Ražotāju cenu kāpums var atsaukties nodarbinātības rādītājos

SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis:

Februārī ražotāju pieaugumu par 0,7% nodrošināja eksporta tirgu veicinātais cenu kāpums par 1,6%, kamēr vietējā tirgū cenas palika nemainīgas.

Inflācijas virzošie faktori saglabājas iepriekšējie, tas ir, augošās energoresursu un pārtikas izejvielu cenas. Izmaksu pieaugums norāda, ka turpinās saglabāties spiediens arī uz patēriņa cenām. Tomēr ierobežotā pirktspēja un nodokļu kāpums neļauj ražotājiem to visu pārnest uz vietējā patērētāja pleciem, lielāku uzsvaru liekot uz ārējiem tirgiem.

Var pieņemt, ka redzamais inflācijas kāpums var nepārnesties uz patēriņa cenām, jo lielu daļu izmaksu pieauguma ražotāji būs spiesti uzņemties, samazinot peļņu. Taču tas var atsaukties attīstības ierobežojumos un attiecīgi arī jaunu darba vietu radīšanā. Tātad augošajām izmaksām, pat ja tās pilnā mērā nepārnesīsies patēriņa cenās, var būt negatīva ietekme, jo var kavēt nodarbinātības pieaugumu.

Noteiktas korekcijas pasaules tendencēs tuvākajā laikā var viest zemestrīces efekts Japānā un izrietošais īslaicīgais pieprasījuma samazinājums pēc izejvielām. Taču atjaunošanas darbiem uzņemot apgriezienus, pasaules trešā lielākā ekonomika kāpinās pieprasījumu pēc naftas un celtniecības materiāliem (cements, kokmateriāli u.tml.), kas varētu dot jaunu, papildus impulsu esošajam cenu pieaugumam.

Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna:

Februārī ražotāju cenu kāpumu galvenokārt noteica eksportējamās produkcijas sadārdzinājums. Cenu pieaugumi mēneša laikā bija vērojami visās galvenajās apstrādes rūpniecības nozarēs – pārtikas produktiem, koka izstrādājumiem, metālapstrādē un mašīnbūvē. Lai gan, no vienas puses, izejvielu cenu kāpums pasaulē sadārdzina resursus arī Latvijas ražotājiem, tas ļauj arī dārgāk pārdot saražoto produkciju.

Ražotāju cenu kāpums mēneša laikā vietējā tirgū realizētajai produkcijai bijis lēnāks nekā janvārī, tomēr sagaidāms, ka arī tas turpināsies. Papildus izejvielu un energoresursu cenu kāpumam pasaulē ražotāju izmaksas palielinās arī aprīlī plānotais elektroenerģijas tarifu kāpums. Ražotāju cenu inflācija savukārt turpinās spiest arī patēriņa cenas uz augšu.

Ražotāju cenu attīstību šogad turpinās noteikt izejvielu un energoresursu izmaksas. Tās savukārt cieši saistītas ar notikumiem pasaulē un atkarīgas ne tikai no pieprasījuma un piedāvājuma attīstības, bet arī no ģeopolitiskiem riskiem un psiholoģijas faktora, kā arī no finanšu spekulācijām. Galvenais riska faktors naftas cenām šobrīd ir joprojām pastāvoša liela neskaidrība attiecībā uz nemieriem arābu valstīs, ka arī traģiskiem notikumiem Japānā. Savukārt to, vai pārtikas cenu kāpums pierims šī gada otrajā pusē, noteiks tas, kāda šogad būs raža un laika apstākļi pasaules lauksaimniecības lielvalstīs.

 

 

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas