Nedēļa Lietuvā: Ar Klaipēdas termināli Baltijai par maz, atbalsts Ukrainas kultūras darbiniekiem, Krievija izraida diplomātus

Aizvadītās nedēļas galvenie notikumi Lietuvas ziņās bija valdības paziņojums, ka Klaipēdas sašķidrinātās dabasgāzes terminālis nevar apgādāt ar dabasgāzi visu Baltiju, Krievija izraidīja četrus Lietuvas diplomātus, bet ukraiņu kultūras darbiniekiem Lietuvā būs pieejama ikmēneša stipendija.

Ekonomikas izaugsme palēnināsies

Lietuvas Banka ir izstrādājusi trīs iespējamos valsts ekonomikas attīstības scenārijus. Otrdien, 29.martā, tā paziņoja, ka galvenais centrālās bankas vēstījums ir, ka valsts iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauguma temps 2022.gadā saruks. Lietuvas Bankas galva Ģedimins Šimkus (Gediminas Šimkus) sacījis, ka IKP šogad augs robežās no 2,7% līdz 0,5%, un gada vidējā inflācija, neatkarīgi no tā, vai īstenosies ekonomisko prognožu mērenais scenārijs vai satricinājuma scenārijs, būs robežās no 10% līdz 11%. 2021.gada decembrī Lietuvas Banka 2022.gadam prognozēja IKP pieaugumu 3,6% apmērā.

Lasiet arī: BNN PĒTA | Lietuvas valdības reitingu uzlabojis karš Ukrainā, bet ekonomikas bremzēšanās – neizbēgama

Vēlas tirdzniecības biroju Taivānā

Lietuva pagājušajā nedēļā iesniedza pieteikumu tirdzniecības pārstāvniecības atvēršanai Taivānas galvaspilsētā Taipejā, pirmdien, 28. martā, sacījis Lietuvas ekonomikas un inovāciju ministra padomnieks Martins Čerkausks (Martyns Čerkauskas). Laikraksts Taipei Times vēstīja, ka Taivānas Ārlietu ministrija saņēmusi Lietuvas lūgumu iepriekšējā nedēļas nogalē. 2021.gada septembrī Lietuvas Seims pieņēma grozījumus likumā, kas pieļauj atvērt pārstāvniecības valstīs, piemēram, Taivānā, ar kuru Lietuvai nav oficiālu diplomātisko attiecību. Pagājušā gada rudenī Viļņā tika atklāta Taivānas pārstāvniecība.

Kultūras darbiniekiem no Ukrainas piedāvās stipendijas

Lietuvas Kultūras ministrija otrdien, 29.martā, paziņoja, ka piedāvās ikmēneša stipendijas kultūras un profesionāliem mākslas darbiniekiem, kuri devušies bēgļu gaitās no kara Ukrainā un tagad dzīvo Lietuvā. Ukraiņu mākslinieki trīs mēnešus varēs pretendēt uz ikmēneša dotāciju 600 eiro apmērā, otrdien, 29.martā, pavēstīja ministrijas pārstāvji. Uz stipendiju var pieteikties arī citi kultūras darbinieki, piemēram, tulkotāji, restauratori un gidi.

Šimonīte aicina kritiski vērtēt informāciju par ukraiņu sūdzībām

Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte (Ingrida Šimonytė) aizvadītajā otrdienā nākusi klajā ar aicinājumu kritiski izvērtēt informāciju par ukraiņiem, kuri it kā sūdzas par dzīves apstākļiem Lietuvā, jo šāda informācija var būt daļa no Krievijas propagandas. Viņa gan uzsvērusi, ka cilvēki var būt dažādi un līdz ar to var rasties dažādas dzīves situācijas. Lietuvā līdz šim reģistrēti aptuveni 36 300 kara bēgļu no Ukrainas.

No Maskavas izraida četrus Lietuvas diplomātus

Krievija aizvadītajā otrdienā paziņoja par lēmumu izraidīt no valsts četrus Lietuvas diplomātus. Lēmums nācis kā atbilde līdzīgam Viļņas lēmumam marta sākumā.

Vēlas paplašināt ārvalstu avioreisu tīklu līdz 150

Saskaņā ar Lietuvas aviācijas vadlīnijām līdz 2030.gadam no Lietuvas lidostām vajadzētu būt 150 tiešiem reisiem uz ārvalstīm un Pasaules pieejamības reitingā valstij vajadzētu būt vismaz 85.vietā, kas ir par desmit vietām augstāk nekā 2019.gadā. Pērn tiešie avioreisi no Lietuvas bijuši uz 94 galamērķiem. Civilās aviācijas pamatnostādnēs ir ietverts arī mērķis nodrošināt, ka nozarei līdz 2030.gadam jāveido 5% no valsts IKP. Pašlaik Lietuvas civilā aviācija saražo aptuveni 3% no IKP. 2021.gadā Viļņas, Kauņas un Palangas lidostās tika reģistrēti gandrīz 2,5 miljoni pasažieru, kas ir par 37% vairāk nekā 2020.gadā. Pagājušā gada beigās Lietuvas lidostās tika reģistrēti aptuveni 80% no pirmspandēmijas lidojumu skaita.

Policija meklē «Z» autoru uz Ukrainas atbalsta zīmes

Lietuvas policija sākusi izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kurš uz Ukrainas atbalsta zīmes reklāmas stendā šosejas malās pie Vieves uzkrāsojis burtu «Z». Ar buru apzīmē Krievijas armijas ekipējumu Ukrainā. Viļņas apriņķa policijas pārstāve Jūlija Samorokovskaja (Julija Samorokovskaja) pastāstīja, ka ziņojums par notikušo saņemts pagājušajā otrdienā. Policijas darbinieki konstatējuši, ka burts uzkrāsots ar melnu krāsu, un šobrīd tiek meklēts reklāmas stenda īpašnieks. Uzsākta administratīvā lietvedība par sabiedriskās kārtības pārkāpumu. Par šo zīmju lietošanu ierosināts piespriest naudas sodu, kas varētu būt no 300 līdz 500 eiro. Šobrīd Lietuvas Pulcēšanās likums liedz izlikt sabiedriskajā vidē nacistisku vai komunistisku organizāciju karogus, ģerboņus, formas tērpus, simbolus, kā arī atskaņot nacistiskās Vācijas, PSRS vai Lietuvas PSR himnu.

Uz Baltkrievijas robežas aptur 32 robežpārkāpējus

Lietuvas robežsargi aizvadītajā otrdienā, apturējuši 32 migrantus, kuri mēģinājuši nelikumīgi ieceļot valstī no Baltkrievijas, tā trešdien paziņoja Valsts robežsardzes dienests (VRS). Aizvadītajā pirmdienā robežsargi atvairījuši 39 migrantus, iepriekšējās dienās pirms tam to bijis: 20 svētdienā, deviņi sestdienā, 13 piektdienā, 58 ceturtdienā un 20 trešdienā, 23.martā. Kopumā šogad nelikumīgi iekļūt Lietuvā no Baltkrievijas liegts 973 reizes. Latvija ziņojusi par šādiem 2 585 mēģinājumiem, un Polija – par 3 009.

Prezidents aicina ātrāk atslēgties no Krievijas elektrotīkla

Lietuvai pēc iespējas ātrāk ir jāatvieno savs elektrotīkls no Krievijas elektrotīkla, negaidot 2025.gadu, kad plānots pabeigt Lietuvas sadales tīklu saskaņošanu ar kontinentālās Eiropas tīkliem, tā ceturtdien, 31.martā, sacījis Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda). Viņa vārdiem, Lietuva nevar gaidīt līdz 2025.gadam, jo elektrība var kļūt par kārtējo šantāžas instrumentu agresora rokās. Prezidents tā izteicies pēc tikšanās ar Dānijas premjerministri Meti Frederiksenu (Minister Mette Frederiksen) Viļņā.

Ar gāzi no Klaipēdas termināļa visai Baltijai nepietiks

Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte aizvadītajā ceturtdienā kontekstā ar Igaunijas un Latvijas valdību izteikumiem par iespēju būvēt Baltijas otro sašķidrinātās dabasgāzes termināli netieši norādījusi, ka tāds būtu nepieciešams. Pēc valdības vadītājas teiktā, ar Klaipēdas sašķidrinātās dabasgāzes termināli nepietiks visu trīs Baltijas valstu vajadzībām.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas