Nedēļa Lietuvā: Valsts prezidenta oficiālā vizīte Islandē, Lietuva piedalīsies Ukrainas atjaunošanas darbos

Pagājušajā nedēļā prokurori lūdza tiesu likvidēt pretrunīgi vērtēto asociāciju, prezidents atbalstīja vīzu ierobežojumus Krievijas pilsoņiem, Lietuva sūtīs 30 instruktorus uz Apvienoto Karalisti.

Lietuva ziņo par 904 jauniem Covid-19 gadījumiem un četriem nāves gadījumiem

Lietuvā ceturtdien, 25.augustā, reģistrēti 673 jauni inficēšanās gadījumi ar koronavīrusu un četri nāves gadījumi. No jaunajiem gadījumiem 673 bija pirmreizēji saslimšanas gadījumi, 215 – otrreizēji. Hospitalizēto pacientu skaits bija 142, savukārt 9 pacienti atrodas intensīvās terapijas nodaļās. Pirmreizējo saslimšanas gadījumu skaits 14 dienu laikā ir pieaudzis līdz 603,5 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju, bet pozitīvo testu procentuālais rādītājs septiņu dienu laikā ir pieaudzis līdz 53,6%. Jaunu Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits dienā joprojām ir krietni zemāks par februāra sākumā reģistrēto skaitu.

Prokurori lūdz tiesu likvidēt pretrunīgi vērtētu asociāciju

Lietuvas Ģenerālprokuratūra piektdien, 26. augustā, paziņoja, ka tā ir lūgusi tiesai likvidēt nelikumīgi dibināto Starptautisko labas kaimiņattiecību forumu, ko ir izveidoja pretrunīgi vērtētais Lietuvas pilsonis Aļģirds Paleckis (Algirdas Paleckis), kurš notiesāts par spiegošanu Krievijas labā.

Robežsargi uz Lietuvas–Baltkrievijas robežas aiztur 124 migrantus

Lietuvas robežsargi ceturtdien, 25.augustā, aizturēja 124 migrantus, kas mēģināja Lietuvas–Baltkrievijas robežas, piektdien, 26.augustā, paziņoja Valsts robežsardzes dienests. Iepriekšējais rekords tika reģistrēts 29. un 30.jūlijā, kad Lietuvas–Baltkrievijas robežu mēģināja šķērsot 109 nelegālie migranti.

Lietuvas robežsargi kopš 2021.gada 3.augusta, kad viņiem tika piešķirtas tiesības liegt ieceļošanu nelegālajiem migrantiem, ir nosūtījuši atpakaļ uz Baltkrieviju gandrīz 13 000 Migrantus.

Šajā skaitā ir ietverti arī atkārtoti mēģinājumi šķērsot robežu, ko veikuši vieni un tie paši cilvēki. Pagājušajā gadā Lietuvas–Baltkrievijas robežu nelegāli šķērsoja gandrīz 4 200 nelegālo migrantu.

Atklāta fotoizstāde Honkongas ceļš

Ceturtdien, 25.augustā, Lietuvas Seimā tika atklāta fotoizstāde, kas atgādina par pirms trim gadiem Honkongā notikušajiem protestiem. Tolaik protestētājus iedvesmoja Baltijas Ceļš akcija. Atklājot izstādi, Lietuvas parlamentārās grupas attiecībām ar Honkongu (Ķīnas Tautas Republika) priekšsēdētājs Marjus Matjošaitis (Marius Matijoašitis) sacīja, ka gan Lietuvā, gan Honkongā cilvēki, kuri veidoja dzīvo ķēdi, tiecās pēc vieniem un tiem pašiem mērķiem – demokrātijas, tiesiskuma un cilvēktiesību ievērošanas.

Valsts prezidents oficiālā vizītē apmeklēja Islandi

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) kopā ar Latvijas un Igaunijas prezidentiem ceturtdien, 25. augustā, apmeklēja Islandi, lai piedalītos Baltijas valstu un Islandes diplomātisko attiecību atjaunošanas trīsdesmitgadei veltītajos pasākumumos.

Vizītes laikā Reikjavīkā prezidents tikās ar Islandes prezidentu un premjerministri. Viņš apmeklēja arī ģeotermālo spēkstaciju un tikās ar lietuviešu kopienas pārstāvjiem.

Lietuva piedalīsies Ukrainas atjaunošanas darbos Kijivā, Borodjankā un Irpiņā

Lietuva palīdzēs Ukrainai būvēt mobilo apmetni un skolu Borodjankā, kā arī sniegs ieguldījumu Kijivas tilta rekonstrukcijā un bērnudārza būvniecībā Irpiņā, trešdien, 24.augustā, paziņoja Lietuvas ekonomikas un inovāciju ministre Aušrine Armonaite (Aušrinė Armonaitė). Valdības sēdē, ministre sacīja, ka atbalsts tiks sniegts divos posmos, kas ietver gan steidzamu izpostītās infrastruktūras atjaunošanu, gan arī sarežģītāku reformu procesu.

Lietuvas prezidents atbalsta vīzu izsniegšanas Krievijas tūristiem ierobežošanu

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda trešdien, 24. augustā, paziņoja, ka atbalsta aicinājumus ierobežot tūrisma vīzu izsniegšanu Krievijas pilsoņiem.

Prezidents sacīja, ka Ukrainas kara sekas ir jāizjūt visai Krievijai.

Pēc Nausēda teiktā, daži joprojām uzskata, ka Ukrainā karu sāka Vladimirs Putins nevis pati Krievija.

Klaipēdas ostā –19% kravu zaudējumi

Lietuvas Klaipēdas ostā no janvāra līdz jūlijam tika pārkrautas 20,5 miljonus tonnu kravas, kas ir par 19% mazāk nekā šajā laikā 2021.gadā. Lietuvas stividorkompāniju asociācijas izpilddirektors šonedēļ paziņoja, ka rezultāts ir pesimistisks, bet ne tik slikts, kā bija gaidīts. Gada pirmajos septiņos mēnešos Klaipēdā bija vērojams lielākais beramkravu apjoma kritums. Beramkravu apjoms samazinājās par 53%, bet ģenerālkravu daudzums palielinājās par 15%.

Lietuva sūtīs 30 instruktorus uz Apvienoto Karalisti, lai apmācītu Ukrainas karavīrus

Lietuva nosūtīs divas instruktoru rotācijas uz Apvienoto Karalisti, lai tur apmācītu Ukrainas karavīrus, otrdien, 23.augustā, paziņoja Lietuvas aizsardzības ministrs Arvīds Anušausks (Arvydas Anušauskas).

Saskaņā ar divpusējo nolīgumu Apvienotajā Karalistē kopumā tiks apmācīti līdz pat 10 000 Ukrainas brīvprātīgo, kuriem gandrīz nav militāro iemaņu.

Programmā piedalīsies arī vairāk nekā tūkstotis britu militārpersonu. Vairāku nedēļu ilgais apmācību kurss ir balstīts uz Lielbritānijas militārās apmācības programmu un aptver tādas jomas kā karavīru pamatprasmes, ieroču lietošana, atbalsts kaujas laukā, patrulēšanas taktika un bruņotu konfliktu juridiskie aspekti.

Pastiprinās Lietuvas– Krievijas robežas aizsardzību

Lietuva ir pastiprinājusi jūras un sauszemes robežas ar Krieviju aizsardzību, ņemot vērā iespējamos kaimiņvalsts draudus, pirmdien, 22.augustā,paziņoja Lietuvas iekšlietu ministre Agne Bilotaite (Agnė Bilotaitė).

Runājot ar žurnālistiem minitre norādīja, ka Klaipēdā atrodas astoņi stratēģiski svarīgi objekti, tostarp sašķidrinātās dabasgāzes terminālis, un piebilda, ka Lietuvai,izvērtējot Krievijas draudus, ir jābūt maksimāli gatavai aizstāvēt robežu.

Viņa sacīja, ka šogad modernizētā radaru sistēma, kā arī dienesta jūras transportlīdzekļu parks palīdz robežsargiem ātrāk reaģēt un efektīvāk pildīt robežas uzraudzības funkcijas. Ministre arī apsolīja turpmāk īpašu uzmanību pievērst robežsargu aprīkošanai.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas