Pasaules pieredze – vai kūlu dedzina tikai Latvijā?

Saskaņā ar jaunāko Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta informāciju šogad Latvijā notikuši jau 1 245 kūlas ugunsgrēki. Izrādās, kūlas dedzināšana nav tikai Latvijas „nacionālais sporta veids” – to praktizē ne vien tuvākajās kaimiņvalstīs, bet arī, piemēram, Itālijā un Kanādā.

Lai arī kūlas dedzināšana ir pazīstama arī tā sauktajā vecajā Eiropā, šajās valstīs pērnās zāles dedzināšanas prakse ar labiem rezultātiem tiek izskausta: piemēram, Itālijā veiksmīgi darbojas likums, kas noteic, ka pēc zāles nodedzināšanas uguns skarto lauku piecus gadus aizliegts izmantot lauksaimniecībā. Šāda prakse darbojas, taču Itālijas centrālajos un dienvidu rajonos dažkārt lauksaimnieki vēl joprojām dedzina kokus un krūmājus, lai radītu vietu aitu ganībām, informē apdrošināšanas kompānija Balta.

Lai gan pastāv kūlas dedzināšanas noteikumi, ar šo nodarbi saskaras arī mūsu ziemeļu kaimiņi zviedri. Konkrētas pašvaldības var noteikt dažādus aizliegumus, bet kopumā Zviedrijā ir atļauts dedzināt zāli lielās teritorijās, pirms tam par to noteikti paziņojot ugunsdzēsējiem.

Latvijai tuvākajās valstīs, piemēram, Lietuvā un Polijā valsts institūcijas vēl joprojām cīnās ar kūlas dedzināšanas problēmu. Lietuvā jau ir panākti uzlabojumi, – tur kūlas dedzināšana ir kļuvusi retāk izplatīta nekā pirms diviem trim gadiem. Taču joprojām sodi par kūlas dedzināšanu ir salīdzinoši nelieli, sasniedzot 100 līdz 500 litus (20 līdz 100 Ls), arī vainīgās personas atrast ir sarežģīti.

Par pozitīvu piemēru kūlas dedzināšanas apkarošanā var uzskatīt Poliju. Ja 2002.gadā Polijā reģistrēti 2 993, bet 2003.gadā pat 6 540 ugunsgrēki, ko izraisījusi pērnās zāles dedzināšana, tad 2010.gadā šis skaits bija sarucis līdz 909 gadījumiem. Viens no labo panākumu kaldinātājiem ir poļu veiksmīgais un oriģinālais risinājums pērno zāli pārvērst vērtīgā produkcijā – tā tiek savākta ar kombainiem, kuri smalcina sauso zāli, lai radītu kurināmo.

Arī par salīdzinoši mierīgu un sakārtotu valsti uzskatītā Kanāda velta ievērojamas pūles, lai cīnītos ar mītu par kūlas dedzināšanas lietderīgumu. Īpaši izplatīta šī prakse ir nelielos lauku ciemos – par spīti bargiem sodiem un sankcijām šajā laikā nelielā ciemā dienas laikā tiek saņemti vidēji trīs līdz četri zvani par kūlas dedzināšanas izraisītiem ugunsgrēkiem. Arī Ķīnas zemnieku vidū vēl joprojām valda mīts par kūlas dedzināšanas devumu augsnes bagātināšanā.

Ref: 102.000.102.1537

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas