Euromin Holdings iegādājas vēl 54 517 Ventspils naftas emitētu akciju

Ventspils naftas (VN) lielākais līdzīpašnieks – Vitol grupai piederošā kompānija Euromin Holdings (Cyprus) Limited – iegādājies vēl 54 517 VN emitētu akciju, liecina paziņojums biržā Nasdaq Riga.

Akcijas iegādātas trīs piegājienos – 29. un 30.septembrī un 1.oktobrī – par kopējo summu 169 081,42 eiro.

Ņemot vērā, ka kopējais VN vērtspapīru skaits ir 104 479 519, Euromin Holdings ir iegādājies vēl 0,52% akciju.

Kā ziņots, septembra vidū tika paziņots, ka VN lielākais līdzīpašnieks – Vitol grupai piederošā kompānija Euromin – no AS Latvijas Naftas tranzīts (LNT) par 79,98 miljoniem eiro iegādājās 43,25% VN akciju, tādējādi iegūstot kopumā 93,24% no kopējā uzņēmuma balsstiesīgo akciju kopskaita. Saskaņā ar darījuma pušu sniegto informāciju katras akcijas iegādes cena bija 1,77 eiro.

Iegūstot 93,24% VN kapitāla daļu, Euromin ir pienākums izteikt obligāto akciju atpirkšanas piedāvājumu pārējiem akcionāriem. Ja piedāvājuma izteikšana būs sekmīga, Euromin varētu apsvērt VN iziešanu no regulētā tirgus.

Septembrī VN piedzīvoja vislielāko akciju cenu kāpumu Baltijas biržās – par 186,24%.

Euromin Holdings (Cyprus) Limited jau iepriekš septembrī iegādājās vēl 11 016 VN emitētu akciju, liecināja paziņojums biržā Nasdaq Riga. Akcijas tika iegādātas trīs piegājienos – 24., 25. un 28.septembrī – par kopējo summu 34 261,92 eiro jeb vēl 0,01% akciju.

VN un tās meitassabiedrību neto peļņa šī gada pirmajā pusgadā bija 21,22 miljoni eiro, savukārt konsolidētie ieņēmumi pieauga par 7,6% – līdz 95,66 miljoniem eiro. Pērn analoģiskā laika periodā neto peļņa bija 4,35 miljoni eiro.

Bruto peļņa pirmajā pusgadā palielinājās par 21,7% – līdz 27,58 miljoniem eiro.

Pērn VN un tās meitassabiedrību neto apgrozījums samazinājās par 3% – līdz 161,87 miljoniem eiro salīdzinājumā ar 2013.gadu, kad apgrozījums bija 166,73 miljoni eiro. Savukārt neto zaudējumi saruka līdz 13,98 miljoniem eiro. Koncerna bruto peļņa palielinājās par 2,7% – no 41,45 miljoniem eiro līdz 42,56 miljoniem eiro.

VN akcijas kopš 1998.gada tiek kotētas biržas Nasdaq Riga Baltijas oficiālajā sarakstā.

Jau vēstīts, ka pēc Ventbunkers un LNT padomju priekšsēdētāja, Šveices advokāta Rudolfa Meroni sacītā, nepilni 80 miljoni eiro ir adekvāta un tirgus vērtībai atbilstoša cena par 43,25% Ventspils naftas (VN) akciju, ko uzņēmuma Ventbunkers meitasfirma AS Latvijas Naftas tranzīts (LNT) pārdeva Vitol grupai piederošajai holdingkompānijai Euromin Holdings (Cyprus) Limited.

«Cena, par kādu VN akcijas tika pārdotas, par 50% pārsniedz jebkuru cenu, kāda bija šīm akcijām biržā pēdējo divu, trīs gadu laikā,» skaidro Meroni.

Viņš uzsver, ka cena, par kuru vienojās LNT un Euromin, saskan ar pieaicināto ekspertu atzīto augšējo vērtību amplitūdu. «Tādēļ mēs uzskatām, ka akcijas netika pārdotas zem tirgus vērtības,» sacīja Meroni.

Kā norāda Meroni, darījums ir uzmanīgi izvērtēts no visiem aspektiem, tostarp no atļauju nepieciešamības un cenas aspekta. «Mēs esam ieguvuši profesionālu akciju patiesās tirgus vērtības novērtējumu no starptautisku ekspertu uzņēmuma. Mēs esam pārliecināti, ka šis darījums ir labs risinājums LNT un, ka tas ir pilnībā attaisnojams. Es nedomāju, ka kādam varētu būt jebkādas iespējas to veiksmīgi apstrīdēt,» sacīja Meroni. Tomēr, nevarot izslēgt, ka kāds varētu sākt «bezjēdzīgu procesu, kuram nebūs nekādu izredžu būt veiksmīgam».

Advokāts uzsver, ka VN akciju pārdošana nebija viens darījums, tā bijusi tikai daļa no visaptverošas «lietu noregulēšanas» Ventbunkera un VN grupu starpā. «Ir vairākas jomas, kurās mūsu un VN intereses sakrīt, un mēs esam ar viņiem cieši kopā strādājuši, lai panāktu abām pusēm pieņemamus risinājumus visās jomās,» sacīja Meroni.

«Mēs turpinām darbu pie tā, lai atrisinātu atlikušās domstarpības VN grupā,» piebilda advokāts.

Arī Ventbunkera valdes loceklis Edgars Ciniņš norāda, ka šis darījums ir likumsakarīgs solis VN attīstībā, lielākajam līdzšinējam uzņēmuma akciju turētajam Euromin Holdings Limited būtiski palielinot savu akciju daļu.

Viņš skaidro, ka darījums tapis jau ļoti ilgu laiku un ir «daudzu cilvēku neatlaidīga darba rezultāts». «Uzskatu, ka līdz šim izskanējušās spekulācijas par darījumu un tā cenu ir nepamatotas un balstītas maldos. Man nav šaubu par tā caurskatāmību un atbilstību uzņēmuma interesēm,» uzskata Ciniņš.

Uzņēmējs arī skaidro, ka daudz būtiskāk šobrīd ir apzināt visus ieguvumus no darījuma kopumā, nevis ļauties spekulācijām par darījuma pamatotību un tā cenu. Darījuma cenu nevarot izraut no visu apstākļu konteksta. «Man nav izprotams, kamdēļ lai kāds mēģinātu šo darījumu apstrīdēt, protams, ja vien tas netiek darīts kādu man nezināmu personisku interešu dēļ. Uzskatu, ka no šī darījuma ieguvēji ir visi – gan darījumā iesaistītās puses, tostarp uzņēmuma VN mazie akcionāri, gan arī Ventspils brīvosta un Latvijas tranzīta nozare kopumā,» skaidro Ciniņš.

Vēl pirms vairākiem gadiem AS Ventbunkers un AS Ventspils nafta attiecības bijušas «vairāk nekā saspīlētas». Šobrīd esot panākts, ka abas kompānijas ir labi sadarbības partneri un turpmāk strādās kopā Ventspils ostas attīstībai. «Tādējādi tiks ietaupīti būtiski līdzekļi, kas tika tērēti bezjēdzīgu strīdu risināšanā,» uzskata uzņēmējs.

«Tas, ka publiskajā telpā parādās atsevišķu indivīdu spekulācijas par darījumu un tiek pausta neapmierinātība, ir ļoti vienkārši izskaidrojams ar tipisku «vidējā latvieša skaudīgo dabu», proti, – vienmēr būs cilvēki, kuriem nepatīk, ka citiem ir labi un tiek veikti izdevīgi darījumi, it īpaši, ja pašiem tādi nesanāk,» uzsver Ciniņš.

Ref: 102.000.102.10920

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas