«Es tevī neklausos, ja tu neizmanto pareizi gramatikas likumus,» savam vīram regulāri saka viņa sieva Kerola. Jā, viņa ir viena no tiem cilvēkiem, kuri nespēj atturēties no iespaidīgo gramatikas prasmju demonstrēšanas.
Viņa pastāvīgi aizrāda brīžos, kad «ka» vietā lietojam «kad» vai «ir» vietā sakām «ira», viņa zaudē dzirdi, ja kāds kaut ko pasaka nepareizi.
Mičiganas Universitāte veica pētījumu par cilvēkiem, kuri labo citu gramatikas kļūdas.
Pētījumā piedalījās 83 dalībnieki, kuriem tika lūgts pārskatīt e-pasta vēstules, kas satur tekstu reklāmas rakstam, kuru lūdzis izlabot istabas biedrs. Dažos e-pastos bija drukas kļūdas, citos gramatikas, bet dažos pareizrakstības kļūdas.
Pēc tam, kad dalībnieki aplūkoja e-pasta ziņojumus, viņiem jautāja, vai tajos bija kļūdas. Ja atbilde bija pozitīva, dalībnieks tika aicināts sīkāk pastāstīt par atrastajām kļūdām.
Mičiganas Universitātes pētījuma ietvaros atklājās, ka cilvēki, kuri kļūst par gramatikas kontrolieriem, ir riebekļi un viņu uzvedība ir personisko iezīmju rezultāts.
Piemēram, ekstraverti cilvēki biežāk pārskata drukas un gramatikas kļūdas, bet introvertajiem ir tendence tiesāt tos, kuri pieļauj smagas kļūdas.
Pētījuma laikā tika atklāts, ka tie dalībnieki, kuri bija vismazāk piekrītoši, visvairāk sūdzējās par drukas kļūdām, bet tie, kuri bija piekrītošāki, biežāk pārlūkoja kļūdas.
Piekrišana ir viens no terminiem, kas psiholoģiski apzīmē «Piecu lielo personību grupu indeksu» (BFI). Piekrišana tiek apzīmēta kā uzticēšanās, dāsnuma, simpātiskuma, sadarbošanās un neagresivitātes īpašību kopums.
«Šis ir pirmais pētījums, kas atspoguļo klausītāju/lasītāju personiskās īpašības valodas uztverē,» apgalvo Mičiganas Universitātes lingvistikas un psiholoģijas profesore, Džūlija Bolanda. «Šī pētījuma laikā mēs aplūkojām sociālos spriedumus, kurus lasītāji izdara par rakstītājiem.»
Tie eksperimenta dalībnieki, kuri deva vissliktāko vērtējumu kļūdainajiem e-pastiem, bija tie, kuri viskritiskāk izteicās arī par pašu e-pasta rakstītāju.
Avots: yourtango.com
Man ari reiz viens knevelis aizradija , jo nav man datora vardi ar garumzimem…..pati nemaku uzstellet, bet tapec, ja labi grib, var jau saprast uzrakstito…. Piekasities jau var pie katra suda…, labak ieiet dusa nomazgaties, -ja tik loti niez…..
Lai nu ikdienā daudz gadās dzirdēt nepareizi lietojam latviešu valodu, bet, kad to nepareizi lieto daļa mūsu deputātu, citi vadošos amatos esoši darboņi, dažreiz arī pedagogi, kuriem tā jāmāca bērniem, tad ir jāsarkst.
Mūsdienās vispār ir briesmīgi slikti kādam kaut ko aizrādīt. Ja bērni lauž kociņus parkā, varbūt tikai kāda pavisam veca (no cita laikmeta nākusi) tantiņa uzdrīkstēsies kaut ko pateikt. Ja bomzis saldi guļ pieturā un smird tā, ka cilvēkiem tramvajs jāgaida lietū, 20-30 metrus no pieturas, savādāk vēmiens nāk – arī ir ok. Iepazīšanās portālā 25-gadīga meitenīte raksta “es ir reāl princes,,, man neptīk riebīki vīreš,,,,,, man patik dancot un visu laiku tralalala, wtf yolo!!!!!” un pēc tam brīnās, ka viņa satiek tikai tādus vīriešus, kas viņu uzskata par galīgu duriņu :) Vienkāršāk, protams, nosaukt cilvēkus par “riebekļiem” un “gramatikas kontrolieriem”, kā šajā rakstā. Malači.
Laikam jau esmu riebeklis! :D
Autors(e) neapjēdz, ka mēdz būt vienlīdzīgi palīgteikumi, starp kuriem komatam nav jābūt…
(Mičiganas Universitātes pētījuma ietvaros atklājās, ka cilvēki, kuri kļūst par gramatikas kontrolieriem, ir riebekļi, un viņu uzvedība ir personisko iezīmju rezultāts.)
Tas, ka mīlestības dēļ (uz gramatiku!) tieku iecelta riebekļu kārtā, ir nieks! Nu nepatīk man, ka cilvēki raksta pēc principa – kā dzirdu, tā rakstu… Cilvēks, kas neciena savu valodu (mana dzimtā valoda gan ir krievu valoda, taču…), neciena arī līdzcilvēkus. Valodas tīrība ir cieņas apliecinājums, pieklājības jautājums. Tā esmu audzināta un skolās skolota. (Nesen lasīju darbinieka paskaidrojumu. Lūk, teksts: “Nebii dabs tapē k sapei maks.” (Autoram ir 24 gadi, viņam ir pamatskolas izglītība. Un viņs noteikti nav riebeklis.)
Tad Tev vienalga- mīnēts, minēts vai minets, ka tik nodarbošanās. Aizej pie tuvākā datorista un ieslēdz to garumzīmju un mīkstinājumu funkciju. Tā ir visos datoros, nu, varbūt ne ķīniešu. Un nebūs Tev mīnēšanas vietā jāņemas ar minetu (protams, ja jau Tev patīk…)
Pupa, neviena duša mani nenomazgās pēc tava neglītā komentāra.
Es arī piederu pie “riebekļu” kārtas, jo man fiziski nepanesama ir “ka” un “kad”jaukšana, nemitīgā “tā kā” nevietā lietošana: “es vakar biju tā kā uz teātri”, “mēs izveidojām tā kā projektu””, “mēs tā kā precēsimies” un neskaitāmas citas pērles… Padomājiet par mūsu valodu!
Te ir saožams SPIEDIENS un VIEDOKĻVEIDOŠANAS mēģinājums. Tā sakot – jo sliktāk, jo labāk! Nost ar garumzīmēm un latvisko gramatiku, lai zūd valoda, gan zudīs tauta… Neaizrādiet par nepareizībām un nebūsiet riebekļi! Rakstiet, cik vien kļūdaini gribat, gan jau būs gana slikti/labi!
Lai amerikāņi dara ar savu valodu, ko viņi grib, un sauc pareizu gramatikas formu lietotājus, kā viņiem patīk. Mums tas nav rādītājs.
Šo runāja, to runāja, sveši ļaudis dauz runāja.
Ko runāja sveši ļaudis, to tu līdzi nerunā!
(J. Neikens)
Manuprāt, būtu nepieciešams televīzijā algot filologu, kas televīzijas štata darbiniekiem norādītu uz viņu valodas kļūdām (arī uz ēēēē). Protams, intervējamās personas lai runā, kā viņas var. Viena reize kameru priekšā nekādu vainu auditorijai nenodarīs.
Es esmu piederīga riebekļu kompānijai,jo mani tracina krievu un angļu vārdu pārņemšana.Reiz mana kolēģe krieviete teica:jums jau nav pašiem savas valodas.Jūs gandrīz visu tulkojat no krievu valodas.Ja tā ieklausās ,tad jāsaka,ka taisnība vien ir.Nedaudz ieskatam:piecas minūtes(minūtes piecas),punkts(točka).Par točkas ieviešanu latviešu valodā brīnījās krievu sieviete un rezumēja,ka latviešiem ir grūtas galvas,ja nevar atcerēties viena vārda tulkojumu.Tādus piemērus varētu skaitīt bezgalīgi.Manā uztverē visnejēdzīgākais vārds,ko šodien skandina neskaitāmas reizes ir SIMTGADE.Atceros pagājušā gadsimta septiņdesmitos gadus.Rīga bija pārpildīta ar dažādiem saukļiem krievu valodā.Visgrandiozākais bija:SLAVA KPSS,NĀKOŠĀ RINDA:SEMIĻETKU VIPOLŅIM PIECOS GADOS!
Skumji,ka mūsu valdošā elites pārstāvji nav iemācījušies runāt skaistā ,pareizā dzimtajā valodā.