Nobela komiteja nolēmusi piešķirt 2010. gada Nobela Miera prēmiju Liu Sjaobo (Liu Xiaobo) par viņa ilgo un nevardarbīgo cīņu par cilvēka tiesībām Ķīnā, ziņo Nobela asociācija.
Pēdējo gadu desmitu laikā Ķīna ir panākusi ekonomisko izaugsmi, kurai vēsturē nav līdzīgas. Šobrīd valsts ekonomika pasaulē ierindojas otrajā vietā, un simtiem miljonu cilvēku vairs nedzīvo uz nabadzības robežas. Arī politiskā līdzdalība iedzīvotāju vidū kļuvusi ievērojami plašāka.
Ķīnas jaunais statuss pieprasa attiecīgi arī papildus atbildību. Republikas rīcība bieži vien ir pretrunā ar vairākām starptautiskām vienošanām, kuras tās valdība ir parakstījusi. Tai skaitā, par jautājumiem, kas attiecas uz politiskajām tiesībām. Ķīnas konstitūcijas 35. pants nosaka, ka «Ķīnas Republikas pilsoņi ir tiesīgi uz vārda brīvību, preses brīvību, pulcēšanos, gājieniem un demonstrācijām». Tomēr līdzšinējā pieredze liecina, ka šīs brīvības Ķīnas pilsoņiem ir ievērojami ierobežotas, teikts komitejas oficiālajā paziņojumā.
Vairāk nekā divdesmit gadus Liu Sjaobo bijis ietekmīgs runas vīrs, kurš iestājies par cilvēku tiesībām Ķīnā. Viņš piedalījies 1989. gadā Tjaņaņmeņas protestā, viņš bija viens no vadošajiem Hartas 08, manifesta par Ķīnas cilvēktiesībām, autoriem, pēc kura publicēšanas Sjaobo piespriests vienpadsmit gadus ilgs cietumsods un politisko tiesību atņemšana uz diviem gadiem par «kūdīšanu uz valsts varas gāšanu».
Cilvēktiesības Ķīnā aizstāvējuši vairāki ķīnieši, gan valsts robežās, gan ārzemēs. Tomēr, piedzīvojot daudzos sodus, Sjaobo kļuvis par galveno simbolu plašajām cīņām par cilvēktiesībām Ķīnā.
Good job!