Skolas Ukrainā septembrī gatavojas atvērt durvis, bet daudzi pedagogi nespēj pieņemt faktu, ka viņi nevarēs parūpēties nedz par skolēnu drošību, nedz vecāku mieru, ja skolām draudētu uzbrukumi, jo tās nav militārie aizsardzības objekti, raksta ziņu aģentūra CNN.
Irpinas pilsētā Kijivas apgabalā kaujas ir izpostījušas daļu no 17.skolas, kas ir viena no lielākajām skolām pilsētā un kurā mācās vairāk nekā 2 400 bērnu vecumā no sešiem līdz 17 gadiem. Artilērijas šāviņi ir sabojājuši skolas jumtu un izsituši visus logus.
Šobrīd skolā ar betonu un apmetumu ir aizlāpīti caurumi koši krāsotajās sienās un grīdās. Ar ANO Bērnu fonda (UNICEF) palīdzību skola atjauno bumbu patversmi.
«Mēs to veidojam tā, lai tur būtu droši un ērti, lai bērniem nebūtu bail un vecāki būtu mierīgi,» CNN sacīja skolas direktors.
Ukrainas bērni gatavojas jaunajam mācību gadam laikā, kad valstī ir ārkārtīgi sarežģīts laiks. Ukrainas bruņotie spēki cīnās pret Krievijas uzbrukumu austrumos, un valsts ekonomika ir sagrauta.
Kopš kara sākuma ir gājis bojā vismaz 361 bērns un 1 072 bērni ir ievainoti. Ukrainas valdības veiktais pētījums parāda, ka karš ir skāris 5,7 miljonus Ukrainā dzīvojošo skolas vecuma bērnus (vecumā no trim līdz 18 gadiem).
Karš ir vēl vairāk ietekmējis bērnu dzīvi un izredzes.
Saskaņā ar izglītības amatpersonu sniegto informāciju kara rezultātā ir bojātas 2 300 no 17 000 Ukrainas skolu. Aptuveni 59% no visām skolām un universitātēm nebūs gatavas septembrī atsākt mācības klātienē, paziņoja izglītības ministrs Serhijs Škarlets, un neviens nezina, cik skolēnu apmeklēs klātienes mācības.
«Akadēmiskais gads būs ļoti grūts,» sacīja Ukrainas izglītības tiesībsargs. «Tas sāksies neprognozējamos un ļoti sarežģītos apstākļos, kad Ukrainā faktiski nav drošas vietas, jo [Krievijas] raķetes var trāpīt jebkur.»
Pēc diviem gadiem, kas aizvadīti Covid-19 pandēmijas ierobežojumos, un pusgada karā pedagogi ir noraizējušies, ka Ukrainas bērnu zināšanu plaisa palielinās.
Teach For Ukraine vadītāja sacīja CNN, lai arī kopš pandēmijas nav veikts neviens jaunāks pētījums, pēc viņas domām, skolēni ļoti atpaliek no apgūstamās mācību vielas.
Viņa pauda bažas, ka, tā kā daudzi cilvēki Ukrainā nevar atļauties privātskolotājus vai apmaksātu akadēmisko atbalstu, iespējams, Ukrainas bērni mācībās ir zaudējuši mēnešus vai pat gadus.
Kara radītais stress un traumas ir spēcīgi ietekmējuši bērnus un viņu spēju mācīties.
Vecākiem ir jāizlemj, vai viņi būs ar mieru sūtīt savus bērnus atpakaļ uz skolu. Saprotams, ka daudzi nevēlas to darīt.
Savukārt UNICEF pārstāvis CNN pavēstīja, ka socializācija ir būtiska mācību procesa daļa, kas attīsta kritiskās domāšanas prasmes un problēmu risināšanas iemaņas, tāpēc ir svarīgi, lai katrs bērns atgrieztos skolā un mācītos skolas vidē.
Karš ir izraisījis arī skolotāju emigrāciju, kā rezultātā 22 000 no 434 000 Ukrainas pedagogiem (lielākā daļa no tiem ir sievietes) ir pametuši valsti, bet vēl daudzi citi ir pārvietoti valsts iekšienē, viņš piebilda.