UZŅĒMĒJA STĀSTS | No hobija līdz veikalam – fīdermakšķerēšanas vēstnesis Arturs Baltais

Ikdienā Nacionālo bruņoto spēku (NBS) kapteinis Arturs Baltais strādā par militārās taktikas pasniedzēju topošajiem virsniekiem Nacionālajā aizsardzības akadēmijā. Brīvajā laikā viņš nodarbojas ar sporta makšķerēšanu, piedaloties Latvijas un pasaules mēroga sacensībās un čempionātos. Gadu gaitā vaļasprieks pāraudzis dzīvesveidā, un nu viņam kopā ar biznesa partneri pieder sporta klubs un makšķerēšanas veikals OK Cope.

Artura dzimtā puse ir Balvi, kas atrodas zilo ezeru zemē Latgalē. «Mans tēvs ir makšķernieks. Pirmo reizi makšķeri turēju rokās piecu gadu vecumā, kad arī radusies aizrautība pret šo nodarbi. Es pat neatceros, vai kaut ko noķēru. Man droši vien patika pats process un būšana pie dabas. Tā es iekritu makšķerēšanā «ar rokām un kājām» par spīti tam, ka ar lieliem lomiem nevaru palielīties. Lielākais loms bijusi piecus kilogramus smaga karpa, kas noķerta tepat Latvijas ūdeņos. Vidēji mēnesī vismaz divas trīs reizes makšķerēju. Man nav robežu vai iecienītāko ūdenstilpju, izdomāju un braucu uz ūdeņiem jebkurā Latvijas vietā. Protams, ir arī sacensības, kurās piedalos. Šīs sacensības varētu saukt par neolimpisko sporta veidu – kā Latvijā, tā arī pasaulē ir makšķerēšanas federācijas un tādas sporta disciplīnas, kas saistītas ar makšķerēšanu. Es piekopju makšķerēšanu ar fīdermakšķeri jeb gruntsmakšķeri, tautas valodā runājot, un zemledus makšķerēšanu, kur arī piedalos sacensībās,» piebilst veikala OK Cope īpašnieks.

Neolimpiskais sporta veids

Fīdermakšķerēšana ir komandu sporta veids, kurā sacensības norisinās piecas stundas, bet uzvarētājs ir tas, kurš ieguvis lielāko zivju svaru. Katram dalībniekam tiek izlozēts savs sektors ūdenstilpē, un pirms sacensībām neviens nezina, kurā upes vai ezera nogrieznītī būs jāsēž. Komandā ir četri cilvēki, no katras komandas viens cilvēks atrodas savā zonā, un viņam ir jāpārspēj pārējie konkurenti.

Arturs ar savu komandu sacensībās panākumus gūst diezgan bieži. Tā, piemēram, pagājušajā gadā uzvarēts Latvijas čempionātā fīdermakšķerēšanā, bet ziemā ar komandu plūkti lauri Latvijas čempionātā zemledus makšķerēšanā.

Nesen Itālijā pasaules čempionātā fīdermakšķerēšanā 43 komandu konkurencē izcīnīta desmitā vieta. «Tas bija čempionāts starp pasaules stiprākajiem klubiem. Latvija ir jauna dalībniece fīdermakšķerēšanas sportā, tāpēc panākumi mums vēl tikai priekšā, bet zemledus makšķerēšanas sacensībās esam viena no TOP valstīm pasaulē,» uzsver Arturs, piebilstot, ka zemledus makšķerēšanas sacensības norit līdzīgi, – ir iezīmēts kvadrāts uz ledus un no katras komandas kvadrātā ir pa vienam cilvēkam, kam jāuzvar konkurenti.

Arturs Baltais, fīdermakšķerēšana, OK Cope, OK Cope sport, zemledus makšķerēšana, sacensības fīdermakšķerēšanā
Arturs Baltais ar Gaujas taimiņu. Foto no privātā arhīva

«Makšķerēšanas sports paņem ļoti daudz laika, katrām sacensībām ir jāgatavojas. Ja mums ir zināms, kurā ūdenstilpē būs sacensības, mēs jau laicīgi, mēnesi iepriekš, izpētām to, lai saprastu, cik daudz tur zivju un kā tās varētu noķert. Šādi tiek veidotas taktikas sacensībām,» stāsta Arturs, piebilstot, ka makšķerēšana vienatnē ir kā svētki, kad starp sacensībām var izrauties pie dabas, nedomājot par rezultātu.

Vistālākā zeme, kur makšķerēts, ir Amerika, kur Arturs dzīvojis astoņus mēnešus NBS komandējuma laikā un kur ķerti lielmutes asari.

Paticis makšķerēt arī Itālijā un Slovākijā. «Ārpus turnīriem cenšamies izbraukt uz ārzemēm, tur iegūstam pieredzi no citu valstu makšķerniekiem, ko varam integrēt Latvijā.»

Makšķerēšanas sportā Arturs ir kopš 2008.gada, bet desmit gadus vēlāk viņš nodibinājis savu klubu OK Cope sport, līdz ar to viņam tagad ir sava komanda. «Šobrīd esam 20 biedru, taču klubā var iestāties ikviens, ja mūsu domu gājieni attiecībā uz nākotni un sportu sakrīt. Mēs sanākam pirms sacensībām un uz tām, tāpat reizi gadā veicam tā saucamos labos darbus, kad savācam inventāru un braucam ciemos uz kādu bērnunamu vai internātskolu. Mēs ziedojam bērniem dažādas makšķerēšanai nepieciešamas lietas un veicam apmācību makšķerēšanā, tādējādi mēģinot viņus piesaistīt pie dabas. Varbūt kāds aizrausies ar šo vaļasprieku un atradīs tajā mierinājumu.»

«Mani varētu dēvēt par makšķerēšanas vēstnesi. Makšķerēšana man vairs nav hobijs, bet dzīvesveids,» teic Arturs, piemetinot, ka makšķerēšanas sportā viņam lieti noder arī pamatprofesijā iegūtās zināšanas un pieredze, piemēram, savāktība, psiholoģiskā noturība, spēja analizēt nestandarta gadījumus un pieņemt lēmumus stresa situācijās. «Makšķerēšanā viss lielākoties ir atkarīgs no makšķernieka, zivis var noķert gandrīz vienmēr, tikai jāizpēta un jāsaprot – kā. Nestandarta situācijas gadās, kad sacensību dienā pēkšņi saproti, ka iepriekš uzstādītā taktika vairs nestrādā. Tādā brīdī ieslēdzas loģiskā analīze, kā vēl varētu noķert zivis. Piemēram, Itālijā Pasaules čempionāta fīdermakšķerēšanā otrajā dienā man neveicās tik labi kā sāncenšiem, tāpēc es paņēmu citu makšķeri un sāku to mest kanāla otrā pusē, rezultātā noķerot karpas. Tādā veidā, mainot taktiku, es uzvarēju savu sektoru.»

Fīdermakšķerēšana kā dzinējspēks

Uzņēmumam O2K Group Ltd un makšķerlietu veikaliņam OK Cope ir septiņi gadi, tas atrodas t/c Minska, Rīgā, un nodarbina vienu pārdevēju. Uzņēmumam ir divi valdes locekļi – Arturs un viņa biznesa kolēģis Krišjānis Lisovskis. «Veikals tika atvērts bez manis. Sākotnēji Krišjānim bija cits biznesa partneris, bet kādā brīdī pirms sešiem gadiem notika izmaiņas un viņš man piedāvāja «iekāpt šai biznesā iekšā». Tā kā arī viņš ir «traks» makšķernieks, mēs «sametām galvas kopā» un ejam uz priekšu. Es veikalam pieslēdzos no dienesta brīvajā laikā, bet Krišjānim tas ir pamatdarbs.

Mani pienākumi ir ļoti dažādi, kādus vien var iedomāties veikalā, arī aiz letes esmu stāvējis, kad kāds jāpalaiž atvaļinājumā.

Tāpat ir jāpieņem preces, jākārto plaukti. Ar preču pasūtīšanu nodarbojas kolēģis, jo viņš ikdienā ir veikalā un labāk redz, kuru preču trūkst. Pētām tirgu, skatāmies, kādus jauninājumus varam piedāvāt pircējiem.»

Veikala nosaukums OK Cope radies, saliekot kopā Krišjāņa un viņa pirmā biznesa partnera Oskara vārdu pirmos burtus. Mainoties biznesa partneriem, nosaukums tika saglabāts, jo tas jau bija «aizgājis tautās». «Šobrīd esam jau diezgan atpazīstami arī ārpus Latvijas robežām ne tikai saistībā ar veikalu, bet arī sporta klubu OK Cope sport, ar ko sacensībās iegūstam daudz godalgotu vietu,» uzsver Arturs.

Vaicāts par grūtībām, ar kādām jāsaskaras jaunajiem uzņēmējiem, Arturs norāda: «Pirmais sarežģītais solis bija kredīta ņemšana, lai kaut ko vispār uzsāktu, un iekšējā cīņa ar sevi – sanāks vai nesanāks? Sākotnēji veikals atradās Jelgavā, bet mēs spērām lielu soli, uzņemoties risku un pārnākot uz Rīgu, kur tobrīd bija apmēram 80 makšķernieku veikali. Tas bija liels risks, taču mēs atradām savu nišu – tieši tobrīd Latvijā populāra kļuva fīdermakšķerēšana, kas citos veikalos, iespējams, nebija tik aktualizēta kā mūsējā. Fīdermakšķerēšana bija mūsu dzinējspēks, kā arī tas, ka mēs paši esam aktīvi šajā nodarbē. Pie mums daudzi nāk vienkārši pēc padoma, ko mēs neatsakām. Ja vajag, turpat veikalā uzsienam makšķeri, palīdzam visā no A līdz Z. Mēs ļoti daudz sadarbojamies ar ukraiņu, poļu, lietuviešu uzņēmumiem un zīmoliem, kas ir mūsu pašu izmēģināti un pārbaudīti, un par ko varam stāvēt un krist, ka tie ir kvalitatīvi.»

Veikala vidējais pircējs ir vecumā no padsmit gadiem līdz pat sirmam vecumam. Lielākoties iepērkas vīrieši, taču ir arī sievietes makšķernieces.

«Ja vīrietis netiek uz veikalu, sūta sievu, un sieviete, atnākot pie kases, piezvana vīram un iedod telefonu pārdevējam.»

«Mūsu bizness ir atkarīgs no laikapstākļiem un sezonas, ziemā vairāk tiek pirktas ziemas makšķerlietas, pavasarī ir vimbu ķeršanas trakums, kad pērk visu tam vajadzīgo. Ja ir slikts laiks, pircēju plūsma krasi samazinās. Visvairāk pircēju ir pavasarī un vasaras sākumā, kad nāk jaunā sezona un klientiem gribas atsvaidzināt inventāru, nopirkt kaut ko jaunu. Arī makšķerēšanā ir sava mode, ražotāji visu laiku piedāvā kaut ko jaunu, viss atkarīgs no tā, cik naudas ir kabatā un kādas ir cilvēku vēlmes,» atzīst Arturs, piebilstot, ka cilvēki vidēji iepērkas līdz 50 eiro.

Viņš piebilst, ka uzņēmums pastarpināti izjūt arī Ukrainas kara ietekmi. «Iepriekš tirgojām arī Krievijā ražotas preces, kas tagad no apgrozības izņemtas. Tāpat mēs sadarbojamies ar vienu lielu ukraiņu uzņēmumu makšķerēšanas sfērā, kura preces tagad pienāk ierobežotā daudzumā. Ir bažas, ka ukraiņu uzņēmuma piegādes kara ietekmē varētu apsīkt pavisam, bet ukraiņi ir malači, joprojām šis tas pienāk, un mums ir izveidoti krājumi. Ukraiņi ražo visu un jebkuram – no āķīša līdz apģērbam, makšķerēm un laivām.»

Arturs Baltais, fīdermakšķerēšana, OK Cope, OK Cope sport, zemledus makšķerēšana, sacensības fīdermakšķerēšanā
Daļa no izcīnītajām trofejām. Foto no privātā arhīva

Nākotnes plānu netrūkst, galvenokārt tie saistās ar sporta klubu. Tuvākās sacensības gaidāmas jau šajās brīvdienās, kad Rubenē, viesu nama Mazais Ansis dīķī, notiks Latvijas čempionāta fīdermakšķerēšanā pirmais posms. «Latvijas čempionāts notiek četros posmos, kas izslēdz veiksmes faktoru, turklāt līderi lielākoties ir vieni un tie paši. Tas tikai apstiprina to, ka uzvaru nes stratēģija un taktika, nevis veiksme. Savukārt oktobrī jādodas uz Pasaules čempionātu fīdermakšķerēšanā Beļģijā, uz ko ceļazīmi izcīnījām būdami labākie pagājušā gada  Latvijas čempionātā.»

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas