Nedēļa Lietuvā: Neonacists atzīst vainu, palīdzība un sankcijas Baltkrievijai, apstrīdēs loģistikas regulējumu

Aizvadītās nedēļas zīmīgākie notikumi Lietuvā bija kāda jaunieša atzīšanās terorakta mēģinājumā, sankciju ieviešana Baltkrievijas amatpersonām un humānās palīdzības koridora darbība baltkrievu aktīvistiem, kā arī iecere apstrīdēt ES jauno transporta regulējumu.

Lukašenko «melnajā sarakstā»

Lietuvas iekšlietu ministre Rita Tamašjūniene (Rita Tamašiūnienė) pirmdien, 31.augustā, parakstīja rīkojumu par Lietuvas sankciju ieviešanu pret Baltkrievijas prezidentu Aleksandru Lukašenko un 29 citām amatpersonām par saistību ar balsu viltošanu 9.augusta prezidenta vēlēšanās un vardarbību pret protestētājiem. Turpmāk šādi sodītām baltkrievu amatpersonām ir liegts ieceļot Lietuvā. Ierobežojoši pasākumi pret Baltkrieviju Lietuvā pirmoreiz tika pieņemti 2004.gadā pēc četru cilvēku pazušanas. 2011.gadā ES ieviesa papildu sankcijas pret personām, kuras bijušas iesaistītas Baltkrievijas represijās.

Jaunietis ar neonacistiskiem uzskatiem mēģinājis rīkot teroraktu

21 gadu vecs vīrietis, kurš saista sevi ar kādu galēji labēju, ekstrēmistisku grupējumu, pirmdien, 31.augustā, atzina tiesai Viļņā, ka ir mēģinājis pastrādāt teroraktu Lietuvas galvaspilsētā. Prāvas pirmajā tiesas sēdē jaunietis sacījis, ka par nacisma ideoloģiju ieinteresējies 12 gadu vecumā. Divus gadus vēlāk viņš sācis interesēties par sprāgstvielām, kuras arī mēdzis izmēģināt mežā pie viņa dzimtās Jurbarkas pilsētas. Sniedzot liecību tiesai, vīrietis sacījis, ka ir studējis Lietuvas Militārajā akadēmijā un arī studējis programmēšanu, taču mācības nav pabeidzis.

Lietuva ļauj ieceļot 64 baltkrieviem

Lietuva, aiz humānās palīdzības apsvērumiem izdarot izņēmumu valsts COVID-19 ieceļošanas ierobežojumos, līdz šim atļāvusi valstī ieceļot 64 Baltkrievijas pilsoņiem, tā otrdien, 1.septembrī, paziņoja iekšlietu ministre Rita Tamašjūniene.

Graudkopji prognozē grūtības ar produkcijas realizāciju

Lietuvas lauksaimnieki pavēstījuši, ka 2020.gada graudu raža atbilst cerētajam apjomam pirmoreiz pēc vairākiem gadiem ar salīdzinoši mazu ražu, taču jaunā koronavīrusa pandēmija ir nobremzējusi produkcijas iepirkumus. Lietuvas Labības audzētāju asociācija otrdien, 1.septembrī, publicējusi sākotnējos datus, saskaņā ar kuriem graudaugu raža šogad ir par 18% lielāka nekā pērn, un tā tiek prognozēta ap 6,5 miljoniem tonnu. Asociācijas vadītājs Igns Jankausks (Ignas Jankauskas) sacīja, ka pēdējos trīs gados Lietuvas graudaugu raža bijusi pakļauta dabas stihijām, proti, 2018. un 2019.gadā – ilgstošam sausumam, bet 2017.gadā – stiprām, ilgstošām lietavām.

Lietuva aicina Baltkrievijas uzņēmumus

Lietuvas iestādes un sociālie partneri ir aicinājuši speciālistus un uzņēmumus, kuri strādā ar augstu pievienoto vērtību, pārcelties no protestu pārņemtās Baltkrievijas uz Lietuvu. Lietuvas Ekonomikas un inovāciju ministrija otrdien, 1.septembrī, paziņojusi, ka pašlaik rīko tikšanās ar valsts iestāžu pārstāvjiem un biznesa apvienībām, lai apspriestu galvenos šķēršļus un izaicinājumus, kā arī priekšlikumus, kā piesaistīt uz Lietuvu Baltkrievijas uzņēmumus un speciālistus. Baltkrievu speciālisti varētu palīdzēt aizpildīt esošos robus informācijas tehnoloģiju nozarē, norādījuši ministrijas pārstāvji.

