Čehijas galvaspilsētā Prāgā pašvaldība nolēmusi noņemt un pārvietot pieminekli, kas veltīts Padomju Savienības Otrā pasaules kara laika maršalam. Neraugoties saņemto uz kritiku no Krievijas, iecerēts tā vietā izveidot vispārīgākas nozīmes memoriālu.
Kā raksta beļģu ziņu portāls EurActiv, lēmums Prāgas pašvaldībā pieņemts ceturtdien, 12.septembrī.
Runa ir par 1980.gadā uzcelto pieminekli maršalam Ivanam Koņevam, kurš vadījis Sarkanās armijas spēkus, kas Otrā pasaules kara beigās atbrīvoja lielāko daļu no Čehoslovākijas. Līdz ar sarkanarmiešu ienākšanu valsts arī nonāca totalitārā Padomju Savienības režīma stingrā ietekmē uz vairāk nekā četrdesmit gadiem.
Pēdējos gados piemineklis vairākkārt cietis vandālisma aktos. Piemēram, tas ticis apliets ar sarkanu vai rozā krāsu, līdz Prāgas sestā rajona pašvaldība augustā to apklājusi ar plēvi.
«Mēs virzīsimies uz mākslas konkursu, lai maršala Koņeva pieminekļa vietā izveidotu memoriālu Otrā pasaules kara beigu Prāgas atbrīvotājiem,»
tā lēmumu pamatojis Prāgas sestā rajona mērs Ondžejs Kolārs (Ondřej Kolář). Viņam iepriekš piešķirta policijas aizsardzība, jo viņš no anonīmām personām saņēmis draudus viņu nogalināt.
«Vienlaikus mēs nodrošināsim cieņpilnu – un ļaujiet man uzsvērt, cieņpilnu – esošā māksla darba novietojumu kādā piemiņas vietā,» tā Kolārs.
Lēmumam sekojusi reakcija no Krievijas vēstniecības Prāgā, kas apstiprināto pieminekļa pārvietošanu nosaukusi par «šokējošu». Tikmēr Krievijas ziņu aģentūra TASS vēsta, ka Krievijas kultūras ministrs reaģējis, salīdzinot čehu pašvaldības vadītāju Kolāru ar Nacistiskās Vācijas partijas amatpersonu.
Kāpēc tas čehiem prasīja tik ilgu laiku?