Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija konceptuāli atbalstījusi ieceri atteikties no līdzšinējās sistēmas, kad vēlētājiem ar pasi dokumentā tiek iespiests zīmogs, bet vēlētājiem, kuriem ir tikai elektroniskā identifikācijas karte (eID) jeb personas apliecība, pirms vēlēšanām jāizņem speciāla vēlētāja apliecība.
Tāpat komisijā lemts, ka arī 2022.gadā gaidāmajās Saeimas vēlēšanās paredzēts nodrošināt iespēju balsot jebkurā iecirknī, apstiprināja komisijas priekšsēdētāja Inga Goldberga (S).
Jaunajā sistēmā vēlētāji varēs balsot, uzrādot vai nu pasi vai personas apliecību. Personas apliecības turētājiem vairs nebūs nepieciešams papildus izņemt vēlētāja apliecību, kā tas bija vajadzīgs iepriekšējās divās Saeimas vēlēšanās.
Šajā jautājumā gala lēmums gan vēl nav pieņemts. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (AP) padomnieks, Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) loceklis Valdis Verners norādīja, ka darbam pie nepieciešamo likuma grozījumu virzības būtu jāsākas vēlākais decembrī vai janvārī.
Kā aģentūrai LETA pastāstīja Verners un CVK priekšsēdētāja vietnieks Sigords Stradiņš, šīs sistēmas ieviešanas gadījumā balsotājs tiks elektroniski reģistrēts vēlēšanu iecirknī, skenējot vēlētāja pasi vai personas apliecību.
Kā rezerves variants teorētiski iespējamai krīzes situācijai, ja, piemēram, elektrības vai interneta pārrāvuma dēļ šī sistēma nestrādātu, tiktu izmantotas personalizētas reģistrācijas aploksnes, kurās ievietot balsošanas aploksni. Tāpat tiks nodrošināts, lai, izmantojot reģistrācijas aploksnes, neviens vēlētājs nevarētu nobalsot vairākkārtīgi.
Skenēšanas veikšanai vēl tiks apspriesta iespēja lemt par viedtālruņu īri, skaidroja amatpersonas.
VARAM oktobrī plāno valdībā iesniegt ziņojumu saistībā ar vēlēšanu procedūrām.
Komisija 25.septembrī diskutēja arī par pašvaldību vēlēšanām. Deputāti nebalsojot, bet pēc būtības noraidīja priekšlikumu par to, ka pašvaldību vēlēšanās varētu izmantot sistēmu, kas ļautu izvēlēties vēlēšanu iecirkni tiešsaistes sistēmā. Parlamentārieši norādīja uz naudas trūkumu un to, ka pašreizējie apstākļi arī neļautu ieguldītos līdzekļus efektīvi izmantot.
Goldberga pēc sēdes sacīja, ja nekas nemainīsies, tad 2021.gadā gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās tāpat kā līdz šim pilsoņi būs piesaistīti konkrētam vēlēšanu iecirknim savā pašvaldībā. Paredzēts, ka balsstiesīgajiem tāpat kā līdz šim būs iespēja, laicīgi piesakoties, nomainīt savu vēlēšanu iecirkni.
Savukārt CVK norādīja, ka būtu nepieciešams aptuveni pusmiljonu liels finansējums, lai ieviestu sistēmu, kas ļautu pašvaldību vēlēšanās balsot jebkurā iecirknī, tādēļ, visticamāk, 2021.gada pašvaldību vēlēšanās tiks saglabāta līdzšinējā sistēma.
Viņa gan norādīja, ka vēl tiks gaidīti priekšlikumi no atbildīgajām institūcijām. Šajā procesā tiks vērtētas iespējas panākt, lai vēlēšanu process būtu pēc iespējas mazāk smagnējs, sacīja politiķe.
Kāda jēga balsot,ja neņem vērā tautas balsojumus?