Lietuviešu diplomāte kļūst par vadītāju ES pārstāvniecībā Laosā

Lietuvas vēstniece Ķīnā Ina Marčuļonīte (Ina Marčiulionytė) otrdien stājās jaunā amatā kā ES delegācijas Laosas Tautas Demokrātiskajā Republikā vadītāja. Diplomāte uzskata, ka saiknes ar Laosu var būt labvēlīgas Lietuvai, jo sevišķi studentu apmaiņas un divpusējās tirdzniecības jomā. Marčuļonīte kopš 2015.gada septembra ir ieņēmusi Lietuvas vēstnieces Ķīnā amatu.

Jauno ES transporta regulējumu apstrīdēs ES tiesā

Lietuva apstrīdēs ES tiesā tā saukto mobilitātes tiesību aktu pakotni – vērienīgu reformu ES autoceļu pārvadājumu regulējumā –, tā trešdien, 2.septembrī, nolēma Lietuvas valdība. Saskaņā ar Lietuvas Tieslietu ministrijas secināto noteikumi par kravas furgonu obligātu atgriešanos to reģistrācijas valstī, kabotāžas ierobežojumi un kravas furgonu šoferu nosūtīšanas un atpūtas noteikumi situācijā, kad nav nepieciešamās infrastruktūras, ir pretrunā Lietuvas politiskajām un ekonomiskajām interesēm un negatīvi ietekmēs lietuviešu uzņēmumus.

Pretimnākšana trešo valstu pilsoņiem

Valdība trešdien atļāva trešo valstu pilsoņiem, kuri ir Lietuvas pilsoņu laulātie vai juridiski atzīti partneri, ieceļot valstī. Lietuvas valdība arī atcēla ieceļošanas ierobežojumus ārvalstniekiem, kuri vēlas Lietuvā ieceļot uz bērēm. Vairumam ārvalstnieku no valstīm, kuras atrodas ārpus ES, un vēl dažām Eiropas valstīm, ieceļošanai Lietuvā ir nepieciešama īpaša valsts atļauja.

Tiesneses atstādināšanu atzīst par konstitūcijas pārkāpumu

Tiesnese Sigita Rudenaite (Sigita Rudenaitė) tika atstādināta no Lietuvas Augstākās tiesas Civillietu departamenta vadītājas amata uz tāda prezidenta rīkojuma un parlamenta rezolūcijas pamata, kas bijuši pretrunā Konstitūcijai, un Rudenaite ir jāatjauno amatā, tā trešdien nolēma Lietuvas Konstitucionālā tiesa. Tiesnese tika atstādināta no Lietuvas Augstākās tiesas Civillietu departamenta vadītājas amata 21.aprīlī. Prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) iepriekš norādīja, ka viņa ir atstādināma no amata, lai tiktu iecelta par Augstākās tiesas priekšsēdētāju. Aizklātā balsojumā parlaments nobalsoja par Rudenaites atstādināšanu, taču nepiekrita iecelt viņu par Augstākās tiesas priekšsēdētāju.

Lietuva izraida no valsts «nevēlamu» Spānijas pilsoni

No Lietuvas ceturtdien, 3.septembrī, tika izraidīts Spānijas pilsonis, kurš valstī atzīts par nevēlamu personu. Mikels Puertass (Miquel Puertas) savulaik bija lektors Kauņas Vītauta Lielā Universitātē. Saskaņā ar Lietuvas mediju vēstīto viņš savu darba vietu zaudējis saistībā ar «viņa paziņojumu, kur viņš musinājis uz naidu un pazemojis Lietuvu, un uzturēšanos Ukrainas pilsētā Doņeckā, ko kontrolē prokremliskie separātisti».

Energokoncerns Ignitis Grupė mērķē uz akciju kotēšanu Viļņā un Londonā

Lietuvas valsts energokoncerns Ignitis Grupė, kas gatavo tā sākotnējo publisko piedāvājumu, apsver uzņēmuma akciju kotēšanu Viļņā un globālajos depozitārajos sertifikātos Londonā. Piektdien, 4.septembrī, Ignitis Grupė pārstāvji norādījuši, ka tiek apsvērta pieteikšanās uzņēmuma akciju kotēšanai Viļņas Nasdaq Fondu biržā un tās globālo depozitāro sertifikātu iesniegšanai Lielbritānijas Finanšu uzraudzības iestādē un tirdzniecībai Londonas Fondu biržā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas