agresora valsts, kas veic noziegumus pret cilvēci.

Tomēr Lietuvas varas iestādes apzinās, ka daudzi lietuvieši brauc uz Baltkrieviju pēc lētākām precēm, piemēram, griķiem un sāls, un vairumā gadījumu Baltkrievijas robežsargi piekrīt viņus ielaist.

Lukašenko pat ir teicis, ka šādā veidā robežsargi izrāda «līdzjūtību un žēlsirdību» lietuviešiem, kuri meklējot lētākus pārtikas produktus un citas preces, un šo vēstījumu pastāvīgi uzsver arī Baltkrievijas plašsaziņas līdzekļi.

«Tikai paskatieties uz kaimiņvalstīm Lietuvu, Latviju un Poliju. Es pat nerunāju par Ukrainu. Viņi bija tik laimīgi, priecīgi. Dzīvoja «ārzemēs», viņiem bija viss. Un tagad? Viņi stāv pie robežas un lūdz, lai viņus ielaiž Baltkrievijā, lai vismaz griķus nopirktu,» Baltkrievijas ziņu portāls citē Aleksandru Lukašenko.

Tikmēr Krievijas mediji vēl vairāk izceļ šo propagandas ziņu, apgalvojot, ka lietuvieši «masveidā» vēlas Baltkrievijā iegādāties lētu sāli.

Baltkrievija ieviesa īpašu bezvīzu režīmu Lietuvai un Latvijai, un tas ir spēkā vienu mēnesi. Baltkrievijas robežsargi apgalvo, ka pirmajās četrās dienās ieradušies gandrīz 4000 cilvēku no Baltijas valstīm, galvenokārt no Lietuvas.

Lietuvas Valsts robežsardzes dienesta pārstāvis Ģedrs Mišuts (Giedrius Mišutis) sacīja, ka esot grūti norādīt konkrētu skaitu cilvēku, kuri ir šķērsojuši robežu, bet tas esot pieaudzis par trešdaļu pēc bezvīzu režīma ieviešanas. Viņš gan piebilda, ka tas neesot vienīgais iemesls, kā otru iemeslu minot COVID-19 ierobežojumu atvieglošanu.

Luminor Bank galvenais ekonomists Žīgimants Maurics (Žygimantas Mauricas) stāsta, ka kopumā šāda tendence, ka lietuvieši dodas pāri robežai lētāku preču meklējumos, ir novērota jau daudzus gadus.

«Atsevišķa tēma ir smēķētāji. Baltkrievija lielāko daļu šīs produkcijas eksportē, taču eksporta statistikā tas neatspoguļojas, tāpēc tā ir kā liela mēroga kontrabanda.»

«Tas noteikti ir viens no ekonomiskā kara ieročiem, ar kuru Lietuva netiek galā. Es runāju par kontrabandu vairumtirdzniecībā – tonnām cigarešu, kas tiek ievestas Lietuvā», sacīja Maurics.

Viņš brīdina, ka šāda veida kontrabanda esot drauds Lietuvas ekonomikai, jo Baltkrievijas kontrabandas dēļ Lietuva zaudē daudz nodokļu, bet sankciju piemērošana pret Baltkrieviju kļūst mazāk efektīva.

Saistītie raksti

1 komentārs

  1. Lukašenka ir inficējies ar Putinismu, ja viņš — diktators būdams — var muldēt par “godīgumu”.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas