Nobela piemiņas prēmiju ekonomikā piešķir par patēriņa un nabadzības pētījumiem

Nobela piemiņas prēmijas ekonomikā laureāta paziņošana

Zviedrijas Centrālās bankas prēmiju ekonomikā, ko piešķir dinamīta izgudrotāja Alfrēda Nobela (Alfred Nobel) piemiņai Nobela prēmiju ietvaros, saņems britu ekonomists Anguss Dītons (Angus Deaton) par pētniecisko analīzi attiecībā uz patēriņu, nabadzību un labklājību.

Amerikas Savienotajās Valstīs strādājošais 69 gadus vecais makroekonomikas pētnieks Dītons ar apbalvojumu tiks godināts par nozarei nozīmīgu darbu vairāku desmitgažu garumā.

Savā pētnieciskajā darbā, par ko saņems atzinību, viņš centies sniegt atbildes uz trim jautājumiem: Kā patērētāji sadala tēriņus pa dažādām preču grupām? Kā tiek tērēti sabiedrības ienākumi un cik daudz tiek ietaupīts? Kā vislabāk izmērīt un analizēt labklājību un nabadzību?

Ar Nobela piemiņas prēmijas laureāta paziņošanu noslēgusies Nobela prēmiju saņēmēju paziņošana, kas aizsākās 5.oktobrī.

Atgādinām, ka 5.oktobrī tika nosaukti Nobela prēmijas medicīnā saņēmēji: ķīniete Jojo Tu par tradicionālās medicīnas atklājumiem malārijas ārstēšanā, japānis Satoši Ōmura un īrs Viljams Kempbels par jaunām ārstniecības metodēm nematožu parazītu izraisītu infekcijas slimību ārstēšanā.

6.oktobrī, kā Nobela prēmijas laureāti fizikā nosaukti japānis Takāki Kajita un kanādietis Arturs Makdonalds par neitrīno oscilāciju atklājumu, kas ļāvis pierādīt, ka neitrīno elementārdaļiņām ir masa.

Kā Nobela prēmijas ieguvēji ķīmijā 7.oktobrī nosaukti trīs bioķīmijas speciālisti – zviedrs Tomass Lindāls (Tomas Lindahl), amerikānis Pols Modričs (Paul Mordich) un turks Azizs Sankars (Aziz Sancar) – par pētījumiem attiecībā uz to, kā šūnas labo bojātu DNS un saglabā ģenētiskās ziņas.

8.oktobrī par Nobela prēmijas literatūrā saņēmēju nosaukta baltkrievu prozaiķe un žurnāliste Svetlana Aleksijeviča «par viņas polifoniskajiem rakstītajiem darbiem – pieminekli ciešanām un drosmei mūsu laikos».

Savukārt Norvēģijas Nobela komiteja 9.oktobrī paziņojusi, ka nolēmusi miera prēmiju piešķirt Tunisijas četrām sabiedriskām organizācijām, kuras pēc Arābu pavasara valstī spējušas izveidot miermīlīgu demokrātisku politisko procesu laikā, kad kaimiņvalstīs izcēlušies un turpinās pilsoņu kari.

Laureāti, kuri par gaidāmo prēmiju netiek iepriekš informēti, medaļu un naudas balvu tie saņems atsevišķās ceremonijās Stokholmā un Oslo 10.decembrī – dinamīta izgudrotāja, uzņēmēja un mecenāta Alfrēda Nobela nāves gadadienā.

Ref: 111.111.103.2808

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